حساب بانک عاطفی چیست؟

۱۳۹۲/۰۴/۳۱ - ۱۱:۲۶ - کد خبر: 78713
حساب بانک عاطفی چیست؟
سلامت نیوز : بحث از خانواده اگرچه بحث تازه ای نیست، اما ضروری است. آمار بالای طلاق رسمی و طلاق عاطفی امروزه بسیاری از خانواده ها را در معرض آسیب قرار داده است طوری که نبود ارتباط صحیح بین زن و شوهر، ریشه بسیاری از اختلافات، مشاجرات و نابسامانی ها و در نهایت جدایی هاست.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خراسان ؛ در دنیای امروز بسیاری از زوجین زبان هم را نمی فهمند . با هم بیگانه اند و روابط سردی با هم دارند .هرکسی حرف خود را می زند و از حرف دیگری دلگیر و ناراحت می شود .از نفوذ به دنیای یکدیگر عاجزند و هر قدر تلاش می کنند تا حرف خود را به دیگری بقبولانند با شکست مواجه می شوند .بنابراین رایج ترین مشکل بسیاری از زوجین ، ناتوانی در برقراری ارتباط است اما افتتاح حساب بانک عاطفی در قلب همدیگر و افزایش موجودی این حساب ،درمان بسیاری از مشکلات زوج هایی است که ارتباط عاطفی آن ها ،سرد و کم رنگ شده است .

حساب بانک عاطفی چیست؟

همه ما با بانک و حساب بانکی آشنا هستیم. ما پول خود را در این حساب پس انداز و زمانی که به آن نیاز داریم ، از آن برداشت می کنیم. حساب بانک عاطفی ، مقدار اعتمادی است که در یک رابطه به وجود می آید . کسی که در این بانک خوش حساب باشد ، می تواند با آسودگی و آرامش با همسرش ارتباط برقرار کند. اگر زن و شوهر در قلب هم حساب بانک عاطفی باز کنند و ادب،مهربانی، صداقت و وفای به عهد سرمایه گذاری کنند ، سود آن ها از این حساب اعتماد و اطمینان بسیار زیاد خواهد بود. حتی اگر یک بار اشتباهی ازآن ها سر بزند، این سود بانکی یعنی اعتماد به کمک آن ها می آید و اشتباهاتشان را جبران می کند .اما اگر بی احترامی، بی ادبی، بی توجهی ، تهدید و خودرأیی در این حساب پس انداز شود، بسیاری از رفتارهای خوب نیز همانند چک برگشتی، بی حاصل خواهد بود.

بسیاری از خانواده ها به خاطر این که سپرده این حساب شان بسیار اندک است ، همواره دچار دعوا و کشمکش هستند.اگرسپرده این حساب مدام افزایش نیابد، به راحتی یک زندگی زناشویی در معرض از هم پاشیدن قرار می گیرد و یا به اجبار همسران همچنان زیر یک سقف زندگی می کنند و یکدیگر را تحمل می کنند. اما از نظر احساسی و عاطفی کیلومترها از هم دور هستند.

اصول شش ماده ای پس انداز در حساب بانک عاطفی

اما این حساب تنها حسابی است که تنها با پول پر نمی شود و شما باید برای پر کردن آن به طریق دیگری عمل کنید. در ادامه مطلب با استفاده از کتاب «هفت عادت مردمان موثر» تالیف استفان کاوی شمارا با نحوه پر کردن این حساب بیشتر آشنا می کنیم.

1- درک فرد مقابل

از مهم ترین پس اندازهایی که زن و شوهر می تواننددر این بانک داشته باشند این است که واقعا در این جست وجو باشند که طرف مقابل را درک کنند. آن چه برای زن مهم است ، باید همان قدر برای شوهر هم مهم باشد و برعکس.زندگی یک قانون طلایی دارد که می گوید:"همان طور که با دیگران رفتار کنی ، با تو رفتار خواهند کرد ".یعنی همان طور که دوست داری همسرت تو را درک کند و حرف هایت را بفهمد ، تو هم او را درک و سعی کن مسائل را از دید او نگاه کنی.

