وزیر بهداشت دولت یازدهم مسایل جناحی را وارد حوزه سلامت نکند

۱۳۹۲/۰۵/۱۰ - ۱۳:۵۸ - کد خبر: 79459
وزیر بهداشت دولت یازدهم مسایل جناحی را وارد حوزه سلامت نکند

سلامت نیوز : یک استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران داشتن توانایی‌های ارتباطی و سیاست ورزی صحیح بمنظور همراه کردن دولت و مجلس در راستای اجرای برنامه پنجم توسعه را از جمله ویژگی‌های مهم وزیر بهداشت آتی برشمرد و اظهار کرد: بهتر است وی از ورود مسائل گروه بازی و جناحی در حوزه سلامت خودداری کرده و بدون سوگیری از وجود سایر افراد در گروه‌های مختلف سیاسی که عملکردشان با اهداف برنامه پنجم مطابق است، نیز بهره ببرد.

دکتر ایرج حریرچی در گفت‌وگو با ایسنا ، داشتن یک برنامه جامع و کامل را یکی از ویژگی‌های ضروری وزیر بهداشت در دولت آتی عنوان کرد و گفت: این فرد باید دارای یک تز بهداشتی و درمانی مشخص باشد تا براساس اهداف مقرر شده در آن بتواند برای رفع مشکلات مردم در این حوزه اقدام کند. در واقع می‌بایست از یکی چارچوب ذهنی و فکری مدون برای اجرای برنامه عملیاتی خود بهره‌مند باشد.

وی ادامه داد: وزیر بهداشت آینده باید در راستای اهداف حوزه سلامت در برنامه توسعه پنجم گام بردارد و طرح عملیاتی وی با مواد 32 تا 38 این برنامه که دال بر اصول سلامت است، انطباق داشته باشد.

دکتر حریرچی با اشاره به اینکه عملکرد کسی که به عنوان وزیر بهداشت در دولت آتی شروع به فعالیت می کند باید منطبق با نظام ارجاع باشد، افزود: توسعه پزشک خانواده، ارزیابی مبتنی بر عملکرد حوزه سلامت و پوشش بیمه‌ای همگانی باید از اولویت‌های این شخص در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باشد.

وی با تاکید بر لزوم دارا بودن توانایی‌های ارتباطی کسی که عهده دار صدارت وزارت بهداشت در دولت آتی خواهد شد، تصریح کرد: این فرد باید بتواند با سیاست ورزی‌های درست مجلس، دولت و بویژه شخص رییس جمهور را با خود در راستای اجرای مفاد قانونی برنامه پنجم توسعه همراه سازد و بتواند بودجه لازم برای واقعی کردن قیمت‌ها و اجرای طرح‌هایی همچون پزشک خانواده را تامین کند.

در ادامه این متخصص جراحی سرطان بیان کرد: شخص وزیر بهداشت آینده باید بر اعتدال متکی باشد، چرا که وسعت مشکلات در حوزه سلامت آنقدر زیاد است که به طور جدی با کمبود مدیر توانا و کارشناس با تجربه در این بخش مواجه هستیم؛ در نتیجه چنانچه عملکرد وی در یک طرف سوق داده شود، اقدامات این وزیر نه تنها به رفع معضلات موجود کمک نمی‌کند بلکه بخش سلامت کشور را به چالش های بیشتری دچار خواهد کرد.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در پایان خاطر نشان کرد: بهتر است کسی که عهده‌دار وزارت بهداشت و درمان در دولت آینده می‌شود مسائل گروه‌بازی و جناحی را وارد حوزه سلامت نکرده و بدون سوگیری از وجود سایر افراد در گروه‌های مختلف سیاسی که عملکردشان با اهداف برنامه پنجم مطابق است، در این مسیر استفاده کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.22048s, 18q