به مناسبت روز جهاني غذا، برنج يعني زندگي

۱۳۸۶/۰۷/۲۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7895
به مناسبت روز جهاني غذا، برنج يعني زندگي

بر اساس گزارش‌هاي سازمان خواروبارو كشاورزي ملل متحد "فائو" هم‌اكنون بيش از ‪ ۸۰۰‬ميليون نفر در جهان در فقر و گرسنگي بسر مي‌برند و اين در حالي است كه ‪ ۵۰‬درصد آنها در مناطق برنج خيز دنيا زندگي مي‌كنند.

براساس اين گزارش‌ها ‪۶۰‬تا‪ ۷۰‬درصد كالري مورد نياز دو ميليارد نفر درآسيا با مصرف برنج تامين مي‌شود و از سوي ديگر ‪ ۴/۵‬درصد برنج توليدي جهان توسط زراعين خردپا و با روشهاي ابتدايي توليد مي‌شود.

گزارش‌هاي ياد شده، مويد آن است كه ميزان توليد برنج در جهان سالانه به ‪ ۴۰۰‬ميليون تن مي‌رسد، كه حدود ‪ ۹۰‬درصد اين ميزان در كشورهاي آسياسي توليد و مصرف مي‌شود.

بدين ترتيب برنج، مهمترين منبع غذايي نيمي از جمعيت جهان محسوب مي‌شود و از نگاه امنيت غذايي در سطح جهاني و نيز ملي پس از گندم، از آن به عنوان مهمترين محصول راهبردي ياد مي‌شود.

باتوجه به موارد يادشده توسعه سطح زيركشت برنج و افزايش توليد آن عاملي موثر در امر مبارزه با فقر و گرسنگي در كشورهاي جهان شمرده مي‌شود.

در اين ميان برخي از بررسي‌هاي صورت گرفته مويد آن است كه برنج حداقل يك وعده غذايي مردم ايران را تشكيل مي‌دهد.

براساس گزارش‌هاي منتشر شده، در ايران بيش از ‪ ۶۰۰‬هزار هكتار از اراضي كشاورزي در ‪ ۱۶‬استان هر ساله به كشت انواع برنج اختصاص مي‌يابد كه طبق برخي آمارها،ميزان برداشت شلتوك در اين سطح، به بيش از سه ميليون تن شلتوك و حدود ‪ ۲‬ميليون تن برنح سفيد مي‌رسد.

اين درحالي است كه ميزان مصرف برنج سالانه كشور حدود ‪ ۲/۶‬تا سه ميليون تن برآورد مي‌شود.

در اين ميان استان‌هاي گيلان، مازندران و گلستان مهمترين قطبهاي توليد برنج كشور محسوب مي‌شوند كه سهم گيلان در اين ميان سالانه بين ‪ ۶۵۰‬تا ‪۷۰۰‬ هزار تن است.

در مجموع بيش از يك ميليون خانوار در كل كشور به كار كشت برنج مشغول هستند كه‌اين رقم با احتساب بعد خانوارهاي روستايي، براي جمعيتي حدود پنج ميليون نفر مهمترين منبع ارتزاق، اشتغال و تامين درآمد محسوب مي‌شود.

در استان گيلان نيز حدود ‪ ۱۸۰‬هزار خانواده با جمعيتي حدود يك ميليون نفر به كار كشت برنج اشتغال دارند.

اين آمارها نشان مي‌دهد كه علاوه بر اهميت برنج در بعد امنيت غذايي، كشت برنج به دليل ايجاد فرصتهاي شغلي و درآمدزايي، از نظر اقتصادي و اجتماعي بسيار مهم و قابل توجه است.

به گفته يك كارشناس دفتر برنج سازمان جهاد كشاورزي گيلان، ‪ ۶۱۲‬هزار هكتار از سطح اراضي كشور زير كشت برنج قرار دارند كه از آن سه ميليون تن شلتوك حاصل مي‌شود.

"علي دولت آباديان" روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ايرنا افزود:
‪ ۲۳۸‬هزارهكتار از اراضي استان گيلان زير كشت برنج قرار دارد كه ‪ ۳۵‬تا ‪۴۰‬ درصد برنج كشور را توليد مي‌كنند.

به گفته‌وي به دليل محدود بودن زمين‌هاي كشاورزي، امكان افزايش سطح زيركشت برنج در استان‌هاي شمالي كشور وجود ندارد وچاره‌اي جز افزايش عملكرد برنج ديده نمي‌شود.

كارشناسان معتقدند گرچه در سال‌هاي گذشته اقدام‌هاي موثري براي حمايت از شاليكاران و نيز توسعه سطح زيركشت برنج برداشته شده است، اما اين بخش به طوركلي با چالشها و مشكلات متعددي در مراحل مختلف كاشت ،برداشت ،فراوري و عرضه روبرو است.

كارشناسان، توسعه نيافتن كشت مكانيزه، يكپارچه نبودن و محدوديت زمين‌هاي زراعي، مشكلات مالي كشاورزان، محدوديت اعتبارات و گراني ماشين‌آلات را از جمله مشكلات موجود درامر افزايش توليد برنج بويژه در استان گيلان مي‌دانند.

بر اساس گزارش‌هاي موجود هم اكنون تنها ‪ ۱۱‬درصد كار نشاء برنج استان گيلان به صورت مكانيزه انجام مي‌شود ضمن اينكه به دليل فرسودگي دستگاه‌هاي برخي از كارخانه‌هاي شاليكوبي استان، ميزان ضايعات برنج در آنها را بين چهار تا پنج درصد برآورد مي‌كنند.

بدين ترتيب كاهش ضايعات برنج از جمله راهكاري موثر براي كاهش هزينه‌هاي توليد اين محصول است.

به گفته كارشناسان بايستي بابهسازي كارخانه‌هاي شاليكوبي، ضايعات و هزينه‌هاي توليد برنج را كاهش داد تا ميزان توليد و عملكرد توليد درهر هكتار افزايش يابد.

به گفته آنان با استفاده از صنايع تبديلي و جنبي و مشتقات برنج نيز مي‌توان هزينه‌هاي توليد را كاهش داد كه اين امر در افزايش ميزان توليد برنج نقش بسزايي دارد.

آنان معتقدند كه كاهش آلودگي به سموم و كود در توليد ارگانيك برنج بايد مد نظر قرارگيرد تا بتوان برنج ايراني را وارد بازارهاي جهاني كرد.

هر چند به گفته آنان انتظار مي‌رود كه با افزايش كشت برنج هيبريد، ميزان راندمان توليد در كشور از جمله استان گيلان افزايش يابد.

ميزان عملكرد برنج هيبريد در هر هكتار در مقايسه با ارقام محلي چهار تن و ارقام پرمحصول دو تن بيشتر است.

بدين ترتيب بحث افزايش توليد برنج گذشته از يك مساله فني، يك مقوله اقتصادي و اجتماعي نيزمحسوب مي‌شود است و به دليل اهميت زياد آن نيازمند يك عزم ملي است.

شانزدهم اكتبر كه مصادف باسالروز تاسيس سازمان فائو در سال ‪ ۱۹۴۵‬ميلادي مي باشد به عنوان روزجهاني غذا نامگذاري شده است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.23834s, 18q