ابهام در کیفیت فرآورده‌های خونی وارداتی

۱۳۹۲/۰۵/۱۳ - ۱۱:۲۶ - کد خبر: 79615
سلامت نیوز : عضو هیات‌رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با انتقاد از اینکه سازمان انتقال خون، فرآورده‌های خونی وارد می‌کند که از کیفیت آنها مطمئن نیست، گفت: متاسفانه در یکی، دو سال اخیر نیز پرونده‌هایی درخصوص آلوده بودن خون‌ها داشتیم ولی چون تعداد آن زیاد نبوده رسانه‌ای نشده است. رسول خضری درمورد وضعیت فرآورده‌های خونی در کشور، افزود: فرآورده‌های خونی شامل اقلامی مانند خون، پلاکت، سرم‌ یا واکسن‌هایی است که ساخته می‌شود؛ امروزه با وجود آنکه انستیتو پاستور قابلیت این را دارد تا از ظرفیت خود برای تولید فرآورده‌های خونی استفاده کند اما به‌طور قطع می‌توان گفت که تنها از 20 درصد ظرفیت آن استفاده می‌شود و 80 درصد آن بلااستفاده باقی مانده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از آرمان ؛ نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس، با تاکید بر اینکه سلامت از شاخص‌های مهم اقتصاد است، ادامه داد: اقتصاد بدون سلامت معنا ندارد چراکه از مولفه‌های اصلی توسعه اقتصادی در جامعه بحث حوزه سلامت است. بر این اساس می‌توانیم با توجه به نیروی علمی در کشور، بیشترین واکسن را خودمان تولید کرده و به تمام فرآورده‌های خونی دسترسی پیدا کنیم.

تولید واکسن‌های۳ ظرفیتی در کشور

این نماینده مردم درمجلس نهم، با بیان اینکه انستیتو پاستور و سازمان انتقال خون ظرفیت بالایی برای تولید فرآوده‌های خونی دارند، تصریح کرد: متاسفانه این دو سازمان از توانایی خود استفاده نمی‌کنند چراکه اگر ظرفیت خود را به کار می‌گرفتند، می‌توانستیم بهترین عملکرد را حتی در بخش صادرات فرآورده‌های خونی داشته باشیم. وی یادآور شد: در کشوری مانند سومالی واکسن‌های ۹ ظرفیتی یا ۱۲ ظرفیتی ساخته می‌شود اما کشور ما واکسن‌های ۳ ظرفیتی را که منسوخ شده مورد استفاده قرار می‌دهد، درحالی که انستیتو پاستور این قابلیت را دارد که واکسن‌های ۹ یا ۱۲ ظرفیتی را تولید کند اما از آن استفاده نمی‌کند.

خضری، با انتقاد از اینکه فرآورده‌های خونی در کشور به‌دلیل وجود دستگاه‌های قدیمی با مشکل روبه‌رو است، افزود: وابستگی‌هایمان در بخش سلامت باعث شده در این حوزه نیز ضعیف باشیم درحالی که لازم است با استفاده از دستگاه‌های به‌روز، بسیاری از فرآورده‌های خونی را جداسازی کرده و از آن به نحو احسن استفاده کنیم. نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس نهم، ادامه داد: سازمان انتقال خون و انستیتو پاستور به دلیل استفاده نکردن ازظرفیت‌های خود، از فرآورده‌های خونی بهره نمی‌گیرند به‌طوری که بعد از دریافت مقداری خون کامل، بقیه فرآورده‌های خونی را که می‌توانند از آن به نفع بیماران استفاده کنند دور می‌اندازند. این نماینده مردم در مجلس نهم، با یادآوری اینکه از یک واحد خون می‌توان ده‌ها و صدها فرآورده خونی به دست آورد، تصریح کرد: با وجود آنکه از یک واحد خون می‌توان فرآورده‌های خونی بسیاری به‌دست آورد اما استفاده از این فرآورده‌ها در کشور تنها محدود به تولید پلاکت و خون کامل شده و این نشان‌دهنده آن است که ما هنوز در ۳۰، ۴۰ سال گذشته باقی مانده‌ایم.

واردات فرآورده‌های خونی ارز زیادی را از کشور خارج می‌کند

وی با بیان اینکه می‌توانیم با صادرات فرآورده‌های خونی ارز بسیاری را وارد کشور کنیم، افزود: امروزه فرهنگ اهدای خون در کشور بالاست و این ظرفیت بالقوه‌ای است که می‌توان به بالفعل تبدیل کرد و در سطح جهانی صادرات فرآورده‌های خونی داشت. خضری یادآور شد: امروزه به‌جای استفاده از ظرفیت‌ها و تولید فرآورده‌های خونی در کشور، شاهد واردات این فرآورده‌ها به کشور هستیم که همین امر باعث خارج شدن ارز از کشور می‌شود. نماینده مردم پیرانشهر وسردشت در مجلس نهم، با تاکید بر اینکه حوزه سلامت در تب بی‌مدیریتی می‌سوزد، ادامه داد: انستیتو پاستور و سازمان انتقال خون مدیریت درستی ندارند و باید پیگیری شود که چرا این دو سازمان از ظرفیت‌های خود جهت تولید فرآورده‌های خونی استفاده نمی‌کنند؟

