نشست اضطراری برای مقابله با سونامی پیری

۱۳۹۲/۰۵/۰۹ - ۱۳:۲۲ - کد خبر: 79374
سلامت نیوز : نگرانی از کاهش زاد و ولد جوانان و بی میلی خانواده‌ها به فرزندآوری بیشتر، کاهش جمعیت زنان بارور، در پیش بودن سونامی پیری در ایران و ارایه آمارهایی در خصوص رشد منفی جمعیت این روزها از مهمترین دغدغه‌های اجتماعی مسئولان دولتی، نمایندگان مجلس و طیفی از صاحبنظران اجتماعی است. عده‌ای درباره راه بودن سونامی پیری و کهنسال شدن ایران تا 20 سال دیگر هشدار می‌دهند و عده ای دیگر از لزوم دوبرابرشدن جمعیت كشور در یك بازه زمانی كوتاه مدت سخن می‌گویند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ابتکار ؛ درحالی كه وزارت بهدشت در برنامه كاری امسال خود بودجه ای 1500 میلیاردی را به ارائه مشوق‌های فرزنداآوری و حمایت از افزایش جمعیت كشور اختصاص داده است اعضای كمیسیون اجتماعی مجلس هم این روزها به دنبال حمایت از راهكارها و طرح‌های مناسب برای كنترل روند پیری جمعیت كشور هستند.
جلسه تهدید جمعیت در کمیسیون اجتماعی مجلس با حضور مدیران نمایندگان مرکز امور زنان، شورای عالی انقلاب فرهنگی، کمیته امور زنان مجمع تشخیص مصلحت نظام، وزارت آموزش و پرورش و... پیش از ظهر دوشنبه در محل کمیسیون اجتماعی مجلس برگزار شد.در این جلسه عبدالرضا عزیزی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه رشد جمعیت در کشور ما ملایم است و در سال 1425 رشد ما منفی خواهد شد، گفت: این جلسات در مجلس برای آن است که ما بتوانیم از این شرایط خارج شویم و مردم را تشویق به زاد و ولد و ازدواج کنیم.

وی با اشاره به تغییر نام کمیته تنظیم خانواده به حمایت از خانواده گفت: طرح 50 ماده ای در جهت حمایت از ازدواج جوانان و زاد و ولد تقدیم هیات رئیسه شد که این طرح به کمیسیون فرهنگی ارجاع و هنوز به نتیجه نرسیده است. همچنین طرح تفصیل ازدواج نیز که شب عید تحویل مجلس شد همچنان مورد غفلت واقع شده است.رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با انتقاد از تاخیر در پرداخت وامهای ازدواج گفت: جوانان ما بیش از یک سال در نوبت وام ازدواج باقی می‌مانند این در حالی است که 3 میلیون سه سال پیش با 3 میلیون امروز قابل مقایسه نیست و قدرت خرید جوانان ما به شدت کاهش پیدا کرده است.وی با اشاره به جلساتی که به عنوان رئیس کمیسیون اجتماعی با رئیس بانک مرکزی داشت گفت: آقای بهمنی ادعا می‌کرد با تخصیص 7 تا 10 هزار میلیارد می‌تواند مشکل وام ازدواج جوانان را حل کند اما با رایزنی‌هایی که با صندوق مهر امام رضا(ع) داشتیم این صندوق اعلام کرد با هزار میلیارد می‌تواند طی 5 سال ارایه وام ازدواج را به روز برساند و به جای 14 درصد سود، 2 درصد سود بگیرد. عزیزی تاخیر در ازدواج جوانان را از دلایل مهم کاهش فرزندآوری دانست و گفت: وقتی سن ازدواج افزایش پیدا می‌کند احتمال باروری سالم نیز به همین نسبت کاهش پیدا می‌کند.

کبری خزعلی عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان با بیان اینکه به سونامی پیری نزدیک می‌شویم گفت: بحران جمعیت جدی و تا 20 سال آینده جمعیت ایران به پیری رسیده و از سال 95 کشور در چاله جمعیتی قرار می‌گیرد.وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری 7 بار در این خصوص به مسئولان تذکر داده و اعلام کردند از روند اجرایی این مسئله راضی نیستند، گفت: پس از این جلسات قانون سال 72 که در خصوص تنظیم خانواده بود مورد بازنگری قرار گرفت و اصلاح شد. همچنین پیش نویس قانون رشد جمعیت تنظیم شد که اگر این قانون جدید نباشد ضرر قانون سال 72 کمتر است زیرا اما و اگرهای قانون جدید بسیار بیشتر است و محدودیت‌ها در آن کاهش پیدا نکرده.خزعلی با اشاره به مغایرتهای قانونی”قانون جدید رشد جمعیت" با”قانون تنظیم خانواده" در سال 72 گفت: خواسته ما لغو قانون سال 72 است تا این مغایرتهای قانونی نیز برطرف شود.

