چرا باید آب بنوشیم؟

۱۳۹۲/۰۵/۰۹ - ۱۶:۳۷ - کد خبر: 79405
سلامت نیوز : کارشناسان تغذیه تاکید دارند که موادغذایی تنها منبع املاح معدنی نیستند بلکه آب نیز یکی از منابع مهم املاح و ریزمغذی‌های حیاتی برای بدن است اما اغلب از این حیث نادیده گرفته می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ انسان می‌تواند مدت زمان قابل توجهی را بدون خوردن غذا سپری کند اما بدون آب تنها چند روز قادر به ادامه حیات است. بعلاوه حدود 70 تا 75 درصد بدن انسان را آب تشکیل می‌دهد.

آب به عنوان یک حلال برای انجام واکنش‌های بیوشیمیایی ضروری در بدن، تامین‌ مواد مغذی و کمک به دفع مواد زائد نقش حیاتی دارد.

مصرف آب برای حفظ گردش خون مناسب در تمام اندام‌ها و بافت‌های بدن ضروری است. همچنین آب، نقش ضروری در متعادل نگه‌داشتن دمای بدن دارد. وقتی فعالیت‌ بدنی شدید و سریع انجام می‌دهید،‌ سوخت‌وساز بدن و متعاقب آن دمای اندام‌های داخلی بدن افزایش می‌یابد. در این مواقع آب، حرارت اضافی را قبل از اینکه آسیب جدی به اندام‌های داخلی وارد کند از آنها دور می‌کند و به سطح بدن می‌آورد. اگر این حرارت از اندام‌های داخلی دور نشود بدن دچار گرمازدگی شده و در موارد شدیدتر حتی منجر به مرگ می‌شود.

در فصل تابستان که دمای بدن افزایش می‌یابد تاکید می‌شود که برای جلوگیری از تشنگی مقدار کافی آب بنوشید. برای انجام فعالیت‌های کوتاه مدت نوشیدن آب گزینه خوبی برای قبل، بعد و در طول انجام حرکات ورزشی است. مصرف انواع نوشیدنی و مواد خوراکی رقیق و آبکی مانند سوپ نیز در این مواقع توصیه می‌شود.

مصرف انواع میوه‌ها و سبزیجات نیز به دلیل دارا بودن مقادیر مختلف آب توصیه می‌شود.

همچنین می‌توان برای جایگزین کردن سدیم و آب از دست رفته بدن از غذاهای آبکی حاوی پتاسیم و نمک مثل سوپ و آب سبزیجات استفاده کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.93975s, 18q