4200 ايراني در سال اقدام به خودكشي مي‌كنند

۱۳۸۶/۰۷/۲۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7885
4200 ايراني در سال اقدام به خودكشي مي‌كنند
به گزارش سلامت نیوز به نقل ازفارس، محمدباقر صابري زفرقندي، سرپرست اداره كل سلامت روان، جوانان و مدارس وزارت بهداشت امروز در نشست مطبوعاتي درباره وضعيت سلامت روان در كشور گفت: بر اساس آمارهاي جهاني و تحقيقات انجام شده در كشور حدود 20 درصد جمعيت كشور به نوعي دچار يكي از انواع اختلال رواني خفيف تا شديد هستند كه از اين ميزان حدود يك تا 5/1 درصد جمعيت كشور مبتلا به بيماري اسكيزوفرنيا به عنوان يك بيماري شديد رواني هستند.
وي اضافه كرد: افسردگي شايع‌ترين اختلال رواني كشور است كه اگر همه موارد بسيار خفيف تا شديد اين اختلال را در نظر بگيريم مي‌توان گفت 45 درصد مردم در طور زندگي خود اين اختلال رواني را تجربه مي‌كنند، بنابراين اين نوع اختلال‌ها گستردگي بسيار بالايي دارد.
وي گفت: اختلال افسردگي در بين زنان بيش‌ترين بار بيماري است و در بين مردم پس حوادث قلبي و اعتياد در رديف سوم بار بيماري قرار دارد و در مجموع اختلال‌هاي رواني دومين بار بيماري در كشور است.
وي افزود: كشور ما از نظر روانپزشك و تخت روانپزشكي با كمبودهاي زيادي مواجه است و مشكل مهم ديگر در بهداشت روان جامعه بي‌توجهي بيمه‌ها به پوشش بيماري‌هاي رواني و پايين بودن ميزان تخت روز تحت پوشش بيمه اين بيماران است.
صابري زفرقندي گفت: براي جبران اين كمبود از سال‌ها قبل با بخشنامه وزير بهداشت قرار بود همه بيمارستان‌هاي عمومي كشور 10 درصد تخت‌هاي خود را به بيماران رواني اختصاص دهند كه متأسفانه اكثر بيمارستان‌ها به ويژه بيمارستان‌هاي خصوصي به علت زيان‌ده بودن اين تخت‌ها و نبود يارانه‌هاي حمايتي اين خدمات از اين بخشنامه تبعيت نكردند.
وي در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس درباره ميزان خشونت خانگي، خشونت در جامعه و كودك آزاري گفت: متأسفانه هيچ آمار جامعي از اين خشونت‌ها كه قابل اعلام باشد در اختيار نداريم، تنها نكته‌اي كه مي‌توان درباره كودك آزاري در ايران گفت اين است كه بر خلاف كشورهاي ديگر كه اعتياد و طلاق عامل اصلي كودك آزاري و خشونت‌‌ خانگي است در ايران عدم آگاهي مردم و خانواده دليل اصلي اين نوع خشونت‌هاست.
به گفته وي بودجه دفتر سلامت روان وزارت بهداشت در سال 81 حدود 800 ميليون تومان بود كه سال 85 به يك ميليارد و 800 ميليون تومان رسيد و بر اين اساس سرانه سلامت روان هر ايراني حدود 25 تومان در سال است.
وي ادامه داد: آمار خودكشي در ايران نيز در مناطق مختلف كشور متفاوت است ولي در مجموع مي‌توان گفت كه سالانه به ازاي هر 100 هزار نفر جمعيت 6 نفر در ايران اقدام به خودكشي مي‌كنند كه اين اقدام در بين زنان بيش از مردان است اما خودكشي‌هاي موفق در بين مردان از زنان بيش‌تر است.
احمد حاجبي، سرپرست اداره سلامت روان وزارت بهداشت نيز در اين جلسه گفت: در زمان حاضر 1200 روانپزشك در كشور مشغول به كارند و سالانه حدود 70 روانپزشك به اين مجموعه اضافه مي‌شود، اختلال‌هاي رواني در 20 درصد جمعيت كشور شايع است و حدود 22 درصد بيمارستان‌هاي دولتي بخشنامه 10درصد تخت روانپزشكي وزارت بهداشت را اجرا كرده‌اند.
 
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.20572s, 18q