سهم 5 درصدی امراض شغلی از بار بیماری‌ها/ بیماری‌های ریوی و پوستی در صدر

۱۳۹۲/۰۵/۲۲ - ۱۶:۵۲ - کد خبر: 80251
سهم 5 درصدی امراض شغلی از بار بیماری‌ها/ بیماری‌های ریوی و پوستی در صدر

سلامت نیوز : یک متخصص طب کار و بیماری‌های شغلی با بیان اینکه بیماری‌های شغلی به طور میانگین پنج درصد از بار بیماری‌ها را در ایران به خود اختصاص می‌دهند، گفت: شیوع بیماری‌های ریوی و پوستی در میان شاغلان بالاتر است.

دکتر فارس نجاری در گفت‌وگو با (ایسنا)، وضعیت بیماری‌های شغلی در ایران و جهان را تشریح کرد و با بیان اینکه بیماری‌های شغلی بسته به نوع شغل متفاوت هستند، گفت: در گذشته آماری مبنی بر میزان شیوع بیماری‌های شغلی در کشور به صور نادر گزارش می‌شد. اما اکنون می‌توان گفت شیوع بیماری‌های شغلی از یک تا 10 درصد در جهان پراکنده است. در کشور ما نیز بیماری‌های شغلی به طور میانگین پنج درصد از بار بیماری‌ها را به خود اختصاص می‌دهند.

این متخصص طب کار و بیماری‌های شغلی ادامه داد: امروز با افزایش تعداد فارغ‌التحصیلان رشته طب کار و در نتیجه آن کشف موارد بیشتری از ابتلا به بیماری‌های شغلی، مشخص شده است که شیوع بیماری‌های ریوی و پوستی در میان شاغلان بالاتر است.

به گفته وی بیماری‌های ریوی ناشی از استنشاق آلاینده‌ها و بیماری‌ پوستی اگزما که در پی تماس پوستی با مواد آلاینده در محیط کار اتفاق می‌افتد شایع‌ترین بیماری‌های شغلی هستند که لازم است مراجع ذیربط به آنها توجه جدی نشان دهند.

نجاری درباره سهم شیفت کاری‌های شبانه از اختلالات شغلی نیز گفت: در میان کسانی که مجبور به شیفت‌کاری در شب‌ها هستند، بیشتر شاهد بروز اختلالات خواب و اختلالات عدم تعادل هستیم که مربوط به تغییر ریتم خواب این افراد است.

وی با تاکید بر اینکه این افراد باید سعی کنند قبل از شروع به کار، خود را از نظر روانی اقناع و ارضا کنند، گفت: در این میان مقبولیت روانی و رضایت خاطر فرد از شغلش در شب بسیار حائز اهمیت است.

این متخصص طب کار و بیماری‌های شغلی تاکید کرد: لازم است کار فرماها قوانین مربوط به کار را به طور کامل رعایت کنند و به فکر تضییع حقوق کارگران و کارمندان خود نباشند.

نجاری با بیان اینکه کارفرماها با رعایت دستورالعمل‌های مربوط موجب می‌شوند تا کارمند یا کارگرشان احساس امنیت و اطمینان خاطر پیدا کند، افزود: در این صورت مشکل عدم تطابق ذهنی با کار و رضایتمندی از آن هم خود بخود برطرف می‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.5406s, 19q