دید از دست رفته بیماران مبتلا به ‌آب سیاه بر نمی‌گردد

۱۳۹۲/۰۵/۱۳ - ۱۳:۳۶ - کد خبر: 79633
سلامت نیوز : قاسم فخرایی گفت: گلوکوم( آب سیاه) از جمله بیماری‌های چشمی است که به عصب بینایی آسیب می‌زند و در اغلب موارد افزایش فشار داخل چشمی سبب بروز این صدمه می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ این فلوشیپ چشم پزشکی ادامه داد: در این بیماری سلول‌های عصب بینایی به‌تدریج از بین می‌روند و در نتیجه بیمار دچار افت بینایی می‌شود و این بیماری بیشتر در افراد بالای 40 سال و اشخاصی که سابقه خانوادگی گلوکوم دارند، مشاهده می‌شود.

فخرایی در مورد علایم این بیماری گفت: فشار داخل چشم در آب سیاه حاد به‌طور ناگهانی افزایش می‌یابد و بیماران دچار درد چشم، افت دید، سردرد، درد اطراف چشم و قرمزی چشم می‌شوند.

وی در ادامه گفت: در نوع مزمن گلوکوم که شایع است، فشار داخل چشم به‌تدریج افزایش می‌یابد. به همین دلیل فرد معمولاً متوجه بیماری خود نمی‌شود و خیلی دیر به پزشک مراجعه می‌کند و معمولاً مراجعه در مرحله‌ای صورت می‌گیرد که بیماری بسیار پیشرفت کرده است.

این چشم پزشک بر این نکته تأکید کرد که اقدامات درمانی در هر مرحله از گلوکوم فقط برای حفظ وضعیت موجود است و نمی‌توان دید از دست رفته بیمار را به حالت اولیه برگرداند.بنابراین مراجعه منظم و زودهنگام به چشم پزشک برای جلوگیری از پیشرفت بیماری ضروری است.

به گفته وی در مراحل اولیه بیماری دارو تجویز می‌شود. همچنین برخی انواع لیزر می‌تواند به عنوان جایگزینی برای یک یا دو دارو عمل کند، ولی اثر آنها با گذشت زمان کاهش پیدا می‌کند.

فخرایی اضافه کرد: در مواردی ممکن است دارو و لیزر هیچکدام به درمان جواب ندهد که در چنین شرایطی باید به فکر راه‌حل‌های دیگر مثل جراحی باشیم.

 وی در مورد روش های جدید درمان گلوکوم گفت: بیست و سومین کنگره بین‌المللی سالیانه انجمن چشم پزشکان ایران اداره کننده سمپوزیومی تحت عنوان «روش‌های نوین درمان برای بیماران گلوکومی» است که تازه ترین دیدگاه‌های درمان بیماران گلوکومی مورد بحث قرار خواهد گرفت.

بر اساس این گزارش، بیست و سومین کنگره سالیانه انجمن چشم پزشکی ایران از تاریخ ششم تا نهم آبان در مرکز همایش‌های رازی تهران برگزار می‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.32633s, 18q