تعهد وزارت بهداشت برای ترخیص دارو با تأخیر انجام شد/برکناری معاون دارو در آخرین روز دولت منطقی نبود

۱۳۹۲/۰۵/۱۵ - ۱۲:۰۹ - کد خبر: 79803
سلامت نیوز : رسول دیناروند با انتقاد از برکناری معاون داروی سازمان غذا و دارو در آخرین روز کاری دولت دهم گفت: وزارت بهداشت باید از مصوبه قانونی ترخیص داروهای مانده در گمرک با تعهد وزارت بهداشت، قبل از ایجاد بحران دارویی استفاده می‌کرد.

رسول دیناروند در گفت‌وگو با فارس، افزود: واقعیت این است که ماندگاری داروها در گمرک بیشتر به علت ضوابط سختگیرانه بانک مرکزی است. در گذشته نه تنها خریدهای خارجی دارو بلکه همه کالاها با ثبت سفارش و با استفاده از گشایش اعتبار انجام می‌شد.

وی گفت: همه خریداران هنگامی که کالایشان به گمرک می‌رسید، با استفاده از حد تسهیلات اعتباری که در اختیار داشتند،‌وقتی که کالایشان به گمرک می‌رسید؛ بدون اینکه بخواهند ما به ازای ارز را با بانک تسویه حساب کنند، از تسهیلات استفاده می‌کردند و با گرفتن برگ سبز از بانک و بردن آن به گمرک،کالایشان را ترخیص می‌کردند.

معاون غذا و داروی وزارت بهداشت در دولت نهم ادامه داد: در زمان حاضر این حد تسهیلات اعتباری وجود ندارد و واردکنندگان کالاها از جمله دارو مجبورند پس از تسویه حساب کامل کالایشان را از گمرک ترخیص کنند،علت این سختگیری گمرک نیز این است که بعداً به علت تغییرات نرخ ارز دچار گرفتاری نشوند.

دیناروند گفت: مسئله دیگر این است که قبلاً خریدار می‌توانست کالاهای خود را از گمرک ترخیص کند بدون اینکه نیاز به خرید ارز از سیستم بانکی باشد اما الان بانک مرکزی این کار را ممنوع کرده است یعنی حتماً باید کالا حواله ارزی دریافت کند و بدون انتقال ارز اجاره ترخیص صادر نمی‌شود و باید قبل از اینکه کالا از گمرک ترخیص شود، حواله ارزی آن صادر شود.

وی افزود: این دو اتفاق باعث شده که کالاها به خصوص داروها در گمرک بمانند اما یک امکان قانونی وجود دارد که وزارت بهداشت می‌توانست از این امکان قانونی استفاده کند و جلوی این مشکلات و بحرانهای دارویی را بگیرد.

رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: این امکان قانونی این است که داروها می‌توانند با تعهد وزارت بهداشت بدون تسویه حساب با بانک از گمرک ترخیص شوند و بعداً بیایند و ظرف 3 ماه تسویه حساب بانکی صورت می‌گیرد.

دیناروند گفت: این ضابطه و مصوبه قانونی وجود دارد و گمرک هم اعلام آمادگی کرده بود که از این طریق داروها ترخیص شود اما متأسفانه چون ناهماهنگی هایی بوده خیلی از این مصوبه استفاده نشده است.

وی افزود: در حالی که این مصوبه می‌تواند خیلی برای وزارت بهداشت و تأمین داروی کشور کمک کننده باشد و می‌تواند به شرکتهای دارویی اجازه دهد که داروها و مواد اولیه خود را به صورت امانی ترخیص کنند و بعد روند تسویه حساب بانکی را به موازات آن پیگیری کنند.

تأخیر وزارت بهداشت و بحران دارویی

وی اضافه کرد: به نظر من هر جایی که اقدام به موقع انجام نشود و صبر کنیم تا بحران دارویی به وجود بیاید و بعد بخواهیم از ظرفیتهای قانونی استفاده کنیم، چنین مشکلات و بحرانهایی به وجود می آید. در حالی که این راه حل از قبل هم وجود داشت و بهتر بود قبل از اینکه مشکلات دارویی بحرانی شود، وزارت بهداشت با دادن تعهد اجازه ترخیص داروها را از گمرک می‌داد.

