از انحراف ستون فقرات فرزندان خود غافل نشوید

۱۳۹۲/۰۴/۲۹ - ۱۶:۳۸ - کد خبر: 78589
سلامت نیوز : یک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی گفت: با توجه به پنهان بودن نشانه‌های انحراف ستون فقرات و اهمیت تشخیص به موقع این عارضه لازم است تا بررسی ستون فقرات نیز به معاینات دوره‌ای اضافه شود.

دکتر شریف نجفی در گفت‌وگو با (ایسنا)، گفت: تشخیص زودهنگام در بیماری اسکولیوز بهترین راه برای جلوگیری از پیشرفت است و بهتر است از زمانی که اسکولیوز تشخیص داده می‌شود تا وقتی که استخوان به رشد کامل نرسیده از پیشرفت آن جلوگیری شود تا درمان نتیجه بخش تری داشته باشد، اما اگر قوس استخوانی ثابت شود، این بهبودی سخت‌تر انجام می‌شود.

نجفی ادامه داد: اگر این زمان بگذرد و استخوان‌ها و قوس محکم شوند، برای درمان به عمل جراحی نیاز داریم.

وی در رابطه با نشانه‌های این بیماری گفت: افرادی که متوجه انحراف جانبی ستون فقرات می‌شوند عموما به صورت اتفاقی به این موضوع پی می‌برند، چرا که این عارضه عموما درد ندارد.

این متخصص طب فیزیکی و توانبخشی با اشاره به اهمیت تشخیص زودهنگام انحراف ستون فقرات به والدین توصیه کرد: والدین باید از زمان کودکی در زمان استحمام، تعویض لباس، شنا و ... به اندام و ستون فقرات کودکانشان توجه کنند و در صورتی که شانه، سینه و باسن متقارن و هم تراز نباشند، به پزشک مراجعه کنند.

نجفی ادامه داد: معاینات دوره‌ای در سنین مدرسه باید شامل معاینه ستون فقرات باشد همان‌طور که در بسیاری از کشورها معاینه ستون فقرات اجباری است.

وی ادامه داد: بهترین سن معاینات دوره‌ای برای دختران 10-13 سال و برای پسران 13 تا 14 سال است. ولی بهتر است در معاینات ورود به مدرسه در سن شش سالگی معاینه ستون فقرات نیز در کنار سایر معاینات مورد توجه قرار بگیرد.

این متخصص طب فیزیکی به اهمیت معاینات اسکولیوز اشاره کرد و گفت: مربیان بهداشت مدارس باید برای انجام معاینات اولیه اسکولیوز آموزش ویژه‌ای ببینند و در صورت مشاهده مورد مشکوک به پزشک متخصص ارجاع دهند تا با رادیوگرافی درجه انحراف ستون فقرات مشخص شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.30308s, 18q