عوامل و علائم گریه‌های نوزادان

۱۳۹۲/۰۴/۳۰ - ۱۲:۱۰ - کد خبر: 78633
سلامت نیوز :  یک فوق‌تخصص گوارش کودکان گفت: گریه شیرخواران دلایلی مختلفی دارد از گرسنگی و ناراحتی محیطی گرفته تا کولیکو رفلکس آلر.مهری نجفی اظهار داشت: مهم‌ترین دلیل گریه شیرخواران گرسنگی است. البته ناراحتی محیطی، خیس بودن پوشک، بستن نوزاد با قنداق سفت و گرم نگه داشتن بیش از حد او نیز باعث ناراحتی و گریه می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از آرمان ؛ استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: در نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می‌شوند تشنگی می‌تواند به صورت گریه بروز پیدا کند پس مادران توجه داشته باشند که در فاصله تغذیه کودک با شیر خشک باید به نوزاد آب داده شود.رئیس بخش گوارش مرکز طبی کودکان افزود: تمام موارد ذکر شده ممکن است باعث گریه نوزاد به مدت یک ربع تا 20 دقیقه شود که مادر می‌تواند با جابجایی نوزاد و باز کردن لباس و تعویض پوشک مشکل را برطرف کند. این استاد دانشگاه ادامه داد: گریه شیرخواران از دو هفتگی تا سه ماهگی می‌تواند به خاطر کولیک نیز باشد.

 کولیک نوزادان از دو هفتگی آهسته‌آهسته زیاد می‌شود و در حدود یک و نیم ماهگی به اوج خود می‌رسد و دوباره از یک و نیم ماهگی شدتش کم می‌شود تا حدود 4 ماهگی که نهایتاً گریه شیرخواران کم می‌شود.رئیس بخش گوارش مرکز طب کودکان تصریح کرد: این گریه در هنگام غروب و به مدت 2 تا 3 ساعت طول می‌کشد که به این گریه‌ها گریه‌های کولیک بچه‌های شیرخوار می‌گویند. وی در ادامه افزود: مادرانی که در سه ماهه اول زندگی شیرخوار به کودک خود شیر می‌دهند باید از خوردن یک سری مواد پرهیز کنند چرا که خوردن این دسته از مواد باعث دل‌درد و در ادامه گریه نوزاد می‌شود و به کولیک نوزاد ربطی ندارد.نجفی اظهار داشت: نخود و لوبیا، شکلات، قهوه، خانواده کلم، پیاز خام، بادمجان، کاهو و غذاهای پرادویه مانند سوسیس و کالباس و انواع سس از این دسته‌اند.

وی تصریح کرد: گاهی اوقات پیش می‌آید که نوزاد از صبح تا شب به طور مکرر گریه می‌کند و حتی با شیر خوردن نیز آرام نمی‌شود یا در سن نامتعارف گریه می‌کند - این گریه از دو هفتگی تا سه ماهگی نیست که جزء کولیک حساب شود - و باید دنبال علت بود که علل مرضی برای این نوع گریه‌ها می‌تواند رفلکس، آلرژی شیر گاو، سنگ کلیه و غیره باشد که باید بررسی‌های جدی‌تری انجام شود. استاد دانشگاه تهران افزود: در نوزادان شیرخوار - شیر مادر یا شیرخشک - باید هوایی که در حین شیر خوردن وارد معده نوزاد می‌شود تخلیه شود بدین منظور باید مادران 20 دقیقه نوزاد را در آغوش داشته و آهسته به پشت نوزاد بزنند تا هوای اضافی تخلیه شود.

متخصص کودکان تصریح کرد: بی‌قراری نوزادان به غیر از علل گفته شده می‌تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد از عفونت ادراری، خون، مغز گرفته تا موارد دیگر که اگر این بی‌قراری از حد متعارف بیشتر و طولانی‌تر شد باید به آن توجه جدی شود. بی‌قراری نوزاد همراه با استفراغ و تب نشانه‌هایی است که باید در اولین فرصت به پزشک متخصص مراجعه کرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.74518s, 18q