نحوه برخورد بانوان با عفونت‌های قارچی مکرر

۱۳۹۲/۰۵/۲۳ - ۱۷:۲۶ - کد خبر: 80338

سلامت نیوز : رییس بیمارستان زنان شهید اکبرآبادی به مسئله عفونت‌های زنانه بویژه در روزهای گرم سال پرداخت و به بانوان توصیه کرد: به هنگام استفاده از استخرها نکات بهداشتی را رعایت کنند.

دکتر مریم کاشانیان در گفت‌وگو با (ایسنا)، با اشاره به اینکه "رطوبت"، زمینه‌ساز بروز عفونت‌های قارچی در ناحیه تناسلی زنان است، گفت: بویژه در فصل تابستان‌ که میزان مراجعه به استخرها افزایش می‌یابد و به علت گرمای هوا بر میزان تعرق بدن افزوده می‌شود، بانوان باید بیشتر از خود مراقبت کنند و اصول بهداشتی را مدنظر داشته باشند.

وی ادامه داد: عفونت قارچی در زنان در فصل تابستان بسیار شایع است. بنابراین بانوان باید برای جلوگیری از بروز عفونت همیشه بدن خود را خشک نگه دارند.

کاشانیان در ادامه ضمن هشدار نسبت به اینکه ممکن است آب استخر حاوی مقداری کلر بوده و آب دریا هم آلودگی‌هایی داشته باشد، توصیه کرد: بانوان پس از رفتن به استخر یا شنا کردن در دریا حتما با آب گرم یا ولرم دوش بگیرند و بدن خود بویژه ناحیه تناسلی را با یک لیف و صابون ملایم شست‌وشو دهند تا اثرات زائد محیطی بر پوست کاملا از بین برود.

این متخصص زنان درباره زنانی که دچار عفونت‌های قارچی مکرر می‌شوند، گفت: این گروه می‌توانند پس از آب‌تنی در استخر، از داروهای ضدقارچ استفاده کنند تا موقعیت برای رشد قارچ نامناسب شود و علائم ادامه پیدا نکند.

بانوان لبه استخرها ننشینند

وی علاوه بر عفونت‌های قارچی به عفونت‌های دیگری از جمله "تریکومونا" نیز اشاره کرده و گفت: متاسفانه برخی بانوان روی لبه استخرها می‌نشینند که خطرآفرین است و اگر شخص دیگری که مبتلا به عفونت بوده در همان مکان نشسته باشد عفونت تازه به سرعت منتقل می‌شود.

رییس بیمارستان زنان شهید اکبرآبادی در همین رابطه توصیه کرد:‌ بنابراین تا جایی که امکان دارد بانوان لبه استخرها ننشینند و یا اگر قصد انجام این کار را دارند، از پوشش مناسب برخوردار باشند.

چه استخرهایی از نظر بهداشتی، مناسبند؟

کاشانیان با بیان اینکه لازم است از استخرهایی استفاده شود که مطمئن باشید آب آنها به طور مکرر عوض می‌شود و افزودنی‌های ضد باکتریال به میزان استاندارد به آن افزوده می‌شود، عنوان کرد:‌ بانوان دقت داشته باشند که ممکن است همین مواد افزوده شده به آب نیز برای آنها ایجاد حساسیت کند. به هر حال پوست ناحیه واژینال بسیار ظریف و حساس است و با بخش‌های دیگر بدن به کلی متفاوت است.

این متخصص زنان به بروز عفونت‌هایی که منجر به زگیل یا تبخال تناسلی می‌شوند نیز اشاره کرده و گفت: احتمال ابتلا به زگیل و تبخال تناسلی در استخرها هم وجود دارد.

نشانه‌های ابتلا به عفونت در ناحیه تناسلی

وی درباره نشانه‌های ابتلا به عفونت در ناحیه تناسلی توضیح داد و گفت: نشانه‌های عفونت بر حسب عامل عفونت متفاوت است. اگر فرد گرفتارعفونت قارچی شده باشد، شایع‌ترین علامتی که وی را به پزشک می‌رساند، خارش و سوزش است.

رییس بیمارستان زنان شهید اکبرآبادی ادامه داد: همچنین ممکن است بیمار ترشح واژینال داشته باشد. البته شکل ترشح واژینال از فرم آبکی تا غلیظ و سفیدرنگ متفاوت است. به عنوان مثال میزان ترشح در ابتلا به عفونت تریکومونا بسیار بالاست. در واقع شکل و میزان ترشحات به پزشک در امر تشخیص کمک می‌کند.

کاشانیان درباره راهکارهای درمانی موجود برای عفونت‌های قارچی گفت: پیشگیری همواره مقدم بر درمان است و خشک بودن ناحیه تناسلی مهم‌ترین دستورالعمل بهداشتی به بانوان است. علاوه براین استفاده از لباس زیر نخی یا پنبه‌ای و گشاد نیز باید مدنظر قرار بگیرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.41233s, 18q