غربالگری هایی که خانم ها باید انجام دهند

۱۳۹۲/۰۵/۲۱ - ۱۳:۱۰ - کد خبر: 80142
غربالگری هایی که خانم ها باید انجام دهند
سلامت نیوز: تست های غربالگری انجام می شوند تا بتوانیم بیماری ها را پیش از بروز علامتشان تشخیص دهیم. ماموگرافی و اندازه گیری فشار خون نمونه هایی از تست های غربالگری هستند.
اهمیت غربالگری در خانم ها پیشگیری بهتر از درمان است .غربالگری مداوم باعث پیشگیری از بسیاری از بیماری ها نظیر سرطان ، دیابت ، پوکی استخوان در مراحل اولیه شروع بیماری می شود در نهایت درمان هم زودتر صورت می گیرد . آزمایشات غربالگری این امکان را فراهم می کنند که قبل از شروع بیماری ، امکان تشخیص علایم اولیه بیماری را فراهم می کند . نوع غربالگری با توجه به سن ، سابقه خانوادگی ، زمینه بیماری هایی که در خانواده وجود دارد متفاوت است .
سرطان سینه هرچه قدر زودتر سرطان سینه تشخیص داده شود مراحل درمانی زودتر انجام می شود .موارد کمی از سرطان سینه است که ممکن است ، سرطان به سایر قسمت های بدن نظیر مغز، ریه و سایر قسمت های بدن منتقل شود . اگر شما بین 20 تا 30 هستید باید توجه داشته باشید که غربالگری برای سرطان سینه را در آزمایش های خود قرار دهید . اگر سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان سینه وجود داشته باشد باید نسبت به انجام غربالگری ها احتیاط کرد .
غربالگری به وسیله ماموگرافی مامو گرافی با دوز پایین از اشعه ایکس است ، و امکان شناسایی توده هایی که حتی فرد حس نمی کند را فراهم می کند .اگر شما در در 40 سالگی هستید باید هر سال ماموگرافی انجام دهید . اگر فرد شانس ابتلای بیشتری به سرطان سینه داشته باشد ، پزشک معالج احتمالا تعداد دفعات بیشتری ماموگرافی تجویز می کند .
سرطان رحم انجام تست پاپ اسمیر بطور منظم برای پیشگیری از سرطان رحم بسیار اهمیت دارد . تست پاپ اسمیرسلول های نابهنجاری هایی که در رحم ممکن است وجود داشته باشد را قبل از این که به توده سرطانی تبدیل شود را شناسایی می کند .
غربالگری برای سرطان رحم اگر سلول نابهنجاری در طی پاپ اسمیر وجود داشته باشد برای تشخیص دقیق تر پزشک تعدادی از این سلول ها را به آزمایشگاه می فرستد . پیشنهاد می شود هر زنی از 21 سالگی تست پاپ اسمیر را انجام دهد و سپس هر دو سال یکبار .
پوکی استخوان پوکی استخوان زمانی است که فرد استخوان های ضعیف و شکننده داشته باشد .بعد از یائسگی زنان شروع به از دست دادن توده های استخوانی بیشتری می کنند . مردان هم ممکن است دچار پوکی استخوان می شوند .خوشبختانه پوکی استخوان را می توان درمان کرد .
سنجش تراکم استخوان نوع خاصی از اشعه ایکس وجود دارد که می توان به وسیله آن میزان پوکی استخوان و استحکام استخوان ها را سنجید . این تست می تواند میزان آسیب های استخوانی در آینده را نیز پیش بینی کند . انجام این تست به تمام خانم های 65 ساله و بالاتر توصیه می شود . اگر فردی در معرض آسیب بیشتری باشد می تواند در زمان زودتری این تست را انجام دهد .
سرطان پوست سرطان پوست انواع مختلفی دارد . درمان به موقع آن می تواند مانع پیشرفت بیماری شود .خطرناک ترین انواع سرطان های پوست ، سرطان ملانوم است . این نوع سرطان رنگدانه ها پوست را تحت تاثیر قرار می دهد . برخی افراد به طور ارثی زمینه ابتلا به سرطان پوست را دارند و برخی هم به دلیل این که در معرض مستقیم نور خورشید هستند ، بیشتر در معرض سرطان پوست قرار می گیرند .
غربالگری برای سرطان پوست اگر هر لکه ای نظیر کک مک بر روی پوست ایجاد شد باید نسبت به آن رنگ ، سایز و تغییر شکل آن حساس باشید و سریعا به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید .
سنجش فشار خون با افزایش سن، احتمال ابتلا به پرفشاری خون افزایش می یابد. افزایش فشار خون عامل خطری است برای ابتلا به سکته مغزی، حمله قلبی، نارسایی قلب و مشکلات چشم و کلیه. توصیه می شود از سن 18 سالگی حداقل هر دو سال یک بار فشار خون اندازه گیری شود.
آزمایش چربی های خون افزایش کلسترول و LDLعامل اصلی ابتلا به آترواسکلروز (تنگی عروق) است. آترواسکلروز با افزایش کلسترول و LDL خون شروع می شود و تا مدت ها بدون ایجاد هیچ گونه علامتی پیش می رود تا منجر به سکته مغزی و حمله قلبی شود. غربالگری چربی های خون در فواصل حداقل هر پنج سال یک بار از سن 20 سالگی به بعد توصیه می شود.
آزمایش قند خون دیابت ششمین عامل مرگ در آمریکاست. ابتلا به دیابت باعث آسیب به قلب، مغز ، کلیه، چشم ، اعصاب، پا و دیگر اعضاء و بافت های بدن می شود. توصیه عمومی این است که از سن 45 سالگی حداقل هر سه سال یک بار آزمایش قند خون داده شود و افراد در معرض خطر ابتلا به دیابت آزمایش قند خون را در فواصل کمتری انجام دهند و در سن پایین تری شروع کنند.
کولونوسکوپی سرطان روده دومین علت مرگ ناشی از سرطان به طور عام و سومین علت مرگ ناشی از سرطان، پس از سرطان ریه و سرطان پستان، در خانم ها است. تغییرات سرطانی بیشتر مواقع از پولیپ های داخل روده بزرگ شروع می شوند و پس از رشد به دیگر قسمت های بدن تهاجم می یابند. باید پولیپ ها را پیش از ایجاد تغییرات سرطانی از روده برداشت. کولونوسکوپ همان آندوسکوپ است که از طریق مقعد وارد روده بزرگ می شود. آندوسکوپ ها لوله هایی انعطاف پذیر هستند که یک انتهای مجهز به دوربین دارند. برای افرادی که در خطر متوسط ابتلا به سرطان روده قرار دارند، شروع غربالگری سرطان روده بزرگ از 50 سالگی توصیه می شود. افرادی که سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان روده دارند باید غربالگری را از سن پایین تری شروع کنند.
بررسی فشار چشم در بیماری گلوکوم (آب سیاه) فشار چشم افزایش می یابد. با افزایش فشار چشم, عصب بینایی آسیب می بیند. گلوگوم در ابتدا بدون علامت است و زمانی مشکلات بینایی شروع می شود که عصب آسیب دیده باشد. توصیه می شود افراد سالم زیر 40 سال هر 2 تا 4 سال یک بار از نظر میزان فشار چشم معاینه شوند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.63511s, 19q