یارانه دارو باید از طریق سازمان‌های بیمه‏‌گر پرداخت شود

۱۳۹۲/۰۵/۰۶ - ۱۶:۰۹ - کد خبر: 79197

سلامت نیوز : سخنگوی بهداشت و درمان مجلس و نماینده آستانه اشرفیه گفت: امسال به دلیل اینکه ارز مرجع نداریم قرار بود تا به داروهایی که از خارج وارد می‌‏شوند، دولت به دو صورت نقدی یا از طریق بیمه یارانه‏ آنها را پرداخت کند که پس از بررسی‏‌ها مشخص شد پرداخت یارانه به صورت نقدی امکان‏پذیر نیست بنابراین باید توسط بیمه‏‌ها پرداخت شود که این کار هم مستلزم کار کارشناسانه است.

محمدحسین قربانی در گفت‌‏وگو با (ایسنا) ، با اشاره به چالش‏‌های موجود در حوزه دارو اظهار کرد: امروزه عوامل متعددی نظیر نوسانات ارز، تحریم‏‌ها و تا حدودی عدم مدیریت در مجمع وزارت بهداشت و تغییر مدیریت‏‌ها باعث شده تا در حوزه دارو با چالش‏‌هایی مواجه باشیم.

وی افزود: یکی از این چالش‏ها این است که به علت عدم تحقق یافتن منابع دولت در سال 91، ارز مورد نیاز دارو به نحو شایسته تخصیص داده نشد و همچنین در رده‏‌بندی سازمان صنعت، معدن و تجارت بسیاری از کالاهای غیرضروری از اولویت بالاتری نسبت به دارو قرار گرفت.

نماینده مردم آستانه‏‌اشرفیه در ادامه عدم هماهنگی تیم اقتصادی دولت با وزارت صنعت، معدن، تجارت و وزارت بهداشت را از عواملی دانست که باعث بروز مشکلات در حوزه مدیریت دارو شده است.

سخنگوی بهداشت و درمان مجلس در ادامه گفت: اما امروز با توجه به اینکه ارز در سال 92 در قانون بودجه به صورت تک نرخی اعلام شد و ارز مرجع نداریم لذا قطعا چالش‏‌ها در قسمت دارو بیشتر خواهد شد.

وی اظهار کرد: در کمیسیون بهداشت تعاملی با بانک مرکزی صورت گرفت و مقرر شد تا بانک مرکزی ارز مورد نیاز تمام داروهای ضروری، نه مکمل‏‌ها و لوازم آرایشی و لوازم لوکس، فقط و فقط داروهای ضروری که از گمرک وارد می‏‌شوند را تامین کند.

قربانی در ادامه افزود: قرار است بیماران خاصی که تک نسخه‌ای هستند ابتدا شناسایی شده و پس از تعریفی از نوع بیماری کارت یارانه دارو به آنها تعلق گیرد.

نماینده مردم آستانه‏ اشرفیه با بیان اینکه یارانه دارو باید از طریق سازمان‏‌های بیمه‏‌گر پرداخت شود، گفت: به دلیل اینکه از قانون برنامه عقب هستیم و همچنین به دلیل عدم تشکیل شورای عالی سلامت، پرداخت یارانه دارو برای بیماری‏‌های خاص به سختی انجام می‏‌شود.

سخنگوی بهداشت و درمان مجلس اظهار کرد: اخیرا دارو بیماری‏‌های خاص نظیر MS، دیابت و ... با کمبود قابل توجهی در بازار مواجه است لذا سازمان نظام دارو متعهد شده ظرف چند روز آینده داروهای مورد نیاز این بیماران وارد بازار شود و در اختیار مردم قرار گیرد اما آنچه مدنظر است بالا رفتن هزینه دارو و چندین برابر شدن آن است که در اینصورت فشارهای عمده‏ای بر مردم وارد می‏شود.

وی در خصوص انتظار از دولت یازدهم در حوزه بهداشت و درمان گفت: انتظار داریم تیم بهداشتی دولت آینده با تدبیر و مدیریت در حوزه دارو چالش‏‌های عمده و اورژانسی این حوزه را برطرف کنند.

قربانی در ادامه به مشکلات دانشگاه‏‌های علوم‏‌پزشکی در کشور اشاره کرد و افزود: در حال حاضر مشکلات عمده‏‌ای که دانشگاه‏‌های علوم‏‌ پزشکی ما با آن روبه رو هستند عدم توانایی در پرداخت حقوق کارکنان است، دولت مصوب کرده بود که حقوق، مزایا و کارانه هیات رئیسه‏‌ها از طریق بند «و» و بودجه عمومی کشور پرداخت شود ولی متاسفانه تاکنون یک ریال هم برای جذب و تسویه پرداخت نکرده است و دانشگاه‏ها حقوق و کارانه را از خودشان پرداخت می‏‌کنند که این عامل باعث شده تا بسیاری از امورات نظیر مدیریت بیمارستان‏‌ها، تهیه دارو، واکسن، سرنگ، سرم، ایاب و ذهاب و .... عقب بمانند که این امر به معضلی بزرگ تبدیل شده است.

نماینده مردم آستانه‏ اشرفیه اظهارکرد: دولت آینده باید در توزیع عادلانه ثروت و نیروی انسانی، تکمیل بیمارستان‏‌های نیمه کاره و طرح پزشک خانواده تدابیر ویژه‏‌ای بیاندیشد.

سخنگوی بهداشت و درمان مجلس در پایان گفت: امروزه نگاه‏‌ها درمان‏ محور است که موجب به وجود آمدن فاصله طبقاتی بین پزشکان شده که امیدوارم با تدبیر و استراتژی در دولت یازدهم نگاه درمانی به نگاه بهداشتی تبدیل شود تا انشاالله قطار حوزه بهداشت در ریل اساسی خودش قرار گیرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.33249s, 19q