چرا نباید از دارو برای کاهش وزن استفاده کرد؟

۱۳۹۲/۰۵/۰۹ - ۱۰:۱۹ - کد خبر: 79344

سلامت نیوز : یک کارشناس تغذیه با اشاره به اینکه استاندارد کاهش وزن 2 تا 3.5 کیلو در ماه است، گفت: داروهای کاهش وزن تنها در مواردی که فرد در معرض خطر ناشی از چاقی شدید قرار دارد، توصیه می‌شوند.

فرزاد بابایی در گفت وگو با (ایسنا) ، اظهار داشت: چاقی در اثر دلایل متعددی از جمله ژنتیک، اختلالات غدد درون ریز، مشکلات ساختاری و بیماری‌ها ایجاد می‌شود که بسته به نوع آن، درمانی برایش در نظر گرفته می‌شود.

وی ادامه داد: چاقی‌های ناشی از زیاد خوردن و عدم تحرک را می توان با کمک یک برنامه غذایی ایده آل تا حدودی تعدیل کرد، اما در برخی از موارد در درمان چاقی موانعی وجود دارد که فرد مجبور به استفاده از دارو خواهد شد.

این کارشناس تغذیه با تاکید بر اینکه مصرف داروهای کاهش و یا افزایش وزن باید تحت نظر پزشک انجام شود، خاطرنشان کرد: مصرف داروهای کاهش وزن بیشتر برای افرادی توصیه می شود که جزو افراد بسیار چاق هستند و به دلیل چاقی زیاد در معرض خطر قرار دارند.

بابایی تصریح کرد: استاندارد کاهش وزن 2 تا 3.5 کیلو در یک ماه و در موارد خاص بیش از چهار کیلو است و داروهایی که اخیرا به شدت برای کاهش وزن فراوان در یک ماه توصیه می شوند خطرناک و همراه با عارضه خواهند بود.

وی یادآوری کرد: برخی از این داروها چربی بدن را دفع می کنند و به دنبال آن تمام ویتامین های محلول در چربی و حتی آهن، روی ، کبالت و ... بدن نیز از دست می رود و فرد به مرور زمان دچار ریزش مو، خونریزی لثه، اسهال مقاوم به درمان و ... خواهد بود.

به گفته این کارشناس تغذیه، یکی از مهمترین داروهای دفع چربی" ونوستات" است که نباید بدون تجویز پزشک و بیش از حد مصرف شود، چون ممکن است فرد را با مشکلات تیروئیدی مواجه کند.

بابایی خاطرنشان کرد: داروهایی که با نام‌های مختلف و قیمت گران به عنوان دفع کننده چربی در بازار وجود دارند، باید زیر نظر پزشک مصرف شوند.

این کارشناس تغذیه خطرناک ترین داروهای کاهش وزن را داروهای بلوکه کننده اشتها دانست.

وی در خصوص داروهای چربی سوز هم گفت: اگر چنین دارویی در بازار باشد مصرف آن به هیچ وجه توصیه نمی شود، زیرا موجب سوزاندن چربی همه قسمت های بدن حتی چربی دیواره رگ‌ها می شود و خطر سکته، پارگی رگ و خونریزی داخلی را همراه دارد.

بابایی یادآوری کرد: داروهایی که افزایش متابولسم دارند نیز اغلب هورمونی هستند و پیامدهایی از جمله بزرگ شدن قلب را به همراه دارند.

به گفته این کارشناس تغذیه، یک رژیم غذایی مناسب و بر مبنای اصول علمی که توزیع کالری را در بدن تعدیل کند بهتر از مصرف دارو است.

وی با تاکید بر اینکه در یک رژیم غذایی از هر شش گروه مواد غذایی باید استفاده شود، یادآوری کرد: این رژیم بسته به وضیعت جسمی و فیزیکی، سن، جنس، استخوان بندی، نتیجه آزمایشات فرد و ... تدوین می شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.13037s, 19q