مراقبت كانگورويي، روش نوين در مراقبت از نوزادان نارس

۱۳۸۶/۰۸/۰۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8001
مراقبت كانگورويي، روش نوين در مراقبت از نوزادان نارس

دكتر حيدرزاده متخصص بيماريهاي كودكان و نوزادان در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: مراقبت كانگرويي باعث مي‌شود موقعيت ازدست رفته مادر در نگهداري از نوزاد نارس را تثبيت كرده و از طرف ديگر كمبود نيروي انساني و ساير امكانات را برطرف ساخته و روش مناسب در مراقبت از نوزادان نارس در بيمارستانهاي است كه به علت كثرت نوزادان بستري ميزان ابتلا به عفونتهاي بيمارستاني و عفونتهاي ديگر بسيار بيشتر است.
وي گفت: شروع مراقبت كانگرويي به محض شرايط مناسب در نوزاد نارس شروع و پس از ترخيص نوزاد از بيمارستان در منزل ادامه مي‌يابد، البته در اين ميان همكاري مادر و نوزاد از اهميت قابل توجهي برخوردار است.
تغذيه با شير مادر و افزايش تعداد نوزادان نارس كه از شير مادر تغذيه مي‌كنند پايداري و حفظ دماي بدن نوزاد نارس و افزايش مدت خواب راحت در اين كودكان، اعتماد به نفس و پيوند عاطفي بين مادر و نوزاد‌، كاهش مدت بستري نوزادان نارس در بيمارستان و كاهش اضطراب از مزاياي اين طرح است ضمن آنكه اجراي مراقبت كانگرويي نيازمند همكاري صميمانه كادر پرستاري و مامايي در بيمارستان بوده و نبايد مادر و نوزاد نارس به صرف اين روش رها شوند و به مرور زمان اين روش در سراسر  جهان به صورت مكلمي براي مراقبت از نوزادان كم وزن رواج مي‌يابد و مقرون به صرفه از نظر اقتصادي براي خانواده‌ها و سيستم بهداشتي و درماني كشور است.
* هيچ كس بي نياز از ماساژ درماني نيست
همچنين دكتر پيروي متخصص بيماري هاي كودك و نوزاد در مورد روش درماني ماساژ گفت: مي‌توان عمل ماساژ درماني را در همان مراحل نخستين بارداري اغاز كرد كه البته دقت در زمان و نحوه انجام اين عمل بسيار حائز اهميت است.
وي ادامه داد: در ابتدا سر نوزاد بعد صورت، گردن، كف دست و انگشتان دست به ويژه شصت و بعد كف پا از نقاطي كه مادران و والدين كودك مي‌توانند بعد از متولدشدن كودكان به صورت كاملا آرام و با دقت اقدام به انجام اين عمل كنند.
وي در ادامه با توجه به اين مطلب كه هيچ كس بي نياز به ماساژ نيست، تاكيد كرد: تمام افراد اعم از كودك، نوجوان، سالمند، همه به نوعي عمل ماساژ نيازمند هستند چراكه اين عمل مي‌تواند ضمن احساس آرامش به فرد در درمان بيماري‌ها نيز موثر واقع شود.
يادآور مي‌شود، مغز ما از دو بخش ناخودآگاه و خودآگاه تشكيل شده است كه قسمت ناخودآگاه مغز ما بيشترين انرژي را گرفته كه مي‌توان با انجام اين عمل اين انرژي را جبران كرد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.30228s, 19q