روزه‌داری برای بیماران آلرژیک منعی ندارد

۱۳۹۲/۰۵/۰۴ - ۱۰:۵۷ - کد خبر: 79016
سلامت نیوز: یک فوق تخصص آسم و آلرژی و ایمونولوژی با بیان این مطلب که مواد غذایی خاصی در روزه داری بیماران آسم مد نظر نیست، توصیه کرد: مصرف مایعات و میوه‌های غیرآلرژی زا مابین افطار تا سحر به طور فراوان، پرهیز از مصرف غذاهای سرخ شده، غذاهای کنسروی و آماده، زولبیا و بامیه، حلوا، شله زرد و توصیه‌های غذایی که بیماران در سایر ماه‌های سال رعایت کرده‌اند را ادامه دهند.

دکتر منصوره شریعت در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه روزه داری برای بیماران آلرژیک معمولا منعی ندارد، گفت: اگر بیمار دارو استفاده می‌کند، می تواند استفاده از دارو و اسپری را بر حسب نوع مصرف آن به افطار و سحر موکول کند.

وی ادامه داد: اگر بیماری فرد کنترل نشده و مجبور به استفاده مکرر از داروها باشد، برحسب نوع و درجه شدت بیماری، تشخیص پزشک و استنباط خود فرد به بدتر شدن وضعیتش ملزم به روزه داری نیست دراین مورد باید حتما با پزشک معالجش مشورت داشته باشد.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه طبق نظر برخی فقها استفاده از اسپری باعث ابطال روزه نمی‌شود، افزود: افراد مبتلا به آسم در تمام طول روز باید اسپری استنشاقی خود را به همراه داشته باشند و درصورت نیاز از آن استفاده کنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.89217s, 18q