تزریق هورمون رشد؛ مجاز یا غیرمجاز

۱۳۹۲/۰۵/۰۹ - ۱۰:۲۲ - کد خبر: 79348

سلامت نیوز : یک متخصص غدد گفت: کمبود رشد قدی به عوامل مختلفی مانند کم‌ کاری غده تیرویید، مشکلات قلبی عروقی، بیماری‌های مزمن، نارسایی‌های کلیوی، سوءتغذیه، کمبود ویتامین D سو‍ء جذب دستگاه گوارش و موارد دیگر بستگی دارد.

دکتر بهمن قادریان در گفت‌وگو با (ایسنا) ، اظهار کرد: از دیگر عوامل کمبود رشد قدی، کمبود ترشح هورمون رشد توسط غده هیپوفیز است که تنها در این حالت هورمون رشد تزریق می‌شود و دیگر موارد تزریق هورمون رشد مانند هورمون‌هایی که برای بدن‌سازی و به عنوان دوپینگ مصرف می‌شود، غیرمجاز است.

وی با اشاره به شایع نبودن مشکلات تولید هورمون رشد توسط غده هیپوفیز عنوان کرد: تزریق هورمون رشد نباید به جز موارد کم‌ کاری غده هیپوفیز انجام شود چرا که وجود بیش از اندازه هورمون رشد در بدن، عوارضی مانند افزایش قند خون و نارسایی‌های استخوانی (بدشکلی اسکلت) را در پی دارد.

قادریان ادامه داد: قد نرمال و مناسب فرمول خاصی دارد که این فرمول برای پسرها، میانگین قد مادر و پدر به اضافه 6.5 و برای فرزند دختر خانواده نیز میانگین قد پدر و مادر به اضافه 2، منهای 6.5 است که در صورت قرارگیری فرزندان خانواده در این فرمول، فرد کوتاهی قد ژنتیکی نداشته و رشد وی طبیعی است.

این پزشک متخصص غدد تاکید کرد: از آنجا که صفحات رشد بعد از سن بلوغ یعنی 13 یا 14 سالگی در دختران (یک سال پس از آغاز عادت ماهانه) و 16 یا 17 سالگی در پسران بسته می‌شود، درمان علل عدم رشد قدی بعد از این سنین امکان‌پذیر نیست.

وی تصریح کرد: با توجه به این‌ که در هر سن، رشد قدی خاصی برای فرد انتظار می‌رود، به خانواده ها توصیه می‌شود با چک کردن سالیانه و به موقع فرزندان خود با منحنی رشد، در صورت وجود مشکلات رشد قدی هرچه سریع‌تر اقدام به درمان این مشکلات کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.27251s, 19q