افزایش آمار مبتلایان به هپاتیت C در ایران

۱۳۹۲/۰۵/۰۸ - ۱۲:۱۹ - کد خبر: 79319
افزایش آمار مبتلایان به هپاتیت C در ایران
سلامت نیوز : هپاتیت؛ بیماری‌ای که خیلی‌ها از شنیدن نامش نیز هراس دارند این روزها دامان تعداد بیشتری از ایرانیان را گرفته و آسیب‌های جدی برای آنها به همراه دارد.هپاتیت انواع‌ مختلفی دارد که بر اساس آمار فقط در نوع C آن، اکنون بیش از نیم درصد از جمعیت 77 میلیونی ایران درگیر این بیماری هستند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از قانون ؛ عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در این باره گفته است که آمار مبتلایان به هپاتیت B در حال کاهش و هپاتیت C به دلیل وجود معتادان تزریقی در حال افزایش است که آمار معتادان مبتلا به هپاتیت C به میزان 40 درصد است. دکتر ناصر ابراهیم دریانی با بیان اینکه بر اساس شیوع و آمار به دست آمده از مبتلایان به هپاتیت در کل جهان و از جمله کشور ما بر سه نوع هپاتیت یعنی نوع B، A و C بیشتر تاکید شده، می‌افزاید: بروز هپاتیت A بیشتر در کودکان دیده می‌شود، هرچقدر سن افراد مبتلا به این نوع ویروس پایین باشد خطرات آن کمتراست. هپاتیت A در کودکان خود را به صورت اسهال و استفراغ نشان می‌دهد.

54 درصد مبتلایان به هپاتیت B در بزرگسالی به سیروز کبدی مبتلا می‌شوند
هپاتیت B یکی از علل مهم ابتلای 30 درصدی افراد سراسر جهان به بیماری سیروز کبدی است که این آمار در ایران 50 درصد است. همچنین 50 تا 54 درصد سرطان‌های کبد در دنیا به دلیل ابتلا به هپاتیت B است. ابراهیمی به سه منطقه آلوده به هپاتیت B اشاره و تصریح می‌کند: چین، آسیای شرقی، آفریقا و قسمت‌هایی از خاورمیانه مناطقی هستند که بیش ازهشت درصد از جمعیت آن مبتلا به هپاتیت B هستند و این در حالی است که شوروی سابق، اروپای شرقی و برخی از مناطق آسیایی و آمریکای جنوبی از جمله کشورهایی هستند که 2 تا 7 درصد جمعیت آن مبتلا به این ویروس هستند که طبق آمارهای به دست آمده، تعداد مبتلایان به هپاتیت B در ایران 2.5 درصد است.

وی با بیان اینکه کمتر از دو درصد از افراد در آمریکا و کشورهای اروپای‌غربی مبتلا به هپاتیت B هستند، می‌گوید: کاهش مبتلایان به ویروس هپاتیت B در ایران به دلیل انجام واکسیناسیون از 20 سال قبل از اهمیت بسزایی برخوردار است. مادران در زمان بارداری و نوزادان از زمان بدو تولد به دقت از این لحاظ بررسی و واکسینه می‌شوند، این امر باعث کاهش شیوع ابتلا به هپاتیت B در کشورمان شده است. این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، در خصوص خطرات ابتلا به بیماری هپاتیت B اظهار می‌دارد: در صورتی که افراد در دو سال اول زندگی به این بیماری مبتلا شوند 90 تا 95 درصد از این ویروس در خون بیمار باقی مانده، خطرات آن در بزرگسالی 5 تا 8 درصد تخمین زده شده است.

پیشگیری از انتقال جنسی هپاتیت B با انجام آزمایش پیش از ازدواج
ابراهیمی دریانی به ریزفاکتورهای هپاتیت B اشاره کرده و می‌گوید: در صورت ابتلای اعضای خانواده به این ویروس، امکان انتقال آن به دیگر اعضای خانواده وجود دارد، بنابراین افراد با انجام آزمایشات باید از سلامت و ایمنی بدن خود نسبت به آن مطلع باشند.

با توجه به اینکه تماس‌های جنسی یکی از راه‌های انتقال ویروس هپاتیت B در افراد است، لذا زوجین قبل از رابطه جنسی با یکدیگر باید از نبود این ویروس در بدن خود اطمینان داشته باشند. وی با اشاره به اینکه خراش‌های پوستی یکی دیگر از راه‌های انتقال ویروس هپاتیتB است،اظهار می‌دارد: انجام ختنه‌های غیربهداشتی به خصوص در گذشته، حجامت و تماس‌های جنسی غیرمطمئن از جمله راه‌های دیگر انتقال ویروس هپاتیت B است. برخی مشاغل همچون پلیس‌ها، رفتگران به دلیل جمع آوری زباله‌های آلوده به این ویروس نظیر سوزن‌های آلوده، افراد شاغل در آرایشگاه‌ها و زندان‌ها که این مورد در ایران بسیار شایع است ازجمله شغل‌های پرخطر ابتلا به ویروس هپاتیت B است.

این فوق تخصص در ادامه، تصریح می‌کند: 32 درصد از انتقال عفونت‌های جدید هپاتیت B در سراسر جهان از طریق سوزن‌های آلوده به این ویروس بوده است، متاسفانه معتادان تزریقی، سوراخ کردن گوش، خالکوبی و ختنه کودکان به روش‌های غیراستریل از راه‌های انتقال عفونت هپاتیت B به وسیله سوزن‌های آلوده در ایران است. وی پیشگیری را مهم تر از درمان دانسته و معتقد است: در صورتی که شایع‌ترین علت انجام پیوند کبد در ایران، سیروز کبدی ناشی از هپاتیت B باشد، این امر موجب افزایش هزینه‌های درمانی در کشور می‌شود، بنابراین می‌توان با انجام آموزش‌های لازم از طریق رسانه‌ها و انجام واکسیناسیون از میزان هزینه‌ها هم برای افراد و هم جامعه کاست.

کاهش خطر انتقال هپاتیت B با شناسنامه دار کردن معتادان تزریقی
دکتر ابراهیمی دریانی در خصوص معتادان تزریقی می‌گوید: با شناسنامه دار کردن معتادان و دادن سوزن‌های یکبار مصرف به آنان می‌توان موجب کاهش عفونت‌های هپاتیت B در کشور شد، کما اینکه این برنامه در کشورهای دیگر با موفقیت‌های لازم و تاثیرگذاری مطلوب در جهت کاهش این بیماری در حال انجام است. تقریبا 200 میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به این ویروس هستند که البته هپاتیت C در آمریکا برخلاف ایران شایع‌ترین علت پیوند کبد است. شانس ابتلا به سرطان کبد در این نوع هپاتیت در مقایسه با انواع دیگر آن بیشتر است.

این فوق تخصص با اشاره به اینکه تعداد زیادی از معتادان تزریقی همزمان به سه نوع ویروس C هپاتیت C ،B و HIV مبتلا هستند، می‌افزاید: انتقال هپاتیت C از طریق تماس‌های جنسی به ندرت اتفاق می‌افتد. هپاتیت C و B در ایران در میان مردان و به خصوص در بین مردان مجرد و افرادی که دارای سابقه زندان، فاکتورهای غیربهداشتی و معتاد تزریقی هستند بیشتر دیده می‌شود. مسئولان باید از طریق آموزش‌های صحیح به افراد از طریق رسانه درصدد کاهش ابتلا به انواع هپاتیت‌ها باشند تا به کمک آن شاهد ارتقای بیشتر سلامت در جامعه باشیم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.5596s, 18q