اختلال‌هاي رواني به شيوه غير دارويي درمان مي‌شود

۱۳۸۶/۰۷/۲۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7978
اختلال‌هاي رواني به شيوه غير دارويي درمان مي‌شود
به گزارش سلامت نیوز به نقل از روابط عمومي دانشكده روانشناسي و علوم پزشكي دانشگاه تهران، غلامعلي افروز در نخستين همايش علمي تخصصي فناوري‌هاي نوين با بيان اين مطلب گفت: اين همايش را فصل تازه‌اي مي‌دانيم و ما را وارد عرصه جديدتري مي‌كند كه به كم سوادي و يا بي‌سوادي تكنولوژي خود اذعان داشته باشيم.
وي با تاكيد بر استفاده از سيستم الكتروانسفالوگرافي كمي تصريح كرد: بايد با دستگاه‌هاي جديد آشنا شويم تكنولوژي فوبيا نداشته باشيم و بسياري از اختلالات رواني را به شيوه غير دارويي درمان كنيم.
افروز در خصوص برنامه‌هاي سازمان نظام مشاوره گفت: در اين سازمان برنامه‌هاي زيادي را پيش بيني كرديم از جمله اينكه تمديد پروانه را منوط به گذراندن كارگاه‌هاي آموزشي دانستيم كه بايد امنيت اجتماعي را ارتقاء دهيم و دانش و بينش خود را افزايش دهيم.
دبير همايش نيز در خصوص نيازها و ضرورت فناوري‌هاي نوين در علوم عصب - روانشناختي گفت: TMS,QEEG و نوروفيديك تكنيك‌هايي هستند كه امروزه در دنيا مطرح هستند.
رضا رستمي افزود: امروز با پيشرفت سريع فناوريهاي نوين شاهد اين هستيم كه تكنولوژي ‌هاي جديد از حيطه علوم زيستي محض خارج شده و به گونه‌اي مطلوب‌تر در حوزه علوم روان‌شناختي قرار گرفته‌اند.
وي با مروري كوتاه بر عملكرد مغز تصريح كرد: الكتروانسفالوگرافي كمي بررسي كاركرد مغز است و به ساختار مغز كاري ندارد.
رستمي با اشاره به كاربردهاي QEEG‌گفت: يكي از كاربردهاي اين سيستم تشخيص اثر بخش‌ترين داروها به همراه موثرترين دوز است.
وي هدف از برگزاري اين همايش را چنين عنوان كرد: معرفي تكنولوژي‌هاي نوين در حوزه روانشناسي در جهت تشخيص دقيق‌تر اختلالات رواني به متخصصين و عموم مردم.
همچنين در اين همايش دكتر محمد هاشميان، فوق تخصصي روانپزشكي از آمريكا توسط تله كنفرانس در خصوص نوروفيدبك اظهار داشت: حدود 14 سال درسه كلينيك روان شناسي بر روي بيماران با اختلالات رواني روشن نوروفيدبك انجام شده و نتايج مثبتي هم ديده شده است.
وي با اشاره به اينكه در روانشناسي مانند بيماري‌هاي ديگر براي تشخيص تست كامل خود وجود ندارد بايد به دنبال راه‌هاي ديگر باشيم كه عملكرد مغز را به صورت كمي نشان دهد گفت: از لحاظ مقاييسه با موارد ديگر روش نوروفيدبك هيچ خطري ندارد و عوارضي هم مانند داروها براي آن گزارش نشده است. و در خصوص درمان با نوروفيدبك تاكيد كرد از مهم‌ترين مواردي كه با اين روش درمان شده‌اند مي‌توان به ADHD‌اشاره كرد.
 
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.39478s, 19q