کمبود داروی بیماران هپاتیت مقاوم به درمان/قیمت داروی نسل جدید ۸۰میلیون تومان!

۱۳۹۲/۰۵/۰۲ - ۱۴:۲۱ - کد خبر: 78895

سلامت نیوز : سید‌مؤید علویان پیش از ظهر امروز در نشست خبری که به مناسبت روز جهانی هپاتیت برگزار شد، افزود: از سوی شبکه هپاتیت ایران در یک سال اخیر خدمات درمانی بیماران مبتلا به هپاتیت C یکسان‌سازی شده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ وی ادامه داد: پروتکل درمان مداوم بیماران در حال به روز شدن است که باید تلاش شود آگاهی بیماران افزایش یابد. هپاتیت B در دنیا به سه گروه کمتر از دو درصد، متوسط دو تا 7 درصد و بیش از 7 درصد تقسیم می‌شود.

تقویان با اشاره به اینکه بیماری هپاتیت قبل از انقلاب شیوع بالای 7 درصد را داشته است گفت: از سال 73 نوزادان واکسیناسیون هپاتیت B شدند و با واکسن‌زدن به خانواده‌های مثبت موجب کاهش هپاتیت B شده است.

وی ادامه داد: 140 کشور طی 15 سال اخیر موارد هپاتیت در آنها به صورت ثابت کاهش یافته است و هپاتیت B  در دنیا 400 میلیون نفر را مبتلا کرده که در ایران ناقلان هپاتیت B یک میلیون و 400 هزار نفر است.

علویان گفت: در اکثر نقاط کشور به جزء استان‌های گلستان و سیستان و بلوچستان که شیوع بالای هپاتیت را دارند شاهد شیوع کمتر از دو درصد هستیم و استان‌های کردستان، کرمانشاه، بندر‌عباس، اصفهان، خراسان‌های شمالی و رضوی، طبق مطالعات جمعیتی شیوع دو درصد را دارند.

وی با اشاره به اینکه شیوع هپاتیت B کمتر از دو درصد است گفت: از سال 75 از نظر هپاتیت C غربالگری آغاز شده است و افرادی که قبل از این تاریخ خونگیری شده‌اند ریسک 0.5 درصد را داشته‌اند یعنی از هر 200 نفر یک مورد هپاتیت C وجود دارد.

علویان تصریح کرد: د ر حال حاضر اعتیاد تزریقی در انتقال هپاتیت C مطرح است و فقط راه انتقال خون در این بیماری مطرح نیست بلکه بیشتر رفتارهای پرخطر جنسی، حجامت‌های غیربهداشتی و غیرعلمی، خدمات دندانسازی تجربی، تزریق آمپول‌های غیرحرفه‌ای و خالکوبی‌های غیربهداشتی راه‌های انتقال هپاتیت C  هستند و اگر می خواهیم این بیماری کنترل شود باید به سراغ رفتارهای پرخطر برویم.

رئیس شبکه هپاتیت ایران گفت: هپاتیت C در پاکستان بیش از 5 درصد، در افغانستان 6 درصد، آذربایجان 7 درصد ، عراق و کویت بیش از 4 درصد گزارش شده است و این آمار در میان معتادان تزریقی در کشور بین 20 تا 40 درصد گزارش شده است.

وی افزود: این معتادان منبع انتقال هپاتیت C هستند که باید آموزش، پیشگیری از انتقال، برنامه کاهش آسیب و تمرکز روی معتادان را اهمیت دهیم چرا که این افراد ویرس هپتاتیت را به همسر و به اطرافیان خود منتقل می‌کنند.

علویان شیوع این بیماری را بیشتر در جوانان دانست و گفت: حدود 6 سال پیش شیوع هپاتیت C در بیماران هموفیلی بالای 50 درصد بود که اکنون به زیر 20 درصد رسیده است.در بیماران تالاسمی از 30 درصد به زیر 15 درصد کاهش یافته است و در بیماران دیالیزی از 18 به کمتر از دو درصد کاهش یافته است.

رئیس شبکه هپاتیت ایران تصریح کرد: تاکنون 3 هزار نفر از بیماران خاص را درمان رایگان کرده‌ایم و در مورد آمار دقیق معتادان مبتلا به این ویروس اطلاعات دقیقی نداریم اینکه چند درصد آنها درمان شده‌اند یا خیر اطلاعی نداریم. اما خطری که جامعه را تهدید می‌کند همین موضوع اعتیاد است.

وی افزود: تا حداکثر 5 سال آینده هپاتیت C در بیماران خاص به طور جدی مطرح نیست اما در اعتیاد پیچیده‌تر است چرا که یک فرد معتاد از نظر سطح سواد، اشتغال و روانی جایگاه خوبی ندارد.

