اصلی‌ترین علت عدم موفقیت طرح «پزشک خانواده» چه بود ؟

۱۳۹۲/۰۵/۲۰ - ۱۶:۱۸ - کد خبر: 80097

سلامت نیوز : یک استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران به اصلی ترین موانع عدم موفقیت طرح پزشک خانواده در شرایط کنونی اشاره کرد و گفت: نبود اعتبارات کافی برای اجرای این طرح، در نظر گرفتن و گماردن پزشکان عمومی به عنوان پزشکان خانواده، مناسب و کافی نبودن تعرفه‌های پزشکان از جمله مشکلات اصلی جهت به اجرا درآوردن موفقیت آمیز طرح پزشک خانواده خواهد بود.

دکتر حسین علی مددی، در گفت‌وگو با ایسنا ، طرح پزشک خانواده را در صورت به اجرا درآوردن آن در مسیر صحیح واصلی خود، یکی ازبرنامه‌های بسیار خوب دولت ارزیابی کرد و افزود: در صورتی که طرح پزشک خانواده به نحو احسن اجرا شود، به سود مردم و سیستم سلامت خواهد بود، همچنین اجرای این طرح موجب کاهش هزینه‌ها می‌شود.

این فوق تخصص بیماری‌های کبد و گوارش، تامین بودجه و اعتبارات را از جمله ملزومات مهم طرح پزشک خانواده دانست و اظهار کرد: سهم حوزه سلامت در کشوراز تولید ناخالص ملی در سال 2010 سه درصد بوده، این در حالی است که این سهم در کشوری همچون آلمان هفت تا هشت درصد است، بنابراین می توان اهمیت حوزه سلامت را در کشور دردرجه اول با اعتبارات اختصاص یافته سنجید.

وی با بیان اینکه با توجه به اعتبارات اختصاص یافته به حوزه سلامت و به طور خاص برای طرح پزشک خانواده، این برنامه با موفقیت به اجرا در نخواهد آمد، گفت: باید به این امر واقف بود که در کشورهای دیگر رشته مجزایی جهت اجرای طرح پزشک خانواده وجود دارد، اما این در صورتی است که در کشور ما پزشک عمومی معادل پزشک خانواده در نظر گرفته شده است.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه اگر ملزومات طرح پزشک خانواده دیده شود طرح بسیار خوبی خواهد بود، تصریح کرد: در صورتی که این طرح با شرایط و وضعیت کنونی به مرحله اجرا در بیاید، به بن بست رسیده و با موفقیت به اجرا در نخواهد آمد.

وی با اشاره به اینکه بیمار باید درانتخاب پزشک خانواده خود مختار باشد، گفت: ارتباط خوب بین پزشک و بیمار اولین قدم برای به اجرا درآوردن طرح پزشک خانواده است؛ اما بیمار بعد از انتخاب پزشک مورد نظر خود نباید مکرر مجاز به تغییر دادن آن باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.13717s, 18q