عضو شورای عالی نظام پرستاری عنوان کرد؛

دغدغه وزیر بهداشت آینده/ انتقاد از حاکم شدن پزشک سالاری بر نظام سلامت

۱۳۹۲/۰۵/۱۸ - ۱۰:۴۵ - کد خبر: 79983
دغدغه وزیر بهداشت آینده/ انتقاد از حاکم شدن پزشک سالاری بر نظام سلامت
سلامت نیوز:‌ عضو شورای عالی نظام پرستاری با انتقاد از جریان پزشک سالارانه حاکم بر نظام سلامت گفت: وزیر بهداشت آینده باید بیش از هر گروهی دغدغه مردم و مشکلات اقتصادی بیماران را داشته باشد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، حسین پوپ افزود: انتظار ما از دولت جدید و وزیر بهداشت دولت یازدهم همانند سایر دولتها و وزرا این است که از قشر پرستاری به عنوان جامعه خدمت گذاری که همیشه با کمترین توقعات بیشترین خدمات را در نظام بهداشت و درمان کشور ارائه می دهند، حمایت و پشتیبانی کنند.

وی اجرای قوانین و مصوبات حوزه پرستاری را مهمترین حمایت مورد انتظار پرستاران عنوان کرد و گفت: در نهایت هر چه توجه به پرستاران به عنوان قشری کم توقع و پرکار بیشتر شود قطعاً سود آن را بیماران و مردم دردمند می برند، زیرا انگیزه بیشتر پرستاران می تواند در کاهش این آلام نقش بسزایی داشته باشد.

عضو هیئت مدیره نظام پرستاری بوشهر ادامه داد: امیدواریم آقای روحانی قویاً از زیرمجموعه خود بخواهد که طبق فرمایشات مقام معظم رهبری توجه و عنایت ویژه ای به اجرای قوانین مربوط به قشر پرتلاش پرستاری داشته باشند.

وی پرستاران را نیز بخشی از مردم خواند و گفت: اگر رئیس جمهور جدید واقعاً دغدغه معیشت مردم و مردم سالاری را در کشور دارد. باید توجه بیش از پیش به پرستاران به عنوان بخشی از مردم داشته باشد زیرا بازتاب رضایت این قشر در نظام سلامت و نحوه مراقبت و درمان مردم غیر قابل انکار است.

پوپ با تأکید بر لزوم توجه بیشتر دولت جدید به NGOها از جمله سازمان نظام پرستاری به عنوان حامی پرستاران و مردم، افزود: در این راستا توقع داریم که حداقل اعتباری ویژه برای NGOهایی نظیر سازمان نظام پرستاری که خدماتش مستقیماً به مردم و بیماران بر می گردد، لحاظ شود.

وی اضافه کرد: انتظار است که سیاست پزشک سالارانه در نظام سلامت کمرنگ تر از وضعیت کنونی شود و وزارت بهداشت، مردم و بیماران را در اولویت دغدغه های خود قرار دهد و تمام تلاش خود را انجام دهد تا از درد و بیماری مردم بکاهد. همچنین کاهش مشکلات اقتصادی مردم و بیماران در نظام بهداشت و درمان را سرلوحه کار خود قرار دهد.

عضو شورای عالی نظام پرستاری ادامه داد: پرستاران نیز باید ضمن پیگیری مستمر و جدی خواسته های خود، کماکان همانند سابق مردم را در رأس امور خود قرار دهند و به رغم تمام حق و حقوقی که از جامعه پرستاری ضایع می شود ذره ای از توجه خود به بیماران کم نکنند.

وی اجرای 5 مصوبه پرستاری را از اولویتهای جامعه پرستاری خواند و گفت: البته به باور من اجرای این مصوبات از اولویت های جامعه و مردم نیز محسوب می شود زیرا وقتی پرستار ما بر بالین بیمار دغدغه کاری، فکری و مالی نداشته باشد. با فراغ بال بیشتری بیمار را تحت نظر دارد و ریسک خطا و اشتباه در خدمت رسانی به صورت چشمگیری کاهش یافته و در نهایت همه اعم از دولت، نظام سلامت و مردم از این مسئله سود خواهند برد.

5 مصوبه اخیر در حوزه پرستاری شامل تشکیل معاونت مراقبت و پرستاری در وزارت بهداشت، تعیین تکلیف قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری، عضویت سازمان نظام پرستاری در شورای عالی بیمه و سلامت، صدور پروانه کار پرستاری توسط سازمان نظام پرستاری و ارائه آموزش های تخصصی به پرستاران توسط سازمان نظام پرستاری است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
علی
چرا وقتی صحبت از پزشک سالاری می شود همه یاد پرستارها می افتند پس بقیه پرسنل بهداشت و درمان چی؟
1.44827s, 19q