پزشک خانواده روستایی در هیاهوی اجرای پزشک خانواده شهری فراموش نشود

۱۳۹۲/۰۵/۰۹ - ۱۶:۵۲ - کد خبر: 79415
سلامت نیوز : نایب رییس انجمن پزشکان عمومی ایران با انتقاد از آنچه که "اجرای ناقص برنامه پزشک خانواده روستایی" خواند، تاکید کرد: نباید برنامه پزشک خانواده روستایی در هیاهوی اجرای برنامه پزشک خانواده شهری فراموش شود.

دکتر عزت‌الله گل‌علیزاده در گفت‌وگو با (ایسنا)، با انتقاد از اجرای ناقص برنامه پزشک خانواده روستایی، گفت: با وجود آغاز برنامه بیمه روستایی و پزشک خانواده در روستاها و شهرهای زیر 20000 نفر از سال 1384، متاسفانه این برنامه به صورتی ناقص اجرا شده، در همان سطح یک متوقف مانده و اشکالات متعددی دارد.

وی در توضیح مشکلات اجرای پزشک خانواده در روستاها، افزود: از جمله مشکلات اصلی این برنامه می‌توان به عدم وجود هماهنگی میان دو وزارتخانه بهداشت و رفاه، عدم تشکیل پرونده سلامت و ثبت ویزیت پایه، وجود اشکال در ارجاع به سطوح تخصصی و عدم ارسال پسخوراند، نبود امنیت شغلی برای پزشکان خانواده و همچنین عدم افزایش مناسب حق الزحمه پزشک و ماما در طی سنوات گذشته اشاره کرد؛ به طوری که 1200 نفر از حدود 6200 پزشک خانواده روستایی تاکنون از این طرح خارج شده‌اند.

عضو سابق شورایعالی نظام پزشکی ادامه داد: در مقدمه دستورالعمل برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع در مناطق شهری(نسخه 02) بر ضرورت اصلاح بسته خدمت روستایی متناسب با توسعه برنامه پزشک خانواده شهری تاکید شده است. همچنین بر اساس تصویب نامه هیات وزیران، میزان سرانه پزشک خانواده و دستیارش(ماما یا پرستار) معادل 27000 ریال به ازای هر نفر در ماه در مناطق شهری تعیین شد؛ این درحالیست که بر اساس تفاهم نامه سال 92 و دستورالعمل 14 روستایی، سرانه هر نفر روستایی جهت دریافت تمام خدمات سطح یک (پزشک، ماما، اقلام دارویی، آزمایشگاه، رادیولوژی) سالانه مبلغ 213460 ریال (ماهانه 17788 ریال) است.

وی در این باره افزود: بر این اساس با احتساب سهم 49 درصدی پزشک و 12درصدی ماما از سرانه روستایی، سهم نیروی انسانی پزشک و ماما در برنامه پزشک خانواده روستا 61 درصد از کل سرانه سطح یک و در واقع 10850 ریال تعیین شد که نشان دهنده آن است که سهم پزشک و ماما در برنامه پزشک خانواده روستا معادل 40 درصد سهم اختصاص یافته به پزشک و ماما در برنامه پزشک خانواده شهری از بودجه بهداشت و درمان است.

گل‌علیزاده افزود: اگرچه به دلیل هزینه‌های بالا، میزان سرانه پزشک خانواده شهری نیز نیازمند افزایش است، اما پایین بودن سرانه درمان روستاییان خود عاملی برای پایین بودن حق‌الزحمه پزشک و مامای شاغل در برنامه پزشک خانواده روستایی بوده و نیازمند توجه دولتمردان و نمایندگان مجلس است.

وی افزود: بر همین اساس به منظور ترمیم دریافتی پزشک خانواده روستا و جلوگیری از روند مهاجرت پزشکان خانواده روستایی به شهرها در بند 22 تفاهم نامه خدمات سطح یک روستاییان سال 92 آمده است که با توجه به تبصره مقدمه دستورالعمل 02 برنامه شهری به منظور تطابق بسته خدمات روستایی، در استان‌هایی که نسخه 02 شهری بر اساس توافق طرفین اجرا می‌شود، متوسط سرانه روستاییان سطح یک مناطق مذکور طی توافق کتبی مدیرعامل سازمان بیمه سلامت و معاون بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تعیین می‌شود.

نایب رییس انجمن پزشکان عمومی در پایان ابراز امیدواری کرد که با توجه به تامین اعتبار 2000 میلیارد تومانی وزارت بهداشت، مسئولان مربوطه نسبت به انجام این مهم در استان‌های مجری پزشک خانواده شهری همت گمارند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.75053s, 18q