از دست دادن دندانها با بروز زوال عقل در دوران پيري ارتباط دارد

۱۳۸۶/۰۷/۲۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7929
از دست دادن دندانها با بروز زوال عقل در دوران پيري ارتباط دارد

اين توصيه، پيام يك مطالعه جديد است كه در آن بين از دست دادن دندانها و بروز زوال عقل در سنين بالا ارتباطي كشف شده است. به گزارش سلامت نیوز به نقل ازخبرگزاري رويترز از نيويورك، محققان در تحقيق "راهبه‌ها" پرونده دندان پزشكي و نتايج آزمايش عملكرد مغزي ‪ ۱۴۴‬تن را كه در مدت ‪۱۲‬ سال جمع‌آوري شده بود بررسي كردند. تحقيق راهبه‌ها يك تحقيق درازمدت در مورد پيري و آلزايمر در بين راهبه‌هاي كاتوليك مدرسه خواهران نوتردام است.

اين افراد ‪ ۷۵‬تا ‪ ۹۸‬سال سن داشتند.

در بين كساني كه در اولين آزمايش ادراكي از نظر زوال عقل سالم بودند كساني كه هيچ دنداني نداشتند يا كمتر از ‪ ۹‬دندان برايشان مانده بود دو برابر كساني كه دستكم ‪ ۱۰‬دندان در دهان داشتند به زوال عقل در سنين بالاتر مبتلا شدند.

حدود يك سوم افراد بي‌دندان يا كم دندان هنگام انجام اولين آزمايش ادراكي به زوال عقل دچار بودند.

دكتر "پاملا اسپاركس اشتاين" از دانشكده پزشكي دانشگاه كنتاكي و همكارانش اين يافته‌ها را در مجله انجمن دندان پزشكي آمريكا ارايه كردند.

برخي تحقيقات قبلي نشان داده است سطح بهداشت دهان و دندان به علت بي‌توجهي به اين امر در مبتلايان به زوال پايين‌تر است.

اين تحقيق جزو معدود مطالعاتي است كه نقش رعايت بهداشت را در بروز زوال عقل بررسي كرده است.

دكتر اشتاين مي‌گويد بيماريهاي معمولي ممكن است بطور هم زمان در بروز زوال عقل و از دست دادن دندانها نقش داشته باشند. علاوه بر بيماريهاي لثه، كمبودهاي تغذيه‌اي دوران كودكي، عفونتها يا بيماريهاي مزمن بطور هم زمان باعث از دست دادن دندانها و آسيب مغزي مي‌شوند.

 

 

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.68946s, 18q