42 هزار بيمار رواني مزمن هيچ خدمتي از دولت نمي‌گيرند

۱۳۸۶/۰۷/۲۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7979
42 هزار بيمار رواني مزمن هيچ خدمتي از دولت نمي‌گيرند

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازفارس، عليرضا احمديه، رئيس ستاد ساماندهي بيماران رواني مزمن امروز در نشيت خبري كه به مناسبت هفته سلامت روان در شيرخوارگاه آمنه برگزار شد، افزود: برآورد ما اين است كه به طور كلي حدود 210 هزار بيمار رواني مزمن در كشور باشند كه سازمان بهزيستي به همه اين افراد خدمت رساني نمي‌كند بلكه فقط بيماران رواني مزمن بين 18 تا 60 سال تحت پوشش خدمات ستاد ساماندهي بيماران رواني مزمن هستند.
وي گفت: بر اين اساس تاكنون حدود 75 هزار بيمار رواني مزمن در كشور شناسايي شده‌اند كه 32 هزار و 704 هزار نفر آنها به روشهاي مختلف شامل نگهداري در مراكز شبانه روزي، مراكز روزانه، مراكز توانبخشي و پيگيري و نگهداري در خانواده يا نگهداري در خانواده با آموزش به خانواده و با پرداخت يارانه دولتي خدمت رساني مي‌شوند.
احمديه افزود: در زمان حاضر 81 مركز شبانه روزي نگهداري بيماران رواني مزمن در كشور فعال هستند كه 5 هزار و 371 نفر از اين بيماران را نگهداري مي‌كنند، 1673 نفر از اين بيماران نيز در 17 مركز نگهداري روزانه كه از سال گذشته فعال شده‌اند، تحت پوشش خدمات بهزيستي هستند، هزار و 112 نفر تحت پوشش خدمات تيمهاي سيار مراقبت در منزل هستند كه در 10استان كشور داير است، 15 هزار و 738 نفر از آنها در خانواده ها ساماندهي شده‌اند و 8 هزار و 687 نفر ديگر از اين بيماران نيز از بهزيستي خدمات موردي دريافت مي‌كنند.
وي اضافه كرد:‌ تيمهاي سيار توانبخشي و پيگيري خدمات بيماران رواني مزمن در مراكز جامع 11 استان كشور مستقر هستند و به كمك روانپزشكان، پزشكان و مددكاران شهرستانهاي مختلف خدمت رساني به بيماران را در منازلشان پيگيري مي‌كنند كه اميدواريم بتوانيم اين خدمت رساني را تا ابتداي سال آينده به تمام استانهاي كشور تعميم دهيم.
احمديه گفت: 123 كودك مبتلا به اوتيسم نيز در 4 مركز درمان و توانبخشي بهزيستي كه در شهرهاي شيراز، اصفهان و دو مركز در تهران داير شده است، خدمت رساني مي‌شوند.
وي گفت: سازمان بهزيستي كشور در زمان حاضر براي خدمت رساني به اين تعداد بيمار رواني مزمن حدود 5/12 ميليارد تومان اعتبار در اختيار دارد كه به صورت يارانه براي اين بيماران هزينه مي‌شود، هزينه نگهداري يك بيمار رواني مزمن در مراكز شبانه روزي 256 هزار تومان است كه بين 100تا 150 هزار تومان آن را سازمان بهزيستي مي‌پردازد و بقيه را خانواده هاي اين بيماران بايد پرداخت كنند البته براي بيماران مجهول الهويه تمام مخارج را سازمان بهزيستي مي‌پردازد.
وي افزود: سازمان بهزيستي هيچ مركز دولتي براي خدمت رساني به بيماران رواني مزمن ندارد و همه اين خدمات توسط مراكز غير دولتي و با يارانه دولتي انجام مي‌شود .
وي اضافه كرد: سازمان بهزيستي براي نگهداري بيماران رواني مزمن در مراكز روزانه 70 هزار تومان و براي خدمت رساني توسط مراكز مراقبت و پيگيري تيمهاي سيار هر بيمار نيز 70 هزار تومان مي‌پردازد، براي نگهداري اين بيماران در خانه نيز در صورتي كه آموزشهاي توانبخشي و آموزشي بيماران انجام شود تا سقف 72 هزار تومان به هر خانواده پرداخت مي‌شود.
رئيس ساماندهي و توانبخشي بيماران رواني مزمن اضافه كرد: پيشنهادي هم به دولت ارائه كرده‌ايم كه صورت تصويب آن براي پرداخت هزينه بيماران رواني مزمن مجهول الهويه، 60 درصد بيش از ساير بيماران به مراكز نگهداري شبانه روزي يارانه پرداخت شود كه منتظر تامين اعتبار آن هستيم.
وي گفت:ساماندهي و خدمت رساني به بيماران رواني مزمن در كشور از سال 80 در كشور آغاز شد و بر اساس قانون برنامه توسعه چهارم بايد تا سال 88، حدود 75 درصد اين بيماران تحت پوشش خدمات اين سازمان قرار گيرند اما متاسفانه اعتبارات ما براي افزايش پوشش خدمت به اين بيماران كافي نيست.
وي گفت: در صورتي كه اعتبارات اين ستاد به 28 ميليارد و 100 ميليون تومان افزايش يابد مي‌توانيم، 14هزار نفر ديگر از بيماران رواني مزمن را تحت پوشش خدمات غير شبانه روزي بهزيستي ببريم و در صورتي كه بخواهيم همه اين بيماران را تحت پوشش خدمات توانبخشي و آموزشي ببريم به حدود 48 ميليارد تومان اعتيار نياز داريم.
احمديه افزود: علاوه بر اين برنامه ها طرح مهر رضوي به منظور آموزش و توانمندسازي خانواده اين بيماران در استانهاي تهران، گيلان، خراسان رضوي، بوشهر، كردستان و اصفهان در سال جاري اجرا مي شود، همچين طرح آموزش به دانش آموزان مدارس ابتدايي و راهنمايي اين استانها نيز با اعتباري در حدود يك ميليارد و 200 ميليون تومان در سال جاري در دستور كار است كه اميدواريم سال آينده اين برنامه در سراسر كشور اجرا شود.
قائم مقامي، روانپزشك و عضو ستاد ساماندهي و توانبخشي بهزيستي نيز در اين جلسه گفت: به طور كلي در تمام كشور ها برآورد مي شود كه بين يك تا 6/2 درصد جمعيت عمومي مبتلا به يكي از انواع بيماريهاي رواني مزمن باشند و اگر كل بيماران رواني خفيف، شديد و مزمن را با هم در نظر بگيريم بين 20 تا 25 درصد جمعيت عمومي هر كشور به يكي از انواع اختلالات رواني مبتلاست.
كاظم نظم ده، معاون توانبخشي سازمان بهزيستي نيز در اين جلسه از خبرنگاران خواست نسبت به حساس كردن مسئولان، نمايندگان مجلس و سياستگزاران كشور در مورد بيماران رواني مزمن تلاش كنند زيرا خدمت رساني به اين افراد در توان يك دستگاه خاص نيست و با توجه به رويكرد اجتماعي برنامه ها همه دستگاههاي اجتماعي، اقتصادي و بهداشتي بايد در اين زمينه نقش خود را ايفا كنند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.15227s, 18q