ربیعی، قانون جامع حمایت از معلولان را اجرا کند

۱۳۹۲/۰۵/۲۰ - ۱۶:۵۴ - کد خبر: 80107
سلامت نیوز : رئیس انجمن ندای معلولان ایران مطالبات جامعه معلولان را از وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی آینده را تشریح کرد.

محمود کاری در گفتگو با ایلنا دراین باره گفت: قانون جامع حمایت از معلولان در سال ۸۳ تصویب شد اما در طول سال‌های گذشته شاید ۱۰ درصد هم ازاین بیشتر اجرا نشده باشد.

معلولان از امکانات تحصیلی رایگان برخوردارشوند

کاری تصریح کرد: همچنین بنا براین قانون قرار بود معلولان در تمامی دانشگاه‌ها از امکانات تحصیلی رایگان برخوردار شوند که تاکنون این اتفاق نیفتاده است.

اعمال دستورالعمل‌ها و ضوابط دست و پا گیر برای معلولان

وی افزود: در دانشگاه آزاد مقدار اندکی تخفیف شهریه به معلولان داده می‌شود که بسیار ناچیز است و اکثر معلولان نمی‌توانند از آن به دلیل دستورالعمل‌ها و ضوابط دست و پا گیر و اعمال سلیقه ها‌ بهره‌مند شوند.

وی ادامه داد: حتی تخفیف شهریه به معلولان در دانشگاه پیام نور داده نمی‌شود و فقط می‌گویند این تخفیف شهریه ناچیز، مختص دانشگاه آزاد است.

معلولان از نظر درمانی تحت حمایت نیستند

وی با تاکید براینکه سازمان بهزیستی نتوانسته است معلولان را از نظر درمانی و تحصیلی تحت پوشش قرار دهد، افزود: اگر چه سازمان بهزیستی در گزارش عملکرد آمار و ارقام خوبی را اعلام می‌کند اما وقتی با افراد معلول صحبت می‌کنیم مشخص می‌شود که این آمار‌ها غیر واقعی است.

سهمیه ۳ درصدی اشتغال معلولان باید اعمال شود

کاری با تاکید براینکه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید تمهیدات ویژه‌ای برای اشتغال معلولان فراهم کند، افزود: براساس قانون سه درصد از استخدام دستگاه‌های دولتی باید ازآن معلولان باشد اما متاسفانه این سازمان‌ها به عناوین مختلف از استخدام معلولان طفره می‌روند به گونه‌ای که تاکنون بیشتر از نیم درصد معلولان به استخدام دستگاه‌های دولتی در نیامده‌اند.

سنگ‌اندازی در استخدام معلولان در دستگاه‌های دولتی

کاری با اشاره به سنگ اندازی‌هایی که برای استخدام معلولان در دستگاه‌های دولتی صورت می‌گیرد، افزود: با توجه به اینکه این سه درصد برای استخدام معلولان در قانون در نظرگرفته شده است اما سازمان‌های دولتی می‌گویند باید شرایط جسمی افرادی که به استخدام آن‌ها در می‌آید باید در سلامت کامل باشداین در حالی است که شرایط تحصیلی و بومی بودن آن‌ها کاملا به تشکیلات مربوطه می‌خورد.

به وجودآمدن شرایط لازم برای اشتغال معلولان دربخش خصوصی

وی خاطرنشان کرد: معلولان نه تنها خواستار اعمال شدن سه درصد سهمیه آن‌ها در استخدام‌های دولتی هستند بلکه می‌خواهند این سهمیه در بخش خصوصی نیز اعمال شود تا دغدغه اشتغال آن‌ها حل شود.

در نظرگرفتن بلیت نیم بها برای معلولان در مسافرت‌های هوایی وریلی

رئیس انجمن ندای معلولان مطالبه دیگر معلولان را به وجود آمدن شرایط مساعد برای حمل و نقل عمومی آن‌ها عنوان کرد و افزود: در قانون جامع حمایت از معلولان قرار بود بلیت‌های نیم بها در مسافرت هوایی به معلولان داده شود اما با توجه به خصوصی سازی تنها شرکتی که این تسهیلات را برای معلولان قائل شده، شرکت هواپیمایی هما است و سایر شرکت‌های هواپیمایی زیر بار پذیرش آن نمی‌روند.

وی خاطر نشان کرد: دولت باید لوایحی تهیه کند که معلولان از کلیه خدمات حمل و نقل ریلی و هوایی به صورت نیم بها استفاده کنند.

معلولان قادر به استفاده از اتوبوس و تاکسی نیستند

کاری با اشاره به اینکه معلولان حتی در داخل شهر قادر به استفاده از سیستم اتوبوس رانی و تاکسی نیستند، افزود: البته چند ماهی است که شهرداری تهران تمهیداتی در نظر گرفته است که تنها بخش خیلی ناچیزی از معلولان را پوشش می‌دهد و همه آن‌ها قادر نیستند از آن بهره‌مند شوند.

به گفته وی ایزوله شدن معلولان در منازلشان و عدم حضور و مشارکت آن‌ها در فعالیت‌های اجتماعی را به دلیل نامناسب بودن شرایط حمل و نقل عمومی برای آن‌ها است

وسایل توانبخشی باید رایگان در اختیار معلولان قرار بگیرد

کاری مطالبه دیگر معلولان را تامین وسایل درمانی و توانبخشی برای آن‌ها ذکر کرد و افزود: این وسایل در جابجایی معلولان بسیار موثر هستند و باید به صورت رایگان در اختیار آن‌ها قرار گیرد اما ما می‌بینیم که یک معلول برای تامین هر یک از آن‌ها باید ۷ تا ۸ میلیون هزینه کند.

وی خاطرنشان کرد: قیمت بالای وسایل کمک توانبخشی باعث شده است که معلولان نتوانند آن را تهیه کنند و با شرایط نامناسب در اجتماعی ظاهر شوند که همین مساله باعث لطمه خوردن آن‌ها از نظر روحی و روانی شده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیشنهادی، سابقه خوبی دارد

کاری با تاکید براینکه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیشنهادی، سابقه بسیار خوبی دارد، افزود: از آقای ربیعی انتظار داریم از مشاوره سازمان‌های مردم نهاد، به صورت مطلوب استفاده به گونه‌ای که هر دو ماه یک بار جلساتی باآن‌ها داشته باشد و به نوعی نقش اتاق فکر را برای سازمان‌های مردم نهاد قائل شود.

وی خاطرنشان کرد: به طور حتم ربیعی با استفاده از خدمات مشاوره‌ای سازمان‌های مردم نهاد و جایگاه قائل شدن برای آن‌ها به عنوان اتاق فکر بیش از ۵۰ درصد مطالبات معلولان را محقق خواهدکرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.31871s, 18q