وی گفت: باید در معتادان تزریقی به دنبال روش استفاده از متادون باشیم و رفتارهای جنسی آنها را کنترل کنیم و همچنین از روش‌های پیشگیری در ارتباط‌های جنسی خطرناک بهره بگیریم و  اگر همچنان این معتادان تزریق سرنگ مشترک و رفتارهای جنسی پرخطر داشته باشند این آمار به خانواده‌های آنها منتقل می‌شود.

علویان با اعلام اینکه آمار دقیقی از فوت بیماران مبتلا به هپاتیت C موجود نیست، گفت: حدود 5 هزار نفر در سال براثر بیماری‌های کبدی، کبد چرب شدید و هپاتیت می‌میرند و 200 هزار نفر به دلیل بیماری مزمن کبدی نیاز به درمان و دارو دارند.

رئیس شبکه هپاتیت ایران در مورد وضعیت درمان هپاتیت B گفت: در حال حاضر پروتکل‌های‌ درمانی تعریف شده و اکثر داروهایی که مورد نیاز است از نوع تولید داخل یا وارداتی و تزریقی و خوراکی در کشور موجود است.

وی ادامه داد: اما طی سه ماه اخیر به طور ناگهانی برخی داروها خصوصا داروهای تولید داروی داخل با کمبود شدید مواجه شده‌اند. از متولیان حوزه دارو گله‌مند هستیم اگر ما با مردم به زبان صداقت صحبت کنیم نتیجه بهتری را دریافت می‌کنیم باید کمبود‌ها را قبول کنیم و از مردم معذرت‌خواهی کنیم اما انگار معذرت‌خواهی مرسوم نیست.

علویان گفت: با نامه‌نگاری انجام شده با وزارت بهداشت تلاش شد برخی مشکلات حل شود بنابر این طی هفته اخیر برخی مشکلات دارویی برطرف شده و داروها توزیع شده است.این کمبودها بیانگر نبود سیاست منسجم است که باعث کمبود دارویی بین بیماران می‌شود.

وی در مورد هزینه درمان بیماران گفت: بیماران هپاتیت B و C بضاعت کمی دارند و بیمه‌ها هزینه آزمایش را فقط یک بار در سال قبول می‌کنند این آزمایش‌ها گران هستند و یکبار درمان برای بیماران کافی نیست.

وی با اشاره به اینکه درمان هپاتیت B در 15 سال اخیر باعث کاهش موارد ابتلا به سرطان کبد شده است گفت: در مورد هپاتیت C موضوع پیچیده‌تر است.داروهایی که موجود است حدود 60 درصد درمان را انجام می‌دهد 40 درصد بیماران نسبت به دارو مقاومند این داروها در کشور تولید نمی‌شود و وارداتی هستند در حال حاضر درمان سطح یک این بیماران پوشش خوبی دارد اما برای بیماران مقاوم به درمان منتظر تصمیم بیمه باید باشیم.

رئیس شبکه هپاتیت ایران گفت: همچنین در سه هفته اخیر شاهد حذف یارانه برخی داروها بوده‌ایم که منجر به گران شدن قیمت داروهای بیماران هموفیلی از 120 به 320 هزار تومان شده است.

علویان گفت: داروی نسل جدید درمان هپاتیت C به کشور آمده اما فقط تعداد کمی می‌توانند با آن درمان شوند چرا که هزینه یک دوره درمان برای هر بیمار حدود 80 میلیون تومان است.

وی تصریح کرد: هزینه ای که قبلا بیمار به صورت فرانشیز پرداخت می‌کرد حدود 3 برابر شده است. که به نظر می‌رسد به صورت یارانه برگشت آن ممکن نیست.

رئیس شبکه هپاتیت ایران در مورد وضعیت هپاتیت در زنان گفت: با توجه به غربالگری‌های انجام شده طی 20 سال اخیر انتقال ویروس هپاتیت B از مادر به فرزند را نداشته‌ایم و این ویروس در زنان کمتر از مردان است. 600 هزار نفر از زنان و 800 هزار نفر از مردان به هپاتیت B مبتلا هستند.

علویان افزود: هپاتیت C در زنان کمتر از 20 درصد و در مردان 80 درصد است نه اینکه زن معتاد در جامعه وجود نداشته باشد بلکه آمارشان کمتر از مردان است و زنان مبتلا به هپاتیت C اکثرا از همسران خود مبتلا شده‌اند.

وی گفت: با بیماران هپاتیت متأسفانه برخورد حذفی می‌شود در حالی که می‌توانند ازدواج و معاشرت کنند و باید فقط راه‌های انتقال این بیماری شناسایی شوند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.38569s, 18q