چرا نسخه‌ها چند صدهزار تومانی شدند؟

۱۳۹۲/۰۴/۲۹ - ۱۶:۳۸ - کد خبر: 78590

سلامت نیوز : این روزها باید برای هم دعا کنیم که راه هیچ‌کداممان به داروخانه‌ها نیفتد چرا که قیمت دارو 40 تا 90 درصد افزایش یافته است و هر نسخه دارو برای شخص بیمار می‌شود نقره‌داغی که گاهی بر درد او می‌افزاید.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا  ؛ راه دانشجو با ذکر این مقدمه ادامه داد: از مهرماه سال قبل تا کنون قیمت داروهای داخلی 70 و وارداتی‌ها 90 تا 100 درصد افزایش قیمت داشته‌اند که به عقیده تمام تولیدکنندگان و آنها که دستی بر آرام کردن دردهای جان دارند، ارز و حذف ارز مرجع مهم‌ترین علت این جهش قیمت‌هاست.

دکتر سید ابراهیم هاشمی عضو هیات مدیره اتحادیه کل پخش دارو در این‌باره گفت: از مهرماه سال قبل تاکنون قیمت دارو افزایش یافته و این میزان افزایش قیمت کاملا درست و کارشناسی بوده است.

از وی درباره نحوه این افزایش پرسیدیم که پاسخ داد: تا قبل از شروع ماجرای نرخ ارز، قیمت ارز برای دارو 1030 تا 1050 تومان بود که یک‌باره قیمت ارز مرجع به 1226 تومان افزایش یافت و این اولین پله بود برای رشد قیمت.

این عضو هیات‌مدیره و مدیرعامل پخش هجرت اظهار کرد: تا اینجا قیمت دارو با افزایش قیمت ارز از 1050 به 1226 تومان، 20 درصد رشد کرد.

وی فاز بعدی جهش قیمت دارو را این‌طور تشریح کرد: در پله دوم در تولید دارو به دلیل اینکه به جز ماده موثر دارویی بقیه مواد جانبی و بسته‌بندی در سایر صنایع استفاده می‌شود، امکان این نبود که فقط برای دارو از ارز مرجع استفاده شود؛ در نتیجه به جز ماده موثر دارویی مواد جانبی و بسته‌بندی نیز شامل ارز مبادله‌ای شد.

هاشمی درباره چگونه بالا رفتن قیمت دارو در سال جدید نیز گفت: امسال پس از حذف ارز 1226 تومانی، ماده موثر دارویی افزایش یافت و بدین ترتیب قیمت دارو نیز رشد کرد.

این عضو هیات مدیره و مدیرعامل پخش هجرت تاکید کرد: این افزایش 70 تا 80 درصدی هنوز کفاف افزایش قیمت تمام‌شده دارو را نمی‌دهد؛ اگرچه وضعیت کارخانجات ریالی، تعدیل‌های مثبت را گزارش می‌دهد و به عقیده ما قیمت دارو باید 100 درصد افزایش می‌یافت که به دلیل نظارت‌های کنترل‌شده این رقم به 80 درصد رسید.

وی اضافه کرد: بسیاری از اجناس وارداتی دارو افزایش 70 تا 200 درصدی را تجربه کردند اما در مجموع نمی‌توان گفت این افزایش قیمت شامل همه مواد دارویی می‌شود چرا که در بعضی داروها در نوسان است.

از هاشمی پرسیدیم چرا در بخش تولید مواد اولیه خودکفایی دارو نداریم که گفت: امروز خودکفایی در تولید مواد اولیه داریم و 50 درصد از مواد اولیه در کشور ساخته می‌شود اما صرفه اقتصادی ندارد و اکثر کشورهای صنعتی و پیشرفته مواد اولیه خود را از کشورهایی مانند هند و چین وارد می‌کنند.

شیرازی، مدیر سرمایه‌گذاری شرکت البرزدارو نیز گفت: قیمت دارو 30 تا 40 درصد ازمهرماه تا اسفندماه سال 91 و 40 درصد نیز در سال 92 افزایش قیمت داشته است.

از وی پرسیدیم که آیا افزایش نرخ 40 درصدی دارو مختص نیمی از تولیدات دارویی است یا تمامی تولیدات شرکت‌ها را شامل می‌شود که وی پاسخ داد: شامل تمام تولیدات می‌شود و به عبارتی سود آنها را 40 درصد افزایش می‌دهد.

همچنین مهدی محمدزاده، رئیس انجمن مدیریت و اقتصاد دارویی ایران گفت: این افزایش قیمت شامل تمام تولیدات دارویی کارخانجات می‌شود. ما انتقال پول و تحریم‌های سیستم بانکی را از مهم‌ترین چالش‌های صنعت داروسازی می‌دانیم.

محمدزاده گفت: امید است این افزایش قیمت ارز و کمبود واردات موجب شود الگوی مصرف پزشکان و نسخه‌ها نیز عوض شود چرا که کیفیت بسیاری از تولیدات دارویی ما نسبت به خارجی‌ها بالاتر و بهتر است که این تغییر الگوی مصرف با افزایش‌های سرسام‌آور قیمت داروهای خارجی در حال بهبود است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.59924s, 18q