مصرف قرص برنج باعث خفگي و مرگ سلولي مي شود

۱۳۸۶/۰۷/۲۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7936
مصرف قرص برنج باعث خفگي و مرگ سلولي مي شود
دكتر شاهين شادينا متخصص سم شناسي در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: قرص برنج به 2 صورت تركيب گياهي و شيميايي موجود است كه نوع  گياهي آن كه به عنوان سم آفت كش در سيلوها استفاده مي شود، مسموميت خفيف ايجاد مي كند ،اما نوع شيميايي آن كه حاوي فسفيد آلومينيم است در معرض اسيد معده، آب و بخار آب گازي به نام فسفين آزاد مي كند كه مي تواند سمي و كشنده باشد.
وي گفت:اين قرص وقتي از نوع تركيب شيميايي مصرف شود در رطوبت دهان و اسيد معده ايجاد گاز فسفين كرده كه حلاليت بالايي در چربي دارد و از مخاط دستگاه گوارش جذب مي شود.
شادينا ادامه داد:پس از مصرف، تهوع، استفراغ، دردهاي شكني، عطش،افت شديد فشارخون، آريتمي(بي نظمي ضربان قلب) در بيمار بروز کرده و دچار ادم ريوي (تجمع آب در ريه) شده و سرانجام منجر به مرگ بيمار مي شود.
*پيشگيري بهترين راه درمان است
هنوز هيچ پادزهر اختصاصي براي قرص برنج وجود ندارد و پيشگيري از مصرف عمدي و يا اتفاقي آن بهترين راه درمان است .
دكتر شادينا در ادامه افزود: چنان چه شخصي اين قرص را مصرف کرد بهترين كاري كه مي توان انجام داد اين است كه بيمار را وادار به تخليه محتويات معده كنيم تا قسمت اعظم آن خارج شده و ميزان مسموميت و سميت اين قرص كاهش پيدا كند.
وي اظهار داشت:طبق مستندات علمي يك سوم تا نصف اين قرص كشنده است اما نحوه مصرف، تاريخ ساخت دارو، زمان مراجعه بيمار به مركز درماني از عوامل تاثير گذار در مرگ وميز با اين سم هستند.
*240 مراجعه كننده به بيمارستان لقمان حكيم بر اثر مسموميت با قرص برنج است
در سه چهار ماهه اول امسال 230 تا 240 مراجعه كننده به بيمارستان لقمان حكيم داشتيم كه براثر مصرف قرص برنج مسموم شده و 30 درصد منجر به مرگ شده است.
شادينا همچنين در خصوص تعداد مسمومين و آمار مرگ ومير با اين سم گفت: طي 5 سال اخير حدود 240 مورد مسموميت با اين قرص و ميزان مرگ و مير 2/18 درصد داشتيم اما در سه چهار ماهه اول امسال 230 تا 240 نفر مراجعه كننده داشتيم كه درصد مرگ ومير آن ها 30 درصد است كه درصد بالايي است.
وي تصريح كرد: ضريب كشندگي و ميزان مرگ ومير اين قرص بالاست و 40 تا 50 درصد حتي بالاترين ميزان مرگ و مير را اين سم در بين مسموميت ها به خود اختصاص داده است.
اين متخصص سم شناسي گفت: طيف سني مسمومين با اين قرص و در واقع گروه هدف رده سني بين 20 تا 40 سال هستند با ترجيح گروه سني 20 تا 30 سال و ميزان مسموميت در اطفال و سنين بالا كمتر است و بيشتر مراجعان خانم ها هستند اما تفاوت واضحي بين زنان و مردان وجود ندارد.
*ارگان هاي مورد هدف اين سم قلب و عروق و ريه هستند
وي در ادامه گفتگوي خود تصريح كرد:مسمومين بااين سم صدمات زيادي را در ارگان هايي مثل قلب و عروق و ريه متحمل مي شوند كه تيم درمانگر هم تاثير چنداني در درمان و از بين بردن مسموميت اين قرص ندارند، بنابراين تا جاي ممكن خانواده ها نبايد براي مقدار برنج مصرفي در منازل از اين قرص استفاده كنند.
شادينا ادامه داد: چنانچه مجبور به استفاده از اين نوع قرص هاهستند بهتر است از نوع تركيب گياهي آن استفاده كنند و حتي المقدور در خانه نگهداري نشود تا مسموميت اتفاقي توسط اطفال و ساير افراد را در خانواده ها نداشته باشيم.
وي در پايان يادآور شد: لازم است وزارت بهداشت و درمان نيز نظارت بيشتري برتوزيع و عرضه اين سم در عطاري ها و داروخانه ها داشته باشد چرا كه نياز صنعتي به اين قرص وجود دارد اما بايد به دست مصرف كنندگان واقعي آن برسد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
علی‏ ‏قاسمی
متاسفانه‏ ‏مادر‏ ‏بچه‏ ‏ام‏ ‏با‏ ‏مصرف‏ ‏قرص‏ ‏جانش‏ ‏‏ ‏ازدست‏ ‏داد‏ ‏در‏ ‏بازارهای‏ ‏محلی‏ ‏ساری‏ ‏خرید‏ ‏کرده‏ ‏بود‏ ‏طبق‏ ‏گفته‏ ‏بعضی‏ ‏ها
0.91513s, 19q