وزیر بهداشت:آمار مبتلايان سل در كشور حدود هشت هزار نفر است

۱۳۸۶/۰۷/۲۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7921
وزیر بهداشت:آمار مبتلايان سل در كشور حدود هشت هزار نفر است

وزير بهداشت در مراسم گشايش هجدهمين كنگره سراسري سل گفت: ‌٥/١٣ درصد مبتلايان به بيماري سل در ايران را اتباع بيگانه تشكيل مي‌دهند.
دكتر باقري لنكراني افزود: آمار مبتلايان به سل در ايران حدود هشت هزار نفر است كه يك هزار و ‌٨٠ نفر آنها خارجي هستند.
وي افزود: در جهان سالانه حدود ‌٩ ميليون نفر به بيماري سل مبتلا مي‌شوند كه نشانه فراگير بودن اين بيماري در جهان مي‌باشد.
وزير بهداشت از درمان بيماران مبتلا به سل در برخي درمانگاه‌ها و مطب خصوصي انتقاد كرد و گفت: چنين بيماري‌هاي حساس به دليل تاثيرات زيادي كه بر اجتماع دارند بايد در بيمارستان‌ها و مراكز تخصصي درمان شوند.
وي با بيان اين كه يكي از دلايل برگزاري كنگره سل عمل به تعهدات بين المللي در زمينه كنترل سل است، اظهار داشت: طبق تعهدات بين‌المللي تا سال ‌٢٠١٥ ميلادي بايد شيوع سل را در كشور تا ‌٥٠ درصد كاهش دهيم كه براساس همين تعهد بايد اين بيماري تا سال ‌٢٠٥٠ ريشه كن شود و تعداد مبتلايان به اين بيماري به كمتر از يك نفر در هر يك ميليون نفر برسد.
دكتر باقري لنكراني افزود: روند فعلي مبارزه با سل در كشور كه بر مبناي روش مديريت موردي است نمي‌تواند تعهدات بين‌المللي ما را پاسخگو باشد و بايد در اين زمينه به صورت اساسي و پيشگيرانه عمل كنيم.
وي در ادامه تصريح كرد: روند مبارزه با سل در كشور افتخار آميز است و برخي از كشورها نه تنها دراين مبارزه همكاري نمي‌كنند بلكه بيماران كشور خود را براي درمان به كشورهاي همسايه اعزام مي‌كنند.
وي گفت: جهان با كمبود نيروي متخصص در زمينه درمان و كنترل سل مواجهه است كه اين كمبود مهمترين چالش بيماري سل مي‌باشد.
گفتني است، در هجدهمين كنگره سراسري سل كه به مدت سه روز برگزار مي‌شود، ‌٥٨ مقاله به صورت سخنراني و ‌١٧٧ تحقيق نيز به صورت پوستر ارائه مي‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.74406s, 18q