بلژيك و مشكل كمبود پزشك خانواده

۱۳۸۶/۰۷/۲۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7852
بلژيك و مشكل كمبود پزشك خانواده

 اين مشكل براي پزشكان اروپايي هم وجود دارد و به‌عنوان مثال در كشور بلژيك، دستمزدهاي پايين پزشكان عمومي سبب شده تا اين افراد بيشتر به سمت تخصص گرفتن گرايش پيدا كنند و همين موضوع نيز مسبب آن شده كه كمبود پزشك خانوادگي در بلژيك به وجود آيد.

آمارها نشان مي‌دهد در سال‌هاي اخير، تعداد پزشكان عمومي در بلژيك كم شده و به همين دليل آمار پزشكان خانوادگي نيز كاهش يافته است.

 بر اساس آمارها، در سال گذشته تنها ۹۴ نفر از ۳۷۳ پزشكي كه در بلژيك فارغ‌التحصيل شدند تصميم گرفتند پزشك خانواده شوند و باقي آنها ترجيح دادند ادامه تحصيل داده و پزشك متخصص شوند؛ چرا كه متخصصين در بلژيك مانند ساير كشورها درآمد و مزاياي بيشتري دارند.

 البته مشكل اينجاست كه بر اساس پيش‌بيني‌ها و برنامه‌ريزي‌هايي كه در دهه ۱۹۹۰ انجام شده، بلژيك سالانه به ۱۸۰ پزشك عمومي نياز دارد. بر اساس همين برنامه‌ها اين كشور سالانه به ۲۴۰ پزشك متخصص هم نياز دارد. اما بر اساس آمار، سال گذشته تنها ۳۷۳ پزشك از دانشگاه‌هاي بلژيك فارغ‌التحصيل شدند كه نزديك به ۵۰ نفر كمتر از تعداد برنامه‌ريزي شده است.

 گفتني است در بلژيك، پزشكان متخصص ۳ برابر بيشتر از پزشكان عمومي درآمد دارند و گذشته از آن ريزه كاريها و دردسرهاي پزشكان خانوادگي را هم ندارند و درحالي كه وزير بهداشت بلژيك با افزودن دستمزد پزشكان عمومي و دادن امتيازهاي گوناگون به آنها تلاش كرده است تا اين شغل را جذاب و سودمند نشان دهد، ولي دانشجويان پزشكي همچنان ترجيح مي‌دهند به درآمدهاي بالاتر بينديشند.

بر اساس يك نظرسنجي، پزشكان بلژيكي دوست دارند دستمزد خودشان را افزايش بدهند زيرا ساعت‌هاي كاري آنها زياد و نامنظم بوده و ممكن است كه در آينده نزديك پزشكان دستمزد خود را براي معاينه در برخي ساعات روز افزايش بدهند.

اين نظرسنجي به شكايت از پزشكان اشاره مي‌كند كه شمار زيادي از بيماران را پس از ساعت ۶ شب ويزيت مي‌كنند و ديروقت به خانه بر مي‌گردند. به نوشته مجله پزشكي هلندي زبان De Artsenkrant چاپ بلژيك، پزشكان در اين كشور زمان كار مشخصي ندارند و ۲۵ درصد از بيماران خود را شب‌ها معاينه مي‌كنند.

 به نوشته اين مجله، آمار مزبور با ساير كشورهاي اروپايي فرق زيادي دارد و به پزشكان بلژيكي فشار بيشتري وارد مي‌شود. بر اساس همين گزارش، ۴۰ درصد از پزشكان گفته‌اند كه افزايش دستمزدها روش خوبي براي جلب رضايت آنهاست تا با دلگرمي بيشتري به كار خود ادامه دهند. آنها همچنين معتقدند كه فرهنگ‌سازي هم در اين زمينه مي‌تواند بسيار مفيد باشد.

 از سوي ديگر، شمار دانشجوياني كه در سال اول پزشكي درس مي‌خوانند هم امسال در بلژيك كم و بيش ۱۵ درصد كاهش داشته است. بر اساس گزارش‌ها، نام نويسي در تمامي دانشگاه‌هاي بلژيك در رشته‌هاي پزشكي نسبت به سال گذشته ۱۵ درصد كم شده است.

در عوض، دانشجويان رشته‌هاي بيومديكال در اين كشور در حال افزايش هستند. علت هم اين است كه در نظام آموزشي بلژيك، دانش آموزاني كه در كنكور پزشكي رد شده‌اند با شركت در رشته‌هاي بيومديكال پس از يك سال در ليست انتظار رشته پزشكي قرار مي‌گيرند و درصورت خوش شانسي به رشته‌هاي پزشكي وارد مي‌شوند.
 
    
      
  
 
 
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.16609s, 18q