موانع پیش روی قانون جامع حمایت از معلولان

۱۳۹۲/۰۴/۲۹ - ۰۶:۵۳ - کد خبر: 78523
سلامت نیوز : میزگرد فعالان سازمان‌های مردم نهاد برای بررسی عوامل مؤثر در افزایش کیفیت زندگی افراد دارای معلولیت به مناسبت هفته بهزیستی به میزبانی انجمن باور برگزار شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مردم سالاری ؛ در این نشست که با حضور صاحبنظران و فعالان این حوزه و نمایندگان انجمن‌های ندای معلولین، علمی و آفرینش‌های هنری معلولان ایران، حمایت از بیماران اسکیزوفرنی، موسسه ساحل امید و کانون‌های معلولان شهر تهران برگزار شد، عوامل مؤثر در افزایش کیفیت زندگی افراد دارای معلولیت با تمرکز بر دستاوردها و مشکلات پیش‌رو، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در ابتدای این نشست دکتر کمالی عضو هیئت علمی دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران ضمن تبریک هفته بهزیستی به کارکنان آن سازمان و افراد دارای معلولیت، تاریخچه مختصری از مفهوم کیفیت زندگی به عنوان تعبیری که با سلامت در ارتباط است و نحوه بررسی شاخص‌های موثر بر کیفیت زندگی توضیحاتی ارائه داد. از نکات قابل توجه که در این میزگرد به آن اشاره شد؛ بررسی نتایج تحقیقاتی بود که در حوزه کیفیت زندگی افراد دارای معلولیت اخیراً انجام شده که نشان می‌داد در محیط‌هایی که از نظر مناسب‌سازی و پشتیبانی شرایط بهتری برای افراد معلول ایجاد شده است افراد از کیفیت زندگی بالاتری برخوردار بودند.

فعالان مدنی این حوزه با بررسی نقاط مثبت و منفی عملکرد سازمان بهزیستی، به تأثیر قانون جامع حمایت از حقوق معلولان بر کیفیت زندگی این افراد در سال‌های گذشته اشاره کردند که مهم‌ترین موفقیت سازمان بهزیستی حمایت از دانشجویان معلول در پرداخت شهریه دانشگاه ها اعلام شد که از جمله بندهای قانون جامع حمایت از معلولان است که به خوبی توسط این سازمان به آن عمل شده است. در همین راستا آقای مهندس برجیان در صحبت‌هایی پیرامون اجرایی نشدن بندهای قانون جامع، اعلام کرد موانع متعددی بر سر راه مناسب‌سازی‌های اصولی وجود دارد و در مجموع برای عموم معلولان اقدامات موثری صورت نگرفته است. آقای کاری، رئیس هیات مدیره انجمن ندای معلولان نیز گفت که بیشترین موفقیت‌ها در حوزه فرهنگ بوده و در سایر حوزه‌ها مانند سرویس حمل‌و‌نقل عمومی رایگان و در اختیار قرار دادن وکیل به افراد دارای معلولیت همچنان اقدام مؤثری صورت نگرفته است.

دکتر صابری، حقوقدان، با تأکید بر اتحاد سازمان‌های مردم‌نهاد بر مطالبه حقوق قانونی ابراز داشت: عضویت ایران در کنوانسیون جهانی حقوق معلولان نمونه عینی حضور ان.جی.اوها و معلولان در مسیر احقاق حقوقشان بوده است که این انسجام متأسفانه در پروتکل الحاقی صورت نگرفت و این موضوع رها شد. وی همچنین در مورد عدم ایجاد کارگاه‌های تبیین و آموزش کنوانسیون ابراز نارضایتی کرد. آقای سهیل معینی، رئیس هیئت مدیره انجمن باور، در مورد تأثیر اجرای احکام قانون در بهبود کیفیت زندگی افراد دارای معلولیت اعلام داشت: عوامل متعددی بر شاخص‌های کیفیت زندگی معلولان موثر هستند که عوامل اجتماعی نقش مؤثرتری دارند و بسیاری از اقداماتی که در حوزه معلولان انجام شده است بعد از تصویب قانون جامع بوده است و نتایج آن را می‌توان احساس کرد که معافیت سربازی، امکان تحصیل رایگان در دانشگاه از جمله این موارد است.

رئیس هیئت مدیره انجمن باور با اعتقاد بر اینکه قانون، چانه‌زنی افراد معلول را از عرصه اخلاق به عرصه قانون تغییر داده است گفت: وجود قانون جامع باعث شده است مطالبات معلولان به جای اخلاقی بودن، حقوقی باشد که محکوم شدن وزیر آموزش‌و‌پرورش در استخدام معلولان از جمله مطالبات حقوقی افراد معلول بوده است که در سایه قانون انجام شد. از دیگر مواردی که در این نشست مورد توجه قرار گرفت، موضوع فقدان آمار مدون و قابل استناد از جمعیت افراد دارای معلولیت در ایران بود که امید است با دیجیتال شدن کارت‌های ملی بتوان به رقم دقیق تعداد افراد دارای معلولیت دست یافت تا برنامه‌ها و طرح‌های حمایتی از معلولان با شناخت بهتر از جمعیت آنان طرح‌ریزی و اجرایی شوند. از دیگر مباحث مطرح‌شده، تأثیر پررنگ عملکرد سازمان‌های غیردولتی در بهبود شرایط زندگی معلولان بود که مورد توافق اکثریت حاضران قرار گرفت.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.39688s, 18q