روزه ذهن در کنار روزه جسمانی آرامش روحی و روانی را در پی دارد

۱۳۹۲/۰۵/۱۴ - ۱۵:۵۵ - کد خبر: 79747

سلامت نیوز : یک دکترای طب سنتی ایران اظهار کرد: بسیاری از اطبای طب ایرانی توصیه می‌کنند افراد در ماه مبارک رمضان علاوه بر روزه گرفتن جسمانی به کنترل ورودی‌های ذهن خود نیز بپردازند تا به آرامش بیشتری دست یابند که در این میان پرهیز از حضور در محیط‌های پرتنش و دوری از اخبار ناخوشایند نقش موثری دارد.

دکتر ریحانه معینی در گفت وگو با ایسنا ، با اشاره به اینکه روزه‌داری راه بسیار خوبی برای پاکسازی بدن از مواد زاید است به شرطی که افراد به بیماری‌های خاص و ضعف جسمانی مبتلا نباشند، اظهار داشت: آرامش روحی و روانی ناشی از روزه ذهن در کنار روزه‌داری یکی از فواید قابل توجه آن است بطوری که بسیاری از اطبای طب ایرانی توصیه می‌کنند افراد در این ماه علاوه بر روزه گرفتن جسمانی به کنترل ورودی‌های ذهن خود نیز بپردازند تا به آرامش بیشتری دست یابند.

دکتر معینی به بیماران دیابتی توصیه کرد: چنانچه این افراد قند خون کنترل شده داشته و هیچ بیماری همزمان دیگری نداشته باشند می‌توانند تحت نظر پزشک و با تنظیم زمان مصرف داروها اقدام به روزه داری کنند. همچنین لازم است سایر افراد مبتلا به بیماری‌های خاص همچون نارسایی کلیوی و قلبی نظر پزشک خود را درخصوص روزه گرفتن جویا شوند.

وی به لزوم پرهیز زنان شیرده از روزه گرفتن به خصوص در ماه‌های ابتدایی تولد فرزند که تنها غذای وی شیر مادر است، اشاره کرد و افزود: بهتر است مادران باردار بویژه در صورتی که در 3 ماهه اول یا سوم بارداری قرار دارند، حتما در رابطه با روزه داری یا ممنوعیت آن با پزشک متخصص خود مشورت کنند چرا که امکان روزه گرفتن در این افراد وابستگی زیادی با شرایط جسمانی و میزان وزن گیری افراد دارد.

این دکترای طب سنتی در پایان با اشاره به فصل تابستان، طولانی بودن روز و کوتاه بودن فاصله افطار تا سحر به روزه داران توصیه کرد: تا حد ممکن از فعالیت در گرمای روز پرهیز کرده و زمان فعالیت‌ها را به اول و آخر روز انتقال دهند و همچنین از مصرف مواد غذایی چرب به ویژه در وعده سحری خودداری کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.34232s, 18q