انتظارات جامعه پزشکی از گزینه پیشنهادی وزارت بهداشت و درمان

۱۳۹۲/۰۵/۲۳ - ۱۷:۱۶ - کد خبر: 80330
سلامت نیوز : احمدرضا جمشیدی رئیس انجمن روماتولوژی با تاکید بر این که مهمترین اولویت وزیر آینده باید تشکیل اتاق فکر و برنامه محوری باشد، گفت: متاسفانه هر فردی که آمد برنامه‌های جدیدی ارائه و کل برنامه‌های گذشته به هم ریخت، بنابراین با برنامه محوری و برنامه داشتن می‌توان بسیاری از مشکلات در حوزه سلامت و بهداشت را مرتفع گردد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ وی افزود: متاسفانه در بسیاری موارد از حوزه بهداشت و درمان هر فردی آمد برنامه‌های فرد قبلی را بهم ریخت، مثلا بحث مهم پزشک خانواده در این بی برنامگی دچار مشکلات بسیاری از جمله تعویق افتادن اجرای آن و یا کسری بودجه شد. یا ادغام دانشگاه‌ها در حوزه آموزش و یا تعلیماتی که گرفته می‌شود.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: خوشبختانه در حوزه سلامت و بهداشت عقلای زیادی وجود دارد که درحد مشاور در اتاق فکر می‌توانند اثر گذار باشند. محوری شدن برنامه ریزی در وزارتخانه و تشکیل اتاق فکر بسیاری از مشکلات این حوزه را مرتفع خواهد کرد.

وی تاکید کرد: نباید با تغییر افراد وزارتخانه پراهمیت و مرتبط با حوزه سلامت دستخوش تغییرات شود. بنابراین ضروری است هم در حوزه آموزش و هم در حوزه بهداشت با برنامه محوری، تشکیل اتاق فکر مشکلات مردم در این حوزه حوزه مرتفع گردد.

این فوق تخصص روماتولوژی با اشاره به اینکه آقای هاشمی طرفدار بخش خصوصی و همچنین ارتقاء سطح کیفی در ارائه خدمات و کاهش هزینه‌ها است، عنوان کرد: دکتر هاشمی استاد دانشگاه تهران است، ایشان شخصیت علمی و دانشگاهی دارد و از طرفی به بخش خصوصی و ارائه خدمات آن به مردم احترام می گذارد. ایشان اهمیت حضور بخش خصوصی را می‌شناسد و این در حالی است که وزارت بهداشت مخالفت و ضدیت با بخش خصوصی تاکنون داشته است. لذا حضور ایشان قطعا ضمن برنامه ریزی های محکم و اندیشمندانه موثر خواهد بود.

* اولویت وزارت بهداشت قانون برنامه پنجم باشد

مراد هاشم زهی نایب رئیس اول کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم گفت: امیدوار هستیم اولویت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، توجه و تاکید بر اجرای مفاد قانونی که متاسفانه پیگیری نشده و در قانون برنامه پنجم توسط کارشناسان ارزشمند و با درایت به عنوان اصول مورد توجه در حوزه سلامت بوده باشد.

نماینده مردم نهبندان و سربیشه ضمن یادآوری و تاکید بر توجه ویژه مقام معظم رهبری به حوزه سلامت، اذعان داشت: حوزه سلامت از مهمترین بخش‌هایی است که با وجود تاکید مقام معظم رهبری و همچنین مواد ضروری برای توجه به آن در قانون برنامه پنجم، متاسفانه مورد بی توجهی قرار گرفته است. بنابراین از رئیس جمهور محترم و وزارتخانه‌های مرتبط انتظار می رود با بررسی مواد حوزه سلامت و توجه و پیگیری آن مواد مسیری را به سمت شکوفایی در حوزه سلامت و رفع مشکلات مردم در این خصوص روشن سازد و به سرعت مسائل مربوط به این حوزه را  مورد توجه قرار دهد و همچنین مردم را از گرفتاری‌های مربوط به این بخش رهایی بخشند.

وی افزود: سال‌های زیادی است که آقای هاشمی را می‌شناسم، ایشان پزشکی حاذق، مدیری توانمند، متعهد و با پشتکار است. او در عرصه‌های مختلف، خدمتگزاری با سوابقی ارزشمند بوده است، در جلسات مشترکی که ایشان با کمیسیون داشته‌اند، حاصل جلسات این بود که کمیسیون بهداشت مجلس به یقین از هاشمی به عنوان وزیر آینده حمایت خواهد کرد و این موضوع قطعا در نظر کمیسیون‌های دیگر و نمایندگان نیز به صورت یک حمایت همه جانبه مطرح خواهد بود.

