اولین بانک پوست کشور در مشهد راه‌اندازی می‌شود

۱۳۹۲/۰۵/۰۵ - ۱۶:۴۳ - کد خبر: 79130

سلامت نیوز : معاون آموزش بخش سوختگی بیمارستان امام رضا(ع) گفت: اولین بانک پوست کشور تا پایان سال جاری در مشهد راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر سید حسن طاووسی در نشست "وضعیت فعلی پیوند پوست در خراسان رضوی" که در دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به اهمیت پیوند پوست برای بیماران سوختگی، پس از راه‌اندازی اولین بانک پوست کشور در مشهد، این مرکز نیاز به پوست بیماران سوختگی سراسر کشور را تامین خواهد کرد.

وی ادامه داد: بودجه پیش‌بینی شده برای بانک پوست مشهد 500 میلیون تومان بوده است اما به دلیل تحریم‌ها این مرکز با اعتبار 200 میلیون تومانی راه‌اندازی خواهد شد.

طاووسی با اشاره به اینکه 10 مرکز بزرگ سوختگی در کشور وجود دارد، اظهار کرد: یکی از مشکلات موجود، کمبود پوست اهدایی برای بیماران است زیرا مردم آشنایی کامل با پیوند پوست از بیمار مرگ مغزی ندارند و تصور می‌کنند پوست به طور کامل از سطح بدن این بیمار برداشته می‌شود.

وی اظهار کرد: ماهیانه 2500 نفر بیمار سوختگی در درمانگاه اورژانس بیمارستان امام رضا(ع) پذیرش می‌شوند که بیشتر این افراد به صورت سرپایی درمان و تعداد بسیار کمی از آنان بستری می‌شوند.

معاون آموزش بخش سوختگی بیمارستان امام رضا(ع) با اشاره به اینکه تعداد بیماران سوختگی اورژانس بیمارستان امام رضا(ع) در سال به 30 هزار نفر می‌رسد، عنوان کرد: طبق آمار رسمی در 10 سال گذشته، سالانه بیش از 2 هزار نفر بر اثر سوختگی جان خود را از دست دادند.

وی عنوان کرد: زمانی که فرد دچار سوختگی می‌شود به علت از دست دادن آب، الکترولیت‌ها و پروتئین قسمت‌های مختلف بدن درگیر می‌شود. در مواردی که بیمار سوختگی زخم عفونی داشته باشد از پیوند پوست به عنوان یک پوشش جهت تسریع ترمیم استفاده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: پوستی که از سطح بدن بیماران مرگ مغزی برداشته می‌شود، بسیار نازک است و تغییرات چندانی در ظاهر بیمار ایجاد نمی‌کند.

طاووسی با اشاره به اینکه در کشورهای دیگر برای پیوند پوست از پوست حیوانات و پانسمان‌های مصنوعی استفاده می‌کنند، اظهار کرد: از سال 86 پروژه برداشت پوست از بیماران مرگ مغزی در کشور آغاز شده که تاکنون در درمانگاه اورژانس بیمارستان امام رضا(ع) 110 پیوند پوست از این بیماران انجام شده است.

معاون آموزش بخش سوختگی بیمارستان امام رضا(ع) تصریح کرد: قبل از پیوند پوست آزمایشات لازم ار جمله هپاتیت و ایدز بر روی پوست بیمار مرگ مغزی انجام می‌گیرد.

وی در خصوص اقدامات پیشگیرانه بروز سوختگی در کشورهای دیگر عنوان کرد: این کشورها با نصب سیستم دود در ساختمان‌ها، کاهش درجه حرارت آبگرمکن‌ها و استفاده از لباس‌های خواب ضدحریق آمار سوختگی‌های خود را به صورت چشمگیری کاهش داده‌اند.

طاووسی ادامه داد: متاسفانه در کشور ما هیچ تبلیغاتی برای جلوگیری از سوختگی انجام نمی‌شود در صورتی که باید در زمینه سوختگی از مهدکودک آموزش‌هایی را به کودکان ارائه داد.

مشهد در پیوند پوست نسبت به سطح کشور پیشرو است

طاووسی گفت: تاکنون برداشت پوست از بیماران مرگ مغزی فقط در مشهد انجام می‌شد اما در چند ماه اخیر دو پیوند نیز در شهر شیراز انجام شده است.

وی یادآور شد: پوست پیوندزده شده به افراد دچار سوختگی پس از چهار هفته ریزش پیدا می‌کند و اگر بیمار بعد از این مدت بهبود نیابد، در صورت امکان از پوست خود بیمار برای پیوند و در غیر این صورت مجددا از پیوند پوست افراد دیگر استفاده می‌شود.

طاووسی عنوان کرد: در کشورهای خارجی مانند اروپا و آمریکا برای پیوند پوست علاوه بر استفاده از افراد مرگ مغزی از افراد فوت‌ شده نیز برای این امر استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: بعد از فوت افراد مدت زمان 24 تا 48 ساعت بعد برای برداشت پوست مناسب است و اگر از پوست افراد زنده به صورت تازه استفاده شود از مدت زمان سه روز برای پیوند پوست استفاده می‌شود.

طاووسی با بیان اینکه سوختگی سنگین‌ترین هزینه درمان را دارد، گفت: هزینه درمان هر یک درصد سوختگی در بیمارستان‌های خصوصی چهار میلیون تومان و در بیمارستان‌های دولتی 2.5 میلیون تومان است بنابراین این بیماران به حمایت بیشتر بیمه‌ها نیاز دارند.

فوق تخصص جراحی پلاستیک: پیوند پوست یکی از اقدامات موثر در درمان سوختگی‌هاست

در ادامه دکتر آرش بیرقی طوسی فوق تخصص جراحی پلاستیک با بیان این که پیوند پوست یکی از اقدامات موثر در درمان سوختگی‌هاست، اظهار کرد: بیشتر بیماران سوختگی کودک و نوجوان هستند که جزو قشر کم درآمد جامعه محسوب می‌شوند.

وی تصریح کرد: بیشتر بیمارانی که دارای درصد زیاد سوختگی هستند، فوت می‌کنند و تمام اقدامات درمانی برای آنان ناموفق است.

عدم درمان به موقع سوختگی منجر به بروز عفونت می‌شود

بیرقی طوسی با تاکید بر اینکه برای نجات افرادی که دچار سوختگی شده‌اند، مدت زمان محدودی وجود دارد، خاطرنشان کرد: عدم درمان به موقع سوختگی منجر به بروز عفونت‌هایی در سطح بدن می‌شود.

وی اظهار کرد: در صورت بروز درصد کمی از سوختگی، برای پیوند از پوست خود بیمار استفاده می‌شود و در صورت سوختگی زیاد از پوست ران بیماران مرگ مغزی پیوند برداشته می‌شود.

بیرقی طوسی ادامه داد: خانواده‌های بیماران مرگ مغزی تصور غلطی از پیوند پوست دارند و این در حالی است که با پیوند پوست تغییر چندانی در ظاهر فرد ایجاد نمی‌شود.

وی یادآور شد: بعد از پیوند پوست هیچ نیازی به دارو و حتی پانسمان برای بیمار نیست.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.45261s, 19q