وی همچنین از بودجه مصوب در خصوص اجرای قوانین رشد جمعیت گلایه کرد و گفت: قرار بود 1500 میلیارد تومان به این امر اختصاص یابد که 1400 میلیارد برای اجرای آن به وزارت بهداشت داده شد در حالی که می‌دانیم سیاستهای وزارت بهداشت در این خصوص بیشتر تاکید بر کنترل و تنظیم خانواده دارد. وی تاکید کرد: باید تمامی قوانین کنترلی در خصوص افزایش جمعیت برداشته شود. در ادامه جلسه عزیزی با بیان اینکه تا 40 سال آینده یک چهارم جمعیت ما سالمند خواهد شد، گفت: باید فکری به حال سالمندان آینده کشور بکنیم.

در ادامه این جلسه فریبا حاج علی نماینده مرکز امور زنان و خانواده با بیان اینکه قانون رشد جمعیت ما را به کوره راهها خواهد برد و خروجی نخواهد داشت گفت: این قانون می‌خواهد با یک تیر چند هدف را بزند هم کاهش سن ازدواج و هم کاهش طلاق، اشتغال و... را در دستور کار خود قرار داده در حالی که با این نوع نگاه ما فقط به کلی گویی می‌افتیم. حاج علی با انتقاد از قانون جدید رشد جمعیت که به دلیل رشد کیفی جمعیت تنها افزایش نخبگان را در دستور کار قرار داده، گفت: در این قانون توجه به افزایش جمعیت دهکهای بالا مورد تاکید قرار گرفته و توجیه قانون گذاران این است که ما نمی‌خواهیم جمعیت فقرا را زیاد کنیم.

عزیزی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس نیز با انتقاد از این نگاه به مسئله فرزندآوری گفت: بیشتر مسئولان ما روستازاده اند و این نوع نگاه محکوم است.فرشته حشمتیان نماینده وزارت آموزش و پرورش در کمیسیون اجتماعی نیز نقش آموزش و پرورش را در تحقق سیاستهای جمعیتی کلیدی دانست و گفت: ما سه گروه مخاطب موثر داریم. دانش آموزان، معلمان و خانواده‌ها که به اقدامات محتوایی در حوزه آموزش، پژوهش و پرورش می‌توانیم به طور عملیاتی این قوانین را نهادینه کنیم.یکی دیگر از اعضای شورای انقلاب فرهنگی در این جلسه با اشاره به تعداد زنانی که در سن باروری قرار دارند گفت: سه میلیون از زنان ما در سن باروری قرار دارند که بر اساس آمارها تنها 800 تا 900 هزار نفر از این زنان دارای فرزند شده اند.
محمدی معاونت بین‌الملل شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: هرچه می‌گذرد از تعداد زنانی که قابلیت باروری دارند کمتر می‌شود و این نشان می‌دهد ما در وضعیت اضطرار قرار داریم.در ادامه این جلسه اسحاقی یکی دیگر از اعضای شورای انقلاب فرهنگی از عملکرد کمیسیون اجتماعی انتقاد کرد گفت: باید مصوبه شورای انقلاب فرهنگی در مجلس به قانون تبدیل می‌شد اما ما دو سال در رفت و آمد به مجلس هستیم و اتفاقی نیز در این زمینه نیافتاده است اگر ما از همین امروز اقدام عملی کنیم تا پایان سال 82 می‌توانیم قانونی در این رابطه داشته باشیم تا مشکلات 40-50 سال آینده مان را برطرف کنیم.

اسحاقی ادامه داد: متاسفانه کاهش جمعیت دغدغه اصلی مجلس نیست و مشخص نیست در اولویت چندم مجلس قرار دارد.عزیزی رئیس کمیسیون اجتماعی نیز با رد سخنان اسحاقی گفت: متاسفانه شما به جای رایزنی با اعضای کمیسیون اجتماعی به سایر کمیسیون‌ها مذاکره کرده اید و راه را اشتباه رفتید.در ادامه این جلسه مریم ارشدی دبیر کمیته زنان مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز با بیان اینکه باید چالشها و مشکلات خانواده‌های کم جمعیت بیان شود، گفت: یکی از دلایل ازدیاد طلاق تربیت بچه‌های کم مسئولیتی است که در این نوع خانواده‌ها تربیت می‌شوند.وی با تاکید بر لزوم فرهنگ سازی در این زمینه گفت: موضوع جمعیت در جامعه ما بسیار مهم است و باید از همه ابزارها برای ایجاد این دغدغه در کل جامعه استفاده کنیم.به گفته ارشدی، هدایت هیاتهای مذهبی خانمها و یا سایر تشکلهای زنان می‌تواند در این زمینه کارساز باشد.در پایان رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس از افزایش کمیته‌های تخصصی این کمیسیون از جمله تعطیلات، کمیته جمعیت، NGO‌ها و کمیته جوانان خبر داد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.502s, 19q