احتمال افسردگی در بارداری‌های ناخواسته بیشتر است

۱۳۹۲/۰۵/۲۳ - ۱۷:۲۶ - کد خبر: 80339

سلامت نیوز : یک روان پزشک گفت: ناخواسته بودن فرزند، کم خوابی، خواب زیاد و هم چنین کاهش انرژی و خستگی از علائم افسردگی مادر در دوران بارداری است.

آزاده ملکیان در گفت‌وگو با (ایسنا) ، با بیان اینکه توجه به سلامت مادر در دوران بارداری از اهمیت بسیاری برخوردار است، اظهار کرد: افزایش آگاهی در مورد بهداشت روان، استرس پذیرش نقش مادری را کاهش می‌دهد و موجب می‌شود مادران در ایفای این نقش بهتر عمل ‌کنند.

وی یکی از موضوعات مهم در دوران بارداری را بهداشت روان عنوان کرد و ادامه داد: سلامت روان مادر با مسایلی مانند مشکلات اقتصادی و ارتباط با همسر مرتبط است و اگرچه حفظ آرامش در دوران بارداری به مادران توصیه شده اما استرس لازمه زندگی است و انتظار می‌رود به طور معمول یک زن باردار نسبت به موقعیت جدیدی که در آن قرار گرفته استرس را تجربه کند.

این روان پزشک با اشاره به اینکه آرامش مادر در دوران بارداری از نیازهای فرعی نوزاد محسوب می‌شود، تصریح کرد: اگرچه آرامش مادر دوران بارداری اهمیت دارد اما این نیاز نباید بزرگ نمایی شود زیرا مادر حتی در شرایط بارداری نیز مانند سایر افراد نیز می‌تواند با وقایع مواجهه شود.

وی با اشاره به اینکه ناخواسته بودن فرزند، کم خوابی و یا خواب زیاد، کاهش انرژی و خستگی از علائم افسردگی است، اضافه کرد: افسردگی خفیف در دوران بارداری با حمایت اطرافیان، انجام مشاوره و ورزش‌های مناسب با دوران بارداری برطرف می‌شود.

این روان پزشک با اشاره به اینکه در موارد افسردگی شدید دوران بارداری مراجعه به روان پزشک ضروری است،‌ ادامه داد: اگرچه مصرف دارو در دوران بارداری توصیه نمی‌شود اما در موارد افسردگی شدید مادر، مصرف دارو تاثیرات منفی کمتری نسبت به عدم درمان افسردگی دارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.16724s, 18q