هنوزهيچ بيماري داروي خوراكي تالاسمي را دريافت نكرده‌ است!

۱۳۸۶/۰۷/۲۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7989
هنوزهيچ بيماري داروي خوراكي تالاسمي را دريافت نكرده‌ است!

محمدرضا مشهدي در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: همچنين از ميان 21 مركزي كه به عنوان توزيع كننده اسورال انتخاب شده‌اند، اين دارو تنها به هشت مركز تحويل داده شده است كه اين مراكز نيز هنوز اقدام به توزيع دارو نكرده‌اند.

وي علت عدم دسترسي بيماران به داروي خوراكي دسفرال را نامعلوم عنوان كرد و گفت: اين در حالي است كه مبتلايان به تالاسمي هنوز در تهيه داروي تزريقي(دسفرال) با مشكلات جدي مواجه هستند.

اين عضو انجمن حمايت از بيماران تالاسمي به وعده مسوولان مبني بر رفع مشكل كمبود داروي بيماران تالاسمي اشاره و تصريح كرد: داروي تزريقي تالاسمي هنوز به صورت سهميه‌اي و كمتر از ميزان مورد نياز در اختيار بيماران قرار مي‌گيرد.

مشهدي گفت: اگر چه رفع مشكل كمبود داروي تالاسمي به زمان توزيع داروي خوراكي ساخت داخل كشور موكول شده بود، اما در حال حاضر بيماران نه تنها به اسورال دست نيافته‌اند، بلكه همچنان با كمبود داروي تزريقي نيز مواجه هستند.

وي يكي ديگر از معضلات دارويي پيش روي بيماران تالاسمي را خلف وعده مسوولان در مورد رايگان بودن داروي خوراكي برشمرد و به ايسنا، گفت: دسفرال به طور رايگان در اختيار بيماران قرار مي‌گرفت، اما متاسفانه برخلاف وعده‌هاي داده شده، بيماران ناچار به پرداخت حدود 30 هزار تومان در ماه براي تهيه اين داروهستند.

عضو هيات مديره انجمن حمايت از بيماران تالاسمي، هزينه هر ويال داروي خوراكي تالاسمي را سه هزار و 500 تومان خواند و يادآور شد: يارانه تعلق گرفته به اسورال از سوي دولت تنها 3 هزار تومان است.

مشهدي افزود: البته پرداخت اين هزينه مشكل چنداني را براي بيماران به وجود نمي‌آورد، به شرط آن‌ كه اثر بخشي دارو به اثبات برسد.

وي گفت: كمبود و سهميه بندي داروي تزريقي تالاسمي در حالي است كه داروي خوراكي تنها براي حدود سه هزار بيمار توزيع خواهد شد و ساير بيماران بايد همچنان از داروي تزريقي استفاده كنند.

اين عضو انجمن تالاسمي به كمبود شديد دارو در استان مازندران اشاره كرد و گفت: در روزهاي گذشته نيز بسياري از بيماران با مراجعه به انجمن از مشكلات دارويي خود ابراز نگراني كرده‌اند.

گفتني است، در حال حاضر 18 هزار و 616 بيمار تالاسمي در كشور وجود دارند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.41325s, 18q