ابتلای بیش از 500 هزار نفر به آلزایمر در کشور

۱۳۹۲/۰۵/۱۳ - ۱۴:۱۷ - کد خبر: 79652

سلامت نیوز : رییس انجمن آلزایمر ایران گفت: بیش از 26 میلیون نفر در جهان گرفتار آلزایمر هستند و این آمار از 500 تا 600 هزار نفر مبتلا به آلزایمر در ایران خبر می‌دهد.

دکتر معصومه صالحی در گفت‌وگو با (ایسنا)، اظهار کرد: آلزایمر می‌تواند حاصل عوامل ژنتیکی، اختلال در نوعی پروتئین‌های داخل مغز که باعث رسوب پلاک‌های پیری در بافت مغزی باشد، همچنین کاهش استیلن کولین و کم‌کاری تیروئید، افسردگی، بیماری‌های عفونی بدخیم و دیابت خطر بروز بیماری آلزایمر را افزایش می‌دهد.

وی افزود: ضربه‌های شدید به سر در کودکان و نوجوانان احتمال ابتلا به آلزایمر در سنین 60 تا 65 سالگی را بالا می‌برد برای دوری از این بیماری بهتر است اقدامات امنیتی را در محیط های پرخطر برای کودکان افزایش داد.

رییس انجمن آلزایمر ادامه داد: آلزایمر بیماری است که امکان ابتلا به آن 25 تا 30 درصد بر اساس وراثت است و سن و نوع روش زندگی و سایر دلایل ناشناخته نقش کم‌تری برای احتمال بروز بیماری دارند.

وی رعایت نکات مربوط به سبک زندگی را در تعویق بروز آلزایمر موثر دانست و گفت: افرادی که ژن وراثتی آلزایمر در آن‌ها وجود دارد با بهبود روش زندگی شامل ورزش کردن، تغذیه مناسب، بهبود زندگی اجتماعی به چالش کشیدن ذهن و کاهش استرس می‌توانند تا سال‌های طولانی ابتلا به این بیماری را به تعویق بیاندازند.

وی در این رابطه تشریح کرد: انجام ورزش‌های هوازی نظیر پیاده‌روی حداقل نیم ساعت در روز، پرهیز از غذاهای حاوی چربی‌های اشباع و سرخ‌کردنی‌ها، مصرف گوشت سفید و سبزیجات و میوه‌جات می‌تواند برای دوری از آلزایمر به فرد کمک کند.

وی به عملکردهای ذهنی و تاثیر آن بر آلزایمر در سنین سالمندی اشاره کرد و گفت: سلول‌های ذهنی نیز همچون سلول‌های بدن با فعالیت، قدرت بیشتری پیدا می‌کند. به طور مثال اگر مطالب بیشتری را به حفظ بسپاریم این باعث ارتباط بیش‌تر سیناپس‌ها و کم‌ شدن میزان فراموشی در مغز می‌شود.

صالحی ادامه داد: دور شدن از زندگی اجتماعی و ارتباط نداشتن با مردم باعث افسردگی و بروز آلزایمر در افراد می‌شود و بهتر است افراد با شرکت در کلاس‌های فرهنگی و آموزشی از خطر ابتلا به آلزایمر کم کنند. همچنین انجام فعالیت‌های خیریه به دلیل ترشح هورمون‌های ذهنی، احساس رضایت و آرامش برای فرد ایجاد و به کاهش عوارض این بیماری کمک زیادی می‌کند.

وی استرس را یکی از عوامل تشدید کننده آلزایمر عنوان کرد و گفت: اگر افراد زندگی آرام‌تری داشته باشند کم‌تر در سنین سالمندی دچار آلزایمر می‌شوند.

رییس انجمن آلزایمر ایران در رابطه با بروز فراموشی در سنین میانسالی هشدار داد و افزود: هر گونه فراموشی و اختلال شخصیت و عملکردی در این سنین باید جدی گرفته شود و نسبت به مراجعه به متخصص مغز و اعصاب و انجام آزمایشات کلینیکی و پاراکلینیکی اقدام شود.

صالحی در رابطه با درمان بیماری آلزایمر اظهار کرد: این بیماری درمان قطعی ندارد اما درمان‌های معمول نقش کند کننده در سیر بیماری دارد که آن نیز به تشخیص زودهنگام نیاز دارد.

وی به اهمیت تشخیص زودهنگام اشاره کرد و گفت: هر یک سال تشخیص زودتر بیماری آلزایمر، پنج سال معلولیت ناشی از این بیماری را به تعویق می‌اندازد اگر فردی در مرحله MCI بیماری که آغاز آلزایمر است درمان را شروع کند نتیجه بهتری خواهد گرفت.

رییس انجمن آلزایمر ایران در رابطه با میزان ابتلا به این بیماری گفت: در حال حاضر بیش از 26 میلیون نفر به آلزایمر مبتلا هستند و هر چهار ثانیه یک نفر به این تعداد افزوده می‌شود و طبق پیش‌بینی‌ها در سال 2020 این تعداد به 80 میلیون و 2050 به 115 میلیون خواهد رسید که تخمین بر اساس جمعیت ایران حدود 500 تا 600 هزار نفر را گرفتار این بیماری عنوان می‌کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.17298s, 18q