80 درصد نوزادان ايراني از نظر كم كاري تيروئيد آزمايش مي‌شوند

۱۳۸۶/۰۷/۲۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7930
80 درصد نوزادان ايراني از نظر كم كاري تيروئيد آزمايش مي‌شوند

به گزارش سلامت ینوز به نقل ازفارس، محمدحسن هاشمي مدني، دبير علمي اولين كنگره بين‌المللي ارتقاي كيفيت خدمات آزمايشگاههاي تشخيص طبي ايران و ششمين كنگره كشوري آن، گفت: اين كنگره 24 تا 27 بهمن امسال در مركز همايشهاي رازي تهران با حضور مهمانان و كارشناسان خارجي برگزار مي‌شود.
وي گفت: استانداردهاي آزمايشگاهي، اعتبار سنجي آزمايشگاههاي تشخيص طبي، آزمايشگاه و نظام مراقبت از بيماريها، مقررات بين المللي، مديريت منابع انساني در آزمايشگاههاي تشخيص طبي، چالشهاي حقوقي و اخلاقي، تجهيزات و فرآورده‌هاي تشخيصي، بيماري‌هاي گوارشي، كليه و مجاري اداري، بيماريهاي غدد، روماتيسم، طب سالخوردگان، سرطانها، بيماريهاي قلبي و عروقي، طب نوزادان، تسهاي سريع بر بالين بيمار، روشهاي تشخيص مولكولي، تازه ها و تحقيقات نوين علوم آزمايشگاهي، تشخيص پيش از تولد و آزمايشگاه و نظارت بر مصرف بهينه خون و فرآورده‌هاي خوني از جمله محورهاي مورد بحث در اين كنگره است.
وي افزود: 70 درصد مقالات اين كنگره به صورت سفارشي در يكي از اين مباحث تعيين شده است و حداكثر 30 درصد مقالات اين كنگره آزاد است.
وي گفت: بسياري از تصميم گيريهاي مهم در حوزه آزمايشگاههاي تشخيص طبي در ايران حاصل بررسي‌هاي كنگره‌هاي كشوري آزمايشگاههاي تشخيص طبي بوده است كه تدوين و ابلاغ استانداردهاي آزمايشگاه‌ها و اعتبار بخشي بر اساس اين استانداردها از سوي وزارت بهداشت نمونه آن است.
وي افزود: البته شاخصهاي استاندارد آزمايشگاهها دائماً ارتقا مي‌يابد به همين علت احتمالاً تا دو ماه آينده استانداردهاي جديد و جامعتر آزمايشگاههاي تشخيص طبي از سوي وزارت بهداشت ابلاغ مي شود.
وي ادامه داد: اعتبار بخشي آزمايشگاهها نيز بر اساس استانداردها تعيين شده و پس از نظارت وزارت بهداشت انجام مي‌شود كه از امسال به شيوه جديد و با همكاري انجمنهاي علمي و صنفي علوم آزمايشگاهي انجام خواهد شد.
وي گفت: در زمان حاضر حدود 4 هزار آزمايشگاه تشخيص طبي دولتي و خصوصي در كشور داريم كه به زودي وب سايت اطلاعات كل اين آزمايشگاهها با مشخصات و آدرس آنها راه اندازي مي‌شود.
هاشمي مدني افزود: علاوه بر ابلاغ آيين‌نامه غربالگري نوزادان از نظر كم كاري تيروئيد كه سه سال پيش و در پي كنگره آزمايشگاههاي تشخيص طبي ابلاغ شد، آيين نامه مهم ايمني در آزمايشگاهها نيز براي حفاظت كادر اين آزمايشگاهها از آلودگي ها ابلاغ شده است.
وي گفت: با وجود غربالگري نوزادان از نظر كم كاري تيروئيد در كشور كه تا 80 درصد نوزادان را در بر گرفته است و نيز آزمايش نوزادان در خظر بيماري PKU بايد غربالگري بيماريهاي ديگري از جمله فاويسم و G6PD نيز در كشور براي نوزادان اجباري شود به خصوص اينكه در برخي كشورهاي پيشرفته از جمله آمريكا تا 25 نوع بيماري مادرزادي در زمان تولد غربالگري مي‌شود، البته تشخيص بيماريهاي مشمول سقط جنين نيز تا قبل از 4 ماهگي نيازمند تدوين ضوابط مشخص است.
مير مجيد مصلايي، دبير امور بين‌المللي اين كنگره نيز گفت:‌ متاسفانه با وجود اهميت نقش آزمايشگاههاي تشخيص طبي در تشخيص بيماريها در دنيا، هنوز اين نقش مهم در كشور ما ناشناخته مانده و به آن توجه كافي نمي‌شود و اين در حالي است كه 70 درصد پرونده پزشكي هر بيمار مدارك آزمايشگاهي است و 70 درصد تشخيص پزشكان بر اساس همين مدارك است.
علي صادقي تبار، دبير اجرايي اين كنگره نيز گفت: شعار ثابت هر ساله اين كنگره، « استاندارد سقف ندارد» است، زيرا معتقديم كه هيج سقفي براي ارتقاي استاندارد آزمايشگاههاي تشخيص طبي وجود ندارد و هر زمان امكان ارتقا و بهبود كيفي وجود دارد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.37213s, 18q