این نماینده مردم درمجلس نهم، درمورد اشکالاتی که به عملکرد سازمان انتقال خون وارد است، گفت: عمده‌ترین اشکال این سازمان درمورد افراد هموفیلی‌ و تالاسمی‌ بود که هنوز هم پرونده‌های آنها موجود است که در پی اشتباه این سازمان افرادی مبتلا به ایدز و هپاتیتC می‌شدند. وی با تاکید بر اینکه ابتلای برخی افراد به ایدز و هپاتیت ناشی از سهل‌انگاری و ضعف مدیریت سازمان انتقال خون بود، یادآور شد: این سازمان باید فاصله زمانی «پنجره» را که ویروس خود را در آزمایش‌ها نشان نمی‌دهد که ما باید این زمان را رعایت کنیم، در مواردی شاهد سهل‌انگاری در این زمینه هستیم که نشان از وضعیت مدیریتی دارد. خضری ادامه داد: در چند سال گذشته شاهد بودیم که این فرآورده‌های خونی آلوده بودند و به‌گونه‌ای که جنجال‌هایی نیز به پا شد، چرا باید هموفیلی‌ها و تالاسمی‌ها علاوه بر بیماری خود به هپاتیت و ایدز دچارمی‌شدند؟ این افراد چه گناهی داشتند؟ نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس نهم، افزود: در آن زمان هموفیلی‌ها و تالاسمی‌ها خون را گرفتند اما متاسفانه خون، آلوده بوده و این افراد را به بیماری هپاتیتc و ایدز مبتلا کرد و بعد از بررسی مشخص شد هم خون‌های وارداتی و هم داخلی دارای مشکل بود که دامان این بیماران را گرفت.

پرونده‌ آلوده بودن خون‌ها وجود داشته است

این نماینده مردم در مجلس نهم، تاکید کرد: متاسفانه در یکی، دو سال اخیر نیز پرونده‌هایی درخصوص آلوده بودن خون‌ها داشتیم ولی چون تعداد آن زیاد نبوده رسانه‌ای نشده است. وی با بیان اینکه از سال ۷۸ به بعد مشخص شد که برخی افراد تالاسمی وهموفیلی، مبتلا به بیماری ایدز یا هپاتیت C شدند، افزود: این‌گونه اقدامات در کشوری که از لحاظ پزشکی در سطح دنیا حرفی برای گفتن دارد خوب نیست.

آمار و ارقام بانک خون

خضری، در ادامه به آمار و ارقامی که بانک خون ارائه می‌دهد اشاره کرد و یادآور شد: واقعیت آن است که دوست ندارم بگویم منفی‌گرا هستم اما آمار و ارقامی که در دولت‌های نهم و دهم دریافت کردیم مغایرت با واقعیت دارد. نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس نهم، با انتقاد از اینکه سازمان انتقال خون به طورکامل و واضح آمار ایدزی‌ها را اعلام نمی‌کند، تصریح کرد: واقعا باید پرسید که چرا این کار صورت نمی‌گیرد؟ در حال حاضر ۹۰ درصد ایدز در جهان سوم است؛ اروپاییان توانستند ایدز را تا حدودی مهار کنند چون آمار و ارقامشان درست بود اما درکشور آمار و ارقامی که از سوی مراکز متولی این کار صادر می‌شود، بعضا درست نیست و نمی‌توان چندان به آن اعتماد کرد. این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه نظارت مجلس باید در بحث آمار و ارقام مبتلایان به بیماری ایدز قوی باشد، ادامه داد: مجلس جدای از قانونگذاری وظیفه نظارت هم دارد به‌طور حتم کمیسیون بهداشت و درمان با ورود خود به این بحث، باید کارگروهی را متولی کند تا آمار را بیرون آورد.

وی، با تاکید بر اینکه در کیفیت فرآورده‌های خونی نیز ابهام وجود دارد، افزود: باید آمارها به‌طور دقیق نشان دهد که وضعیت فرآورده‌های خونی چگونه است و آیا میزان مبتلایان به بیماری ایدز یا هپاتیت C بیشتر یا کمتر شده است. خضری، تاکید کرد: بسیاری از مردم در مناطق کشور تمایل به اهدای خون دارند اما سازمان انتقال خون در شهرهای کم‌جمعیت هنوز پایگاه نزده است.عضو هیات‌رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با انتقاد از اینکه سازمان انتقال خون، با استفاده نکردن از ظرفیت‌های خود، ارز زیادی را از کشور خارج کرده و خون‌هایی وارد می‌کند که از کیفیت آن نیز مطمئن نیست، گفت: هرساله میلیاردها تومان برای فعالیت این سازمان پول نیاز است درحالی که اگر سازمان انتقال خون با اتخاذ سیاست‌های درست درآمد اقتصادی داشت می‌توانست میلیاردها تومان پول به حوزه سلامت واریز کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.6916s, 18q