آغاز بازاريابي و صادرات ‌داروي ايراني ايدز پس از ثبت جهاني آن

۱۳۸۶/۰۷/۲۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7886
آغاز بازاريابي و صادرات ‌داروي ايراني ايدز پس از ثبت جهاني آن
كامران باقري لنكراني در گفتگو با فارس، افزود: شركت توليد كننده داروي ايراني ايمود كه با بالابردن سطح ايمني بدن موجب بهبود كيفيت زندگي و افزايش طول عمر بيماران مبتلا به ايدز مي‌شود سرانجام پس از ماهها تلاش توانست اين دارو را در سازمان حمايت از مالكيت معنوي( وايپو) ثبت كند و به اين ترتيب نگراني در مورد ثبت اين داروي ايراني، حفط حقوق مالكيت معنوي اين دارو و صدور آن به كشورهاي خارجي از بين رفت.
وي گفت: كشورهاي مختلف آسيايي، اروپايي و آفريقايي اكنون براي خريد اين دارو به شركت توليد كننده آن مراجعه كرده‌اند، برخي از اين كشورها قرارداد خريد را امضا كرده‌اند و برخي ديگر نيز مراحل نهايي عقد قرارداد را طي مي‌كنند.
وزير بهداشت 14 بهمن سال گذشته در مراسم رسمي معرفي داروي گياهي ايراني ايدز گفته بود: اين دارو سطح ايمني بدن( cd4) بيماران را از حدود 350 تا 400 به بيش از دو برابر ارتقا مي‌دهد و به اين ترتيب بيماران را در برابر عفونتهاي ثانويه كه عامل مرگ بيماران مبتلا به HIV است، مقاوم مي‌كند.
به گفته وي داروهايي كه قبلاً براي درمان بيماري ايدز استقاده مي‌شد داروهاي شيميايي بودند كه به عنوان داروهاي ضد ويروس كاربرد داشتند اما در بيش از 30 درصد موارد به علت عوارض اين داروها مجبور به عوض كردن دارو يا دوز مصرف آن بوديم اما اين دارو هيچ عارضه اي ندارد ضمن اينكه هزينه اين دارو از داروهاي شيميايي بسيار كمتر است كه البته ممكن است به صورت تنها يا همراه با داروهاي ضد ويروس مصرف شود.
ساخت اين دارو به ابتكار دانشمندان ايراني طي 6 سال در 15 مركز مختلف تحقيقاتي به سرانجام رسيد و مطالعات باليني و پايه زيادي براي اثبات اثربخشي، كيفيت و نداشتن عوارض آن انجام شد.
وزير بهداشت در همان مراسم گفت: ‌در زمان حاضر كه هنوز تائيديه هاي جهاني اين دارو اخذ نشده تقاضاهاي زيادي براي استفاده از اين دارو در جهان وجود دارد.
وي گفت: اين دستاورد بزرگ ملي حاصل تلاش محققان داخلي و همراهي وزراي بهداشت سابق به خصوص دكتر فرهادي و دكتر پزشكيان است و نشان دهنده افق روشن توليد علم در كشور ماست كه اميدواريم در آينده افق‌هاي جديد علمي ديگري در كشور باز شود.
بيش از 40 ميليون نفر در دنيا مبتلا به ويروس ايدز هستند و تاكنون 25 ميليون نفر بر اثر اين بيماري در جهان جان خود را از دست داده‌اند و هر 15 ثانيه يك كودك بر اثر بيماري ايدز پدر يا مادر خود را از دست مي‌دهد.
بر اساس آخرين آمار اعلام شده از سوي وزارت بهداشت از سال 1365 كه اولين مورد ابتلا به ويروس ايدز در ايران شناسايي شد تاكنون 16 هزار و 90 نفر مبتلا به اين بيماري در كشور شناسايي شده‌اند كه 15 هزار و 150 هزار نفر آنها مرد هستند، 7/66 درصد آنها از طريق سرنگ آلوده مبتلا شده‌اند، دو هزار و 121 نفر از اين بيماران جان خود را از دست داده‌اند و هزار و 122 نفر آنها از مرحله ابتلا به ويروس HIV گذشته و اكنون وارد فاز بيماري ايدز شده‌اند.
هنوز اعتياد تزريقي الگوي اول انتقال ايدز در ايران است اما طي سالهاي اخير رشد اين بيماري از طريق بي بند و باري جنسي نيز در ايران نگران كننده شده است به طوري كه مسئولان وزارت بهداشت نگران موج سوم انتشار اين بيماري از طريق ارتباط جنسي هستند، موج اول اين بيماري از طريق فرآورده‌هاي خوني آلوده در ايران مطرح شد و موج دوم آن اكنون با انتقال از طريق اعتياد تزريقي و سرنگ آلوده مطرح است.
كارشناسان و متخصصان بيماريهاي عفوني بر اساس فرمولهاي سازمان بهداشت جهاني معتقدند كه بيش از 70 هزار نفر در ايران به ويروس ايدز مبتلا هستند كه فقط 16 هزار و 90 نفر آنها تاكنون شناسايي شده‌اند و بقيه كه از بيماري خود بي خبرند عاملان انتقال اين بيماري در جامعه هستند.
 
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.79214s, 18q