۷۰ درصد داروهای مانده در گمرک ترخیص شد

۱۳۹۲/۰۵/۲۶ - ۱۱:۳۴ - کد خبر: 80431
۷۰ درصد داروهای مانده در گمرک ترخیص شد
سلامت نیوز : با وجود اعلام وزارت بهداشت مبنی بر دستور حسن روحانی مبنی بر آزادسازی داروهای مانده در گمرک بر اساس ارز ۱۲۲۶ تومانی، رئیس سازمان غذا و دارو می‌گوید: هیچ دستورالعمل جدیدی نداریم. این داروها با تسهیلات بانکی و با نرخ ارز قبلی ترخیص می‌شود. ما به التفاوت آن تا ارز ۲۴۷۷ تومانی بدهی شرکت‌ها تلقی می‌شود. قیمت‌گذاری دارو نیز بر اساس نرخ این ارز انجام شده است.

عباس حاجی آخوندی، رئیس سازمان غذا و دارو در گفت و گو با فارس، افزود: تا کنون ابلاغیه جدیدی مبنی بر تغییر نرخ ارز برای آزاد سازی داروهای مانده در گمرک نداشته‌ایم،همچنان ملاک ترخیص داروهای مانده در گمرک ارز ۲۴۷۷ تومانی است البته از مدتی پیش با هماهنگی بانک مرکزی،گمرک و وزارت بهداشت داروهایی که در گذشته بر مبنای ارز ۱۲۲۶ تومانی وارد گمرک شده‌اند، با همین ارز ترخیص می شود اما ما به التفاوت قیمت آنها تا ارز ۲۴۷۷ تومانی به عنوان بدهی شرکتهای دارویی در نظر گرفته می‌شود.

وی ادامه داد:‌ در واقع شرکتهای دارویی از تسهیلات دولتی برخوردار می‌شوند تا داروهای خود را که بعضاً از سال گذشته بر مبنای ارز مرجع ۱۲۲۶ تومانی سریع ترخیص کنند اما متعهد می‌شوند در اولین فرصت بدهی خود را به بانکها برگردانند.

وی گفت:‌ این تسهیلات برای این است که شرکتهای دارویی به علت کمبود نقدینگی دچار مشکل نشوند و توان آزادسازی داروهای خود را از گمرک داشته باشند.

رئیس سازمان غذا و دارو اضافه کرد: با توجه به این تسهیلات دولتی تاکنون ۷۰ درصد داروهای مانده در گمرک ترخیص شدند.

وی گفت: با توجه به این دستورالعمل ترخیص دارو، قیمت گذاری تمام دارو ها بر اساس نرخ