*حضور موفق وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان در بخش خصوص امیدبخش است

اکبر فتوحی استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران هم با تاکید بر اینکه حضور موفق دکتر هاشمی در بخش خصوصی نقطه بسیار مثبت و ارزشمندی است، اذعان داشت: هاشمی مدیری موفق است، که حکم دست کم ده تکنیک برتر فن آوری روز دنیا را در کشور به مرحله عملیاتی در راه خدمت به مردم رسانده است. ایشان موفقیت‌های ارزشمند و سابقه درخشان در جایگاه مدیریت دبیرخانه آموزش تخصصی وزارت بهداشت داشته و در ارتقا سطح آموزش بسیار خوب عمل کردند

این متخصص اپیدمیولوژی تصریح کرد : مجموعه دستاوردهای دکتر هاشمی در دوران شورای تخصصی آموزش ، زبانزد خاص و عام است و دوران تحول و تغییرات بسیار ارزشمندی بود و بنابراین یکی از برترین گزینه های تصدی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی است .

وی افزود: دکتر هاشمی مدیری خوش فکر و جوانگرا می باشد. او مدیر تغییر است و شواهدی که از سوابق ایشان موجود است نشانگر آن است  که بهترین گزینه برای تصدی وزارت می باشد.

*مطالبات کمیسیون بهداشت مجلس از وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان

سلیمان عباسی سخنگوی کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم گفت: به نظر می رسد با توانمندی و قابلیت هایی که رئیس جمهوری در ایشان دیده و قطع به یقین سوابق ارزشی برای ایشان مسلم بوده و هست، لذا از عهده این امر خطیر برمی آیند.

وی تصریح کرد: همان طور که مقام عظمای ولایت تاکید فراوان برای کمک به دولت داشته اند ، مجلس نیز از این فرمان حمایت خواهد کرد. و شک نداریم افرادی برای کابینه به ویژه وزارت بهداشت معرفی شده که قابلیت ها و توانایی های اثبات شده ای برای دکتر روحانی داشته که انتخاب شده است.

نماینده مردم گنبد کاووس اولویت های وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در دولت جدید را در زمینه‌هایی چون ضرورت تشکیل شورای عالی سلامت،یکسان سازی و توجه به تعرفه گذاری منطقی و پر هیز از زیرمیزی ،مبارزه با مافیای شرکت های دارویی و تجهیزات پزشکی، انتخاب هئیت امنای توانمند دانشگاهها،انتخاب روسای دانشگاه ها از پزشکان عمومی و نه  متخصص، ساماندهی وضعیت امور مالی،توجه به بیماران خاص و صعب العلاج، توجه به مناطق محروم به ویژه در حوزه سلامت و درمان و توجه و تاکید ویژه برای اجرایی شدن طرح پزشک خانواده برشمرد.

وی خاطر نشان کرد: برای موفقیت در این ضرورت ها ، جسارت در مدیریت و اجرای کار ، توجه به قانون – بازوان قوی و برنامه ریزی و مدیریت، لازم است و در صورتی که این موارد اولویت وزارت بهداشت باشد بدون شک در حوزه سلامت یکی از بهترین کشورهای دنیا خواهیم بود.

*وزارت بهداشت مدیری متفکر و کارآمد چون هاشمی نیاز دارد

مسلم بهادری استاد دانشگاه گفت: در صورتی که هاشمی بتواند از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد بگیرد بدون شک قادر خواهد بود منشا تحولات عظیمی در حوزه سلامت و بهداشت باشد.

وی تصریح کرد: بین قابلیت و امکانات فاصله بسیار است اما با برنامه‌ریزی و انتخاب مناسب یک مدیر توانمند برای تصدی وزارت بهداشت می توان کار خطیر و بسیار پر اهمیت سلامت را مدیریت کرد. هاشمی از آن دسته از مدیرانی است که با تیم و گروه مشاوران شایسته و کارآمد به راحتی قادر است بر مشکلات فائق آید و به خوبی مشکلات را رفع کند.

*شرایط حساس حوزه بهداشت و درمان نیازمند مدیریت هوشمندانه است

سید تقی نور بخش رئیس انجمن ارتوپدی هم درباره گزینه پیشنهادی وزارت بهداشت ودرمان با تایید اینکه شرایط حاضر نظام سلامت وضعیت اورژانسی دارد، تصریح کرد: مدیریت وضعیت حساس حاضر در حوزه نظام سلامت و رفع مشکلات آن به ویژه در حوزه دارو و تجهیزات مدیری توانمند و با سابقه نیاز دارد و هاشمی به عنوان مدیری توانمند و با تدبیر بدون شک قادر به رفع مشکلات است.

وی افزود: بیش از سه دهه است که هاشمی را می‌شناسم، ایشان مدیری با تدبیر است که به دلایل مختلف فردی اصلح برای گزینه تصدی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

عضو شورای مرکزی نظام پزشکی ادامه داد: مدارج عالی علمی ایشان، رتبه اول برد، چشم پزشک برجسته در سطح بین الملل، سوابق مدیریتی و انقلابی  ارزشمند بر همگان مبرهن است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.84089s, 18q