مشاجرات همیشه از نبود درک متقابل و نبود صمیمیت ناشی می شود. مرد احساسات زن را محکوم می کند، تمسخر می کند و انتقاد می کند و زن هم با شکایت کردن ازمرد،در او احساس شکست ، سرخوردگی و بی لیاقتی ایجاد می کند.ارتباط نزدیک زن و شوهر با یکدیگر فراتر از حرف زدن و گوش دادن است .این ارتباط شامل قدرت هم حسی و همدلی با طرف مقابل است؛ بدین معنا که فرد خود را جای همسرش بگذارد و مسائل را از دید او بنگرد تا او را بهتر درک کند.

2- توجه کردن به مسائل به ظاهر جزئی و بی اهمیت

گاهی اوقات رفتارهای حاکی از ادب و مهربانی هر چند کوچک، تاثیر شگرفی روی طرف مقابل می گذارد.برعکس این قضیه هم صادق است. نامهربانی، بی ادبی، بی احترامی یا بی ملاحظگی برداشت بسیار زیادی از حساب بانک عاطفی به حساب می آید. زن و شوهر باید متوجه باشند که کوچک ترین رفتارها و حرکات از دید طرف مقابل پنهان نمی ماند و تاثیرات خود را در روح و روان او باقی می گذارد.

3- وفای به عهد

در ارتباط زن و شوهر ، اگر دو طرف به قول و قرار خود پایبند باشند ،پس انداز عظیمی کرده اندو اگر زیر قول و قرار خود بزنند ، برداشتی کلان از حساب بانک عاطفی خود انجام داده اند. چون طرف مقابل با این کار، دیگر هیچ قول و تعهدی را قبول نخواهد کرد .

4-آشکار کردن توقعات و خواسته ها

تقریبا علت بیشتر مشکلات ارتباطی بین زوجین ریشه در انتظارات مبهم درباره وظایف و اهداف دارد . توقعات مبهم به ناامیدی ، دلسردی و نداشتن تفاهم منجر می شود .زن و شوهر توقعاتی از هم دارند، اما این توقعات را واضح و صریح بیان نمی کنند و هیچ تلاشی هم برای روشن کردن انتظارات خود از یکدیگر نمی کنند . وقتی انتظارات زن و شوهر روشن و واضح نباشد و بیان نشود ، کم کم احساسات درگیر می شود و سوء تفاهمات کوچک و ساده باعث از بین رفتن روابط صمیمی می شود .

5- نشان دادن قاطعیت وثبات شخصیت

قاطعیت و ثبات شخصیت موجب ایجاد اعتماد می شود.نداشتن ثبات شخصیت تقریبا هر گونه تلاشی را برای ایجاد اعتماد بالا از بین می برد .اگر زن یا شوهر ریاکار باشند،هرگز نمی توانند اعتماد طرف مقابل را جلب کنند. قاطعیت به این معناست که زن و شوهر با همه افراد با اصول مشخص و واضحی رفتار کنند. اگر زن و شوهر در غیاب و حضور فامیل ، دوستان و همکاران رفتار یکسانی از خود نشان دهند،این رفتار باعث اطمینان بالا در همسر می شود و او احساس می کند که شریک زندگی اش ، نقاب به چهره نزده است و نقش دیگری را بازی نمی کند.

6- عذر خواهی خالصانه برای برداشت از حساب

وقتی از حساب بانکی خود برداشت می کنید، باید از صمیم قلب از طرف مقابل عذر خواهی کنید. با عذر خواهی صمیمانه ، اعتماد بسیاری را به صورت پس انداز به حساب خود ریخته اید، مانند: «من اشتباه کردم»، « نسبت به شما کم لطفی کردم»، «نسبت به شما بی احترامی کردم»، «شأن شما را نادیده گرفتم» ، «واقعا متاسفم» و ...این که از صمیم قلب و به دور از هر گونه چاپلوسی از کسی معذرت خواهی کنیم، نیاز به شخصیتی قوی دارد .افرادی که از امنیت درونی برخوردار نیستند ، نمی توانند عذر خواهی واقعی داشته باشند . آن ها احساس می کنند اگر معذرت خواهی کنند ، تحقیر می شوند و در هراسند مبادا دیگران از این ضعف آن ها سوء استفاده کنند. در واقع امنیت درونی آن ها بر اساس عقاید دیگران است و از این که دیگران چه فکری درباره آن ها می کنند، نگران هستند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.14315s, 18q