دیناروند در پاسخ به این پرسش فارس که آیا این تعهد وزارت بهداشت تبعاتی برای این وزارتخانه ندارد گفت: نه، شرکتهای دارویی بسیار بیش از میزان تعهدات داروی وارداتی خود با وزارت بهداشت تعامل دارند و به علت نیاز این شرکتها به وزارت بهداشت هیچگاه اتفاق نمی‌افتد که این شرکتها بخواهند تعهداتشان را انجام ندهند.

وی گفت: نیاز شرکتهای دارویی به وزارت بهداشت بسیار بیش از میزان داروهای مانده در گمرک است و این قدر این شرکتها با وزارت بهداشت تعامل دارند که اگر این شرکتها تسویه حساب نکنند و به تعهداتشان عمل نکنند به راحتی وزارت بهداشت می‌تواند فعالیتهای آنها را قفل کند بنابراین شرکتهای دارویی به هیچ وجه امکان فرار از تعهداتشان را ندارند.

وی ادامه داد: به هر حال هر چند دیر اکنون وزارت بهداشت به صورت جسته و گریخته از این امکان قانونی دارد استفاده می‌کند اما هنوز کار به سختی و با کندی خیلی زیاد دنبال می‌شود.

دیناروند درباره احتمال گذشتن تاریخ داروهای مانده در گمرک گفت: نه، تاریخ داروها نمی‌گذرد چون ‌داروها عمدتاً بین 2 تا 5 سال تاریخ مصرف دارند اما به هر حال در تابستان و گرمای شدیدی هستیم و ممکن است نگهداری داروها در انبارهای گمرک کیفیت داروها را پایین بیاورد.

معاون سابق غذا و داروی وزارت بهداشت اضافه کرد: به هر حال انبار گمرک جای نگهداری دارو نیست و این داروها باید سریعاً ترخیص شوند و در انبارهایی که برای همین کار ساخته شده است، نگهداری شوند.

وی گفت:‌ ترخیص این داروها با تأخیر، گذشته را جبران نمی‌کند چون نیاز بیمار به دارو روزانه است. دارویی که هفته آینده وارد می‌شود، نیاز بیمار بعدی را مرتفع می‌کند و بیمار قبلی ممکن است آسیب دیده باشد.

دیناروند ادامه داد: برخی از داروهایی که در گمرک مانده‌اند. ممکن است اکنون در بازار کمبود نداشته باشند اما به نظر من این داروها نیز باید به سرعت ترخیص شوند و در انبارهای مخصوص دارو نگهداری شوند، البته برخی داروها مانند برخی فاکتورهای خونی، داروهای بیماران سرطانی و داروهایی که در یکماه گذشته با کمبود آنها در بازار مواجه بوده‌ایم نیز در بین داروهای مانده در گمرک هستند.

وی در پاسخ به پرسش فارس درباره میزان و حجم داروهای مانده در گمرک و مدت تأخیر ترخیص آنها گفت: تأخیر ترخیص دارو از کمرگ به سال نمی‌رسد، مسئله ترخیص دارو از گمرک بحث یک هفته یا حداکثر یکماه است،به طور کلی، هر ماه حدود 100 میلیون دلار داروی آماده و 50 میلیون دلار مواد دارویی برای شرکتهای تولید داخل وارد کشور می‌شود.

دیناروند گفت: بنابراین حالا که می‌گویند حدود 200 میلیون دلار دارو در گمرک مانده است، معلوم است که این داروها و مواد دارویی مربوط به 2 ماه گذشته است که در گمرک تل انبار شده است.

معاون سابق غذا و داروی وزارت بهداشت در پاسخ به پرسش فارس درباره برکناری معاون دارویی سازمان غذا و دارو در آخرین روز کاری دولت دهم نیز گفت: این نوع کارها و تصمیمات اشتباه در دولت دهم زیاد سابقه دارد و ما بارها در این دولت جا به جایی های بی موقع را دیده‌ایم.

وی گفت: معاون دارویی سازمان غذا و دارو کمتر از 3 ماه بود که در این سمت فعالیت می‌کرد حتی اگر مسئولان وزارت بهداشت ادعا کنند که یک کشف بزرگ در مورد او داشته‌اند و خدای نکرده تخلفی داشته است می‌توانستند دو هفته صبر کنند تا به طور طبیعی وزیر بهداشت جدید و معاونانش مستقر شود و این تغییرات طبق روال منطقی انجام شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.10224s, 19q