نظام مراقبت در برابر رفتارهاي آسيب‌زا براي جوانان در حال اجرا است

۱۳۸۶/۰۷/۲۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7896
نظام مراقبت در برابر رفتارهاي آسيب‌زا براي جوانان در حال اجرا است

دكتر گلايل اردلان در گفتگو با ایرناافزود: اين مراقبتها بر روي هفت رفتار اعم از رفتار جنسي ناسالم، سوانح، خشونت، ايدز، فعاليت فيزيكي نامناسب، اختلالات روان و خودكشي تاكيد دارد.

وي گفت: دوران بلوغ با تغيير و تحولات جسمي و روحي مختلفي در جوان همراه است كه بايد از طريق آموزش و برنامه‌هاي مراقبتي، آن را تحت كنترل گرفت.

او ادامه داد: اين در حالي است كه طي سالهاي گذشته برنامه‌ريزي براي سلامت بلوغ تنها به چند مقوله محدود مي‌شد و بيشتر مربوط به دخترخانمها آن هم از طريق آموزشهاي مسايل ماهيانه آنها بود.

وي اضافه كرد: طي اين سالها براي پسرها هيچ برنامه‌اي نداشتيم در صورتي كه در دوران بلوغ هر دو جنس بايد تحت مراقبت قرار گيرند.

سرپرست دفتر سلامت خانواده و جمعيت در وزارت بهداشت افزود: در اين راستا طبق تحقيقات انجام شده رفتارهاي جوانان تا سنين ‪ ۱۸‬سال در مدارس و همچنين سنين ‪ ۱۸‬تا ‪ ۲۵‬سال در خصوص شيوع مصرف سيگار و رفتارهاي جنسي محافظت نشده، مورد ارزيابي قرار گرفته است.

وي بدون اشاره به آماري در اين زمينه گفت: نكته مهم اين است كه رفتارهاي ناسالم جنسي در بين جوانان وجود دارد و بايد اين واقعيت را پذيرفت و براي ايمن كردن آن برنامه‌ريزي كرد.

او گفت: در اين راستا پيشگيري از بيماريهاي آميزشي، پيشگيري از ايدز و نيز آموزش مهارتهاي زندگي از راهكارها و برنامه‌هاي در حال اجرا است.

وي افزود: در اين راستا همچنين آموزش بهداشت به ميزان ‪ ۴۲‬ساعت در مدارس كشور در قالب "طرح سلامت نوجوانان و جوانان" تدوين شده است

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.43819s, 18q