وحشت‌های شبانه در کودکان ۳ تا ۵ ساله شایع است

۱۳۹۲/۰۵/۱۹ - ۱۱:۳۹ - کد خبر: 79997
سلامت نیوز : عضو هیئت مدیره انجمن علمی روانپزشکان ایران گفت: دیده شده است که کودکان ۳ تا ۵ ساله با وحشت از خواب می‌پرند و با چشمان‌شان صحنه‌ای را تعقیب می‌کنند.

فربد فدائی در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: وحشت‌های شبانه در کودکان 3 تا 5 ساله دیده می‌شود بدین صورت که کودک به صورت وحشتزده از خواب می‌پرد و در بستر می‌نشیند و گویی با چشمانش صحنه‌ای را تعقیب می‌کند.

عضو هیئت مدیره انجمن علمی روانپزشکان ایران گفت: در نتیجه این رویداد، تلاش پدر و مادر برای بیدار کردن فرزند به نتیجه نمی‌رسد؛ اما بعد از چند دقیقه، کودک خود به خود دراز می‌کشد و به طور طبیعی به خوابش ادامه می‌دهد.

مدیر گروه روانپزشکی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ادامه داد: برخلاف تصور، این وضعیت ارتباط مستقیمی با مسائل جاری زندگی کودک ندارد و در دسته انواع بدخوابی‌ها که مربوط به مرحله چهارم خواب عمیق است طبقه‌بندی می‌شود.

فدائی افزود: در کنار این وضعیت‌، مواردی چون شب ادراری یا ساییدن دندان‌ها نیز در کودک دیده می‌شود.

عضو هیئت مدیره انجمن علمی روانپزشکان ایران به پدر و مادر این دسته از کودکان اطمینان داد: والدین مطمئن باشند خطری فرزندشان را تهدید نمی‌کند و این وضعیت خود به خود بهبود می‌یابد.

فدائی در پاسخ به پرسش فارس مبنی بر اینکه آیا نباید برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کرد، گفت: از نظر تشخیص افتراقی با بیماری صرع یا خواب‌گردی -که دومین نوع اختلال روانپزشکی نسبتا" شایع است- ضرورت دارد کودک ترجیحا" به روانپزشک کودک ارجاع داده شود چرا که دو وضعیت نامبرده بالا نیاز به درمان روانپزشکی دارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.18854s, 18q