نماينده يونيسف در تهران: نسبت به خطر عبور كودكان ايراني از خط عابر پياده نگرانم

۱۳۸۶/۰۷/۲۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7884
نماينده يونيسف در تهران: نسبت به خطر عبور كودكان ايراني از خط عابر پياده نگرانم

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازفارس، كريستين سالازار، امروز در كارگاه كشوري ايمني كودكان در هتل البرز تهران، گفت: مهم‌ترين عامل پيشگيري از حوادث ترافيكي آگاهي بخشي به مردم، اطلاع‌رساني و تلاش براي تغيير رفتار مردم با اصلاح فرهنگ ترافيكي است، پيشگيري از اين حوادث واكسن ندارد و قطعاً از عهده يك وزارتخانه و دستگاه نيز بر نمي‌آيد.
وي ادامه داد: آموزش به كودكان بايد از سنين پائين و از زمان مهد كودك شروع شود.
وي گفت: خوشبختانه ايران به علت برخورداري از دانشمندان و متخصصان با صلاحيت، نيازي به كمك يونيسف براي آموزش به مردم و كودكان ندارد اما مسئله مهم اين است كه در ايران رانندگي خطرناك مردم و رعايت نكردن حقوق ساير شهروندان و رفتار نامناسب عابران در عبور از خط عابر در كمتر كشوري در دنيا سابقه دارد.
وي افزود: در بسياري از كشورها رانندگي خطرناك و رعايت نكردن حقوق ديگران جرمش مانند قتل است اما در ايران اين مسئله به راحتي در همه جا ديده مي‌شود و كسي نگران اين موضوع نيست.
سالازار كه مدت‌ها ساكن كشور ويتنام بوده است با تشريح وضعيت حوادث و سوانح كودكان در اين كشور و راهكارهاي تدوين شده پيشگيري از اين حوادث در آن كشور گفت: سوانح عامل 70 درصد مرگ‌ها در كشور ويتنام است و حدود 63 درصد اين حوادث نيز بر كودكان اين كشور وارد مي‌شود، 41 درصد اين حوادث براي كودكان ناشي از سقوط از ارتقاع و 27 درصد ناشي از تصادفات جاده‌اي است.
وي افزود: ‌47 درصد قربانيان حوادث در ويتنام نان آوران خانواده هستند كه به جز افراد فوت شده مجروحان اين حوادث نيز تا 30 روز پس از حادثه قادر به كار كردن نيستند.
به گفته سالازار يك برنامه پيشگيري از اين حوادث با 4 هدف تأثير بر سياستگذاران، ايجاد آگاهي و تغيير ذهنيت درباره ايمني از اين سوانح، اصلاح رفتار كودكان و نوجوانان و رانندگان و اصلاح جنبه‌هاي فيزيكي و محيطي سوانح طراحي شد اما طراح اين برنامه هنگام ارائه آن خوشحال نبود زيرا مي‌دانست اجراي چنين برنامه‌اي در حد مسئوليت يك فرد نيست و ساختار جديدي مي‌خواهد كه وجود ندارد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.68586s, 18q