ادامه ترخیص دارو از گمرک/تاخیر وزارت بهداشت در صدور مجوز ترخیص

۱۳۹۲/۰۵/۱۶ - ۱۶:۰۲ - کد خبر: 79912
سلامت نیوز : در حالی ترخیص دارو از گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) همچنان ادامه دارد که برخی محموله‌های انباشت شده در گمرک به دلیل تاخیر وزارت بهداشت در ارسال نامه اجازه ترخیص به گمرک هنوز مجوز ترخیص را دریافت نکرده‌اند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ براساس آخرین اطلاعات منتشر شده تاکنون بیش از 180 تن دارو و مواد اولیه دارویی از گمرک فرودگاه امام ترخیص شده است و پیش‌بینی می‌شود تا پایان هفته آینده کلیه داروهای انباشت شده در این گمرک ترخیص شوند.

در همین حال بانک مرکزی اعلام کرد که برای پنج ماه آینده ارز موردنیاز برای واردات دارو را تامین کرده است. براین اساس تا 10 مرداد ماه امسال بیش از 8.3 میلیارد دلار ارز برای واردات کالاهای اساسی و دارو اختصاص یافت.

این در حالی است که وزارت بهداشت نیاز ارزی برای واردات دارو را تا پایان سال جاری حداکثر 2.6 میلیارد دلار اعلام کرده است که تا هفتم مردادماه سال جاری 1.4 میلیارد دلار ازاین رقم توسط بانک مرکزی اختصاص داده شد. سال قبل هم 1.9 میلیارد دلار ارز به واردات دارو اختصاص داده شده بود.

در همین حال یک عضو اتحادیه واردکنندگان دارو با اشاره به اینکه وزارت بهداشت باید در ارسال نامه ترخیص دارو به گمرک سریع‌تر عمل کند، افزود: با ورود محموله‌های مواد اولیه دارویی می‌توان گفت تا حدودی رونق تولید به کارخانه‌های داروسازی بازخواهد گشت. اگرچه بیشتر داروسازی‌ها با کمبود مواد اولیه و کاهش تولید مواجه شده‌اند.

هاشم تبریزی با اشاره به اینکه افزایش قیمت دارو در بازار بیشتر به نفع داروهای تولید داخل تمام شد، گفت: امیدواریم طبق وعده داده شده از سوی رییس کل گمرک کلیه محموله‌های دارویی و مواد اولیه دارویی تا پایان هفته آینده از گمرک فرودگاه امام ترخیص شوند.

تا پیش از توافق سه جانبه گمرک، وزارت بهداشت و بانک مرکزی بالغ بر 330 تن دارو و مواد اولیه دارویی در گمرک فرودگاه امام انباشت شده بود.

پیشتر نیز مدیرکل نظارت بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو از آغاز عملیات مربوط به ترخیص 165 میلیون یورو دارو از گمرک خبر داده بود.

در همین حال رییس اتحادیه واردکنندگان دارو هم 13 مرداد امسال گفته بود که طبق توافق انجام شده قرار است واردکنندگان ظرف مدت سه ماه مابه‌التفاوت ارز واردات دارو را تسویه حساب کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.71241s, 19q