زندگي سالم‌تر بااضطراب كمتر / به مناسبت آغازهفته بهداشت روان - ‪ ۲۴‬تا‪ ۳۰‬مهرماه

۱۳۸۶/۰۷/۲۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7876
زندگي سالم‌تر بااضطراب كمتر / به مناسبت آغازهفته بهداشت روان - ‪ ۲۴‬تا‪ ۳۰‬مهرماه

اضطراب عبارت است از يك احساس ناراحت‌كننده و مبهم ترس، وحشت يا خطر با منشاي ناشناخته كه در فرد به وجود مي‌آيد. براي بعضي از افراد اين حالت ممكن است ناگهاني روي دهد و برطرف شود، اما براي بعضي ديگر اين حالت به صورت مزمن درمي‌آيد.

اضطراب ازنظر علمي شامل اضطراب حاد ناشي از موقعيتي خاص،اختلال در تطابق يافتن با شرايط تازه و اختلال تنش‌زاي پس از حادثه است. به گفته رواشناسان،احساس اين كه يك اتفاق نامطلوب يا زيانبار به زودي رخ خواهد داد، خشك شدن دهان، مشكل در بلع يا خشونت صدا، تند شدن تنفس و ضربان قلب،تپش قلب،حالت لرزش يا پرش عضلات،ناتواني جنسي،انقباض عضلات،سردرد كمردرد،عرق كردن، تهوع،كاهش وزن،خواب‌آلودگي و مشكل در تمركز از علايم شايع اضطراب است.

اما آنچه مسلم است به قول روانشناسان " هيچ وقت در خلوت خويش نبايد به اضطراب و نگراني فكر كرد."
دكتر"مجيد بيگ محمدي "يك روانشناس و عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي در گفت و گو با خبرنگار ايرنا گفت : امروزه بيشترين درصد مردم دچار نوعي از اختلالات اضطراب هستند.

وي با بيان اين كه‌انسان مي‌تواند روح حقيقت گرايي و واقع بيني را به طرق مختلف در خودتقويت كند،افزود: بي‌توجهي به اموري كه باعث ايجاد اضطراب شده است، در از بين بردن اين اختلال رواني بسيار موثر است.

بيگ‌محمدي به افراد توصيه كرد به فكر تغيير شيوه زندگي باشند و از تفكرات بي‌جا و بيش از حد دوري كنند.

وي افزود : افراد بايد سعي كنند در اجتماعات حضور بيشتري داشته باشندو زيادي با خودشان خلوت نكنند و خود را از تنهايي دور كنند.

اين روانشناس همچنين ازافراد خواست خود را درمعرض افكاري خاص كه تهديدكننده و يا منشاء استرس هستند و در ناخودآگاه انسان‌ها وجود دارند، قرار ندهند.

وي تداوم فعاليت‌هاي اجتماعي در زمان ابتلا به اين بيماري و عدم استفاده از كافئين ، مواد تحريك‌كننده و الكل در درمان اضطراب موثر دانست .

بيگ محمدي با اشاره به اين كه ورزش و انجام تمرينات بدني هيجانات را كاهش مي‌دهد،گفت: ورزش نگراني را كم كرده و اثر آن را خنثي مي‌كند، احساس خوبي را در وجود فرد افزايش مي‌دهد، مقدار خواب را زياد و به قدرت تمركز كمك فراوان مي‌كند.

وي تمرين در كنترل تنفس را براي جلوگيري و از بين بردن اضطراب موثر دانست و گفت:اگرنفس عميقي بكشيد و بازدم خود را آهسته خارج كنيد، احساس آرامش مي‌كنيد.

اين روانشناس راز و نياز با خداوند را در كاهش اضطراب بسيار موثردانست و تاكيد كرد: هر روز نماز بخوانيد و با خالق يكتا راز و نياز كنيد.

بيگ محمدي گفت: مطالعات نشان داده است كه ميزان افسردگي و اضطراب در ميان افرادي كه به خداوند ايمان دارند بسيار كمتر از بقيه افراد است.

وي با بيان اين كه به كمك تفكر و عبادت، نگرش جامعي نسبت به حيات و زندگي ايجاد مي‌شود ، افزود: خواندن قرآن را نيز نبايد فراموش كرد چراكه قرآن آرامش بخش دلهاست.

اين‌روانشناس يادآور شد : هر لحظه كه احساس كرديد دچار دلشوره و يا نگراني بيش از حد شده‌ايد،سعي كنيد به نحوي خودتان را از قيد آن آزاد كنيد.

وي توصيه كرد : در اين شرايط از روي صندلي بلند شويد ، قدم بزنيد و يا با دوستي صحبت كنيد و از نشستن و ماندن در جايي كه شمارا نگران مي‌كند، بپرهيزيد.

به گفته بيگ محمدي گاهي اوقات نگراني و اضطراب اجازه بروزپيدا نمي‌كند و به‌شكل ناراحتي آشكار شده باقي مي‌ماند، بعضي وقت‌ها لازم است كه از ته دل گريه كنيد زيرا يك گريه به موقع تمامي نگراني‌ها رااز بين مي‌برد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.9165s, 18q