"پزشک خانواده" باید مراقبت‌های اولیه سلامت را به مردم ارائه دهد

۱۳۹۲/۰۵/۱۷ - ۱۰:۳۲ - کد خبر: 79945

سلامت نیوز : معاون بهداشتی وزیر بهداشت ابراز امیدواری کرد که مسوولان آتی وزارت بهداشت با دیده پیشگیری به برنامه پزشک خانواده بنگرند و تلاش شود تا مراقبت‌های اولیه سلامت در قالب برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع به مردم ارایه شود.

دکتر فاطمه رخشانی در گفت‌وگو با (ایسنا)، با ابراز نگرانی از چالش‌هایی که به دنبال تغییرات مدیریتی برای برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع ایجاد می‌شود، گفت: برنامه پزشک خانواده همچنان در حال پیشرفت است. تمام تلاش ما آن است که تجاربمان در این حوزه را به دولت آینده منتقل کنیم تا مسوولان آتی نیز با کمک کارشناسان و استفاده از تجاربی که در طی سال‌های گذشته در این زمینه بوجود آمده، این برنامه را پیش برند.

وی به جلسات کارشناسی برگزار شده با کارشناسان دولت یازدهم اشاره کرد و افزود: بر اساس آنچه که من از دولت یازدهم می‌دانم، آنها هم مصمم هستند برنامه پزشک خانواده را ادامه دهند و از این تجارب برای اجرای موفق برنامه، استفاده کنند. بیش از هفت تا هشت جلسه با کارشناسان دولت یازدهم داشتیم و نتایج خوبی گرفتیم؛ خیلی از این جلسات خوشحالم و به افراد دولت یازدهم تبریک می‌گویم که سعی می‌کنند با مباحث کارشناسی برنامه‌های آینده را پیش برند.

رخشانی افزود: بر اساس آنچه که در این جلسات تصمیم‌گیری شد، برنامه پزشک خانواده در دولت یازدهم حتما پیگیری خواهد شد. در جلسات متعددمان روش‌های مختلف اجرای برنامه را بررسی و مستندسازی می‌کنیم و نتایج را در اختیار مجریان بعدی برنامه قرار می‌دهیم تا به این ترتیب به اجرای بهتر برنامه پزشک خانواده کمک شود.

وی در پاسخ به این سوال که بزرگ‌ترین آرزویتان برای "پزشک خانواده" چیست؟ گفت: "پزشک خانواده" باید مراقبت‌های اولیه سلامت را به مردم ارائه دهد؛ آنچه که اکنون در شبکه‌های بهداشتی - درمانی ارائه می‌شود. یعنی پزشک خانواده باید مراقبت کودک، مادر، بیمار دیابتی، فشار خونی، قلبی – عروقی و ... را داشته باشد.

رخشانی افزود: بنابراین 2500 نفری که تحت پوشش یک پزشک قرار می‌گیرند نه تنها برای مشکلات بیماری و درمان‌شان بلکه برای تمام مراقبت‌های بهداشتی‌شان باید به پزشک مراجعه کنند. متاسفانه در دوره فعالیت من که در این حوزه بودم به این مرحله نرسیدیم؛ چرا که هنوز در مرحله وصل کردن پزشک به جمعیت و انجام ویزیت‌های پایه هستیم.

وی در این باره افزود: در ویزیت پایه بیماران دیابتی، فشار خونی، قلبی – عروقی و ... شناسایی می‌شوند؛ این کاری است که هرگز در کشور انجام نشده و امری بسیار بزرگی است. اکنون نیز 32 میلیون نفر از جمعیت کشور را کاملا سرشماری کرده‌ایم و بیش از یک میلیون و 200 هزار نفر نیز طی حدود دو ماه و نیم گذشته ویزیت پایه شده‌اند که اتفاقات خوبی است. اما برنامه هنوز به مرحله‌ای که مردم مراقبت‌های اولیه بهداشتی را از پزشک خانواده دریافت کنند، نرسیده است. امیدوارم شاهد باشم مسئولان آتی که با دیده پیشگیری به برنامه پزشک خانواده می‌نگرند، این امر را اجرایی کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.56976s, 18q