تخصیص اعتبار برای احیاء تالاب‌های کشور به 18 استان

۱۳۹۲/۰۵/۲۱ - ۱۶:۳۵ - کد خبر: 80174
تخصیص اعتبار برای احیاء تالاب‌های کشور به 18 استان
سلامت نیوز : معاون دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت از محیط زیست با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای احیاء برخی تالاب های مهم کشور گفت: سازمان محیط زیست اعتبارات خود را در حوزه احیاء تالاب های موجود در کشور در سال جاری به 18 استان کشور تخصیص داده است.

مسعود باقرزاده کریمی در گفت وگو با پانا، درخصوص نابودی برخی تالاب های مهم کشور اظهار داشت: پروژه‌ های سد سازی یکی از مهم ترین عوامل در مسیر نابودی تالاب ها است.

ضرورت اجرای قوانین موجود در بخش تالاب‌ها
معاون دفتر زیستگاه ‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت از محیط زیست با بیان اینکه حفاظت از منابع طبیعی کشور در سند توسعه چشم ‌انداز 1404 و قانون برنامه 5 ساله توسعه در نظر گرفته شده است، افزود: در واقع به جهت پشتوانه قانونی به مسائل زیست ‌محیطی در برنامه های کلان کشور توجه شده است اما این موارد باید به درستی اجرایی شود چرا که آنچه که امروز به عنوان معضل وجود دارد این است که اجرایی شدن این برنامه ‌های کلان به خوبی صورت نمی ‌گیرد.
وی با بیان اینکه در برنامه پنجم توسعه تأکید فراوانی بر احیاء و حفاظت از تالاب ‌ها شده است، خاطرنشان کرد: ضمن اینکه هم اکنون در صدد تهیه قانون جامع تالاب های کشور هستیم. با توجه به اینکه موضوع حفاظت از تالاب‌ های کشور از اولویت‌ های سازمان محیط زیست است، بزودی قانون جامع تالاب‌ های کشور تدوین شده و در این راستا اقدامات موثری شکل می گیرد.
عوامل نابودی تالاب‌ها
معاون دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت از محیط زیست افزود: خشک‌ شدن تالاب‌ ها، از بین ‌رفتن جنگل ‌ها و افزایش بیابان ‌زایی در کشور به دلیل عدم استفاده صحیح از تالاب ها و بهره ‌برداری ‌های بی ‌رویه در صنایع مختلف بوده است.
این مقام مسئول در سازمان محیط زیست با بیان اینکه ایران در منطقه ای نیمه‌ خشک قرار دارد، تصریح کرد: لازم است که حق ‌آبه همه تالاب‌ ها به خوبی تأمین شود. اگر بتوانیم نیاز آبی تالاب ‌ها را به خوبی مشخص کنیم، بخش‌ هایی از تالاب ‌های کشور در یک بازه زمانی میان ‌مدت احیاء خواهد شد. البته به منظور تأمین حق ‌آبه تالاب‌ ها با وزارت نیرو رایزنی ‌های مختلفی انجام شده که امید است این وزارتخانه بر تعهدات خود عمل کند.
تخصیص اعتبارات احیاء تالاب‌های کشور در سال جاری به 18 استان
به گفته معاون دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان محیط زیست، این سازمان اعتبارات خود را در حوزه احیای تالاب های موجود در کشور در سال جاری به 18 استان کشور تخصیص داده است.
باقر‌زاده کریمی با بیان اینکه منابع طبیعی دستخوش نبود برخی هماهنگی ها میان مسئولان مختلف شده است، ابراز امیدواری کرد که در دولت یازدهم نقشه راه مشخص برای حفاظت و صیانت از محیط ‌زیست که از قابلیت اجرایی شدن برخوردار باشد، ارائه شود.
در حال حاضر 35 تالاب در قالب 24 عنوان در کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده است که بر اساس اعلام سازمان محیط زیست در سال جاری حدود 6 تالاب نیز در این کنوانسیون به ثبت خواهد رسید.
این ۶ تالاب شامل دریاچه زریوار در استان كردستان، تالاب گندمان در چهارمحال بختیاری ، تالاب های دیر و نخیلو در استان بوشهر، تالاب میقان در اراك و میل میقان در اردبیل است.
كنوانسیون رامسر معاهده‌ای بین‌المللی است كه در ۱۹۷۱ به منظور حفظ و نگهداری تالاب‌ها امضا شده ‌است و از آنجا كه برای اولین بار در شهر رامسر در استان مازندران به امضا رسیده به این نام مشهور شده است. در این كنوانسیون فهرستی از تالاب‌های مهم جهان نیز تهیه شده كه به فهرست رامسر شهرت دارد. در این فهرست بریتانیا با ۱۶۴ تالاب از لحاظ تعداد و كانادا با ۱۳۰ هزار كیلومتر مربع تالاب، از لحاظ وسعت ركورد دار است. مقر دائمی كنوانسیون در گلند، سوئیس است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.30593s, 18q