از مشکلات خواب چه می دانید ؟

۱۳۹۲/۰۵/۰۱ - ۱۵:۲۷ - کد خبر: 78832
از مشکلات خواب چه می دانید ؟

سلامت نیوز: خواب در شماری از امراض و اختلالات نقش دارد .برای مثال سکته مغزی و حملات آسم بیشتر در شب و صبح زود رخ میدهند که احتمالابه خاطر تغییرات هورمونی ،ضربان قلب و دیگر خصوصیات مرتبط است.

اختلال خواب عارضه ای است که میزان خواب وکیفیت خواب افراد را تحت تاثیر قرار می دهد .علل اختلال می تواند از عادات نادرست خواب تا مشکلات پزشکی متغیر است . اگر شما صبح ها وقتی بیدار می شوید ، احساس کسالت می کنید و فکر می کنید خواب ناکافی داشته اید باید به یک پزشک مشورت کنید . خواب ناکافی مشکل جدی برای سلامتی و ایمنی بدن تلقی می شود .
خطرات خواب ناکافی کمبود خواب تلفات زیادی در زندگی روزمره می تواند بوجود آورد . تحقیقات مربوط به خواب نشان می دهد که خواب نا کافی می تواند باعث بروز اختلال در فرایند های شناختی نظیر حافظه ، تمرکز می شود ، تصادفات رانندگی و مشکلات رفتاری شود، اختلالات خواب می تواند باعث بروز مشکلات قلبی ، دیابت و چاقی بشود .
علایم اختلال خواب علایم اختلال خواب با توجه به نوع اختلال در افراد متفاوت است : الف: خواب آلودگی بیش از حد در طول روز ب: مشکل در به خواب رفتن و یا در تداوم خواب ج: خر خر ردن یا مشکل در تنفس در هنگام خواب د: مشکل و بیقراری در پاها در هنگام شب
چرخه خواب دو نوع خواب وجود دارد : حرکت سریع چشم و حرکات بدون حرکت سریع چشم . حرکت سریع چشم با خواب و رویا همراه است. 25 درصد خواب طبیعی را حرکت سریع چشم در بر می گیرد . بقیه قسمت های خواب را خواب بدون حرکت سریع چشم تشکیل می دهد . اختلال خواب زمانی است که در چرخه طبیعی خواب خلل وارد می شود .
چه قدر خواب در شبانه روز کافی است ؟ نیاز به خواب از فردی به فرد دیگر متغیر است . به طور کلی فرد نوزاد به 16 ساعت در روز ، نوجوانان نه ساعت و بزرگسالان هفت تا هشت ساعت به خواب در شبانه روز نیاز دارند .حتی برخی بزرگسالان به پنج تا 10 ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارند .
بی خوابی یکی از رایج ترین اختلالت خواب است .بیخوابی شامل مشکل داشتن در به خواب رفتن،بیدار شدن در طول شب یا صبح خیلی زود بیدار شدن است. بیخوابی در بین زنان و سالمندان و آدم های لاغر ،تحت استرس یا افسرده شایع تر است.
بهداشت خواب در بسیاری از موارد بیخوابی به دلیل عدم رعایت بهداشت خواب است .این مشکل به دلیل عادات نا مناسب خواب است . برای مثال مسائلی از قبیل نوشیدن قهوه و کشیدن سیگار در عصر ، در ساعات متفاوت به خواب رفتن ، با چراغ روشن نخوابیدن می تواند باعث مشکلات خواب شود .
بیخوابی و سلامت روان مشکلات روحی می تواند باعث بروز مشکلات خواب شود اضطراب و افسردگی می تواند باعث بروز مشکلات خواب می شود . متاسفانه بسیاری از داروهایی که برای درمان افسردگی و اضطراب استفاده می شود فرد را خواب آلود می کند . اگر خواب آلودگی باعث ایجاد خلل در فعالیت های روزمره می شود باید با پزشک مشوت کرد .
بیخوابی و مشکلات جسمی بسیاری از مشکلات جسمی میتواند سبب بروز بیخوابی شود .آرتروز، در قلب ، دردهای مزمن ،آسم ، نارسایی های قلبی می تواند باعث باعث بروز مشکلات خواب شوند .
دلایل دیگر مشکلات خواب بارداری می تواند باعث بروز مشکلات خواب شود مخصوصا در سه ماهه ی اول . یائسگی و گرگرفتن های شبانه ای که در این دوران وجود دارد باعث می شود در خواب فرد تداخلی ایجاد شود . زنان و مردان در بعد از 65 سالگی هم دچار مشکلات خواب می شوند .
حمله خواب هجوم آوردن خواب را حمله ی خواب narcolepsy می گویند.این هجوم چنان شدید است که شخصی هنگام حرف زدن یا راه رفتن ممکن است بخوابد .محققان تصور می کنند حمله خواب ارثی باشد .درمان آن هم شامل مشاوره جهت کشف علل بالقوه وقوع خواب خیلی شدید است.
وقفه تنفسی در خواب اختلالی ست که در آن تنفس اشخاص در خواب قطع می شود چون نای بسته می شود و فرایند های مغزی مسئول تنفس خوب کار نمی کنند . آدم هایی که دچار وقفه تنفسی می شوند بارها در طول شب بیدار می شوند تا بهتر نفس بکشند هرچند معمولا از بیدار شدن خود بی خبرند .آنها در طول روز خواب آلوده اند چون شب خوب نخوابیده اند. وقفه تنفسی در خواب ، بیشتر در میان اطفال و سالمندان بالای 65سال رایج است ، اما در بین اشخاص چاق رایج تر است .عدم درمان وقفه تنفسی در خواب می تواند فشار خون بالا ،سکته مغزی و عنن (یا ناتوانی جنسی) ایجاد میکند. در ضمن خواب آلودگی در روز نیز می تواند باعث تصادفات ،افت بهره وری و مشکلات رابطه ای شود.
بهداشت خوا ب / مشکلات تغذیه ای از چهار تا شش ساعت قبل از غذا باید از خوردن برخی از غذاها و نوشیدنی ها نظیر چای ،قهوه ، نوشابه و نوشیدنی های الکلی موادغذایی که حاوی ادویه که تند و سنگین هستند .
بهداشت خواب / غذاهای سالم برای بهبود خواب مواد غذایی که شامل کربوهیدرات ها و پروتئین هستند می تواند باعث بهبود خواب شود . مصرف شیر ، ماست ،پنیر ، یک ساعت قبل از خواب می تواند باعث بهبود خواب شود . شیر گرم و چای بابونه باعث افزایش دمای بدن می شود و در بهبودی خواب بسیار تاثیر گذار است .
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.0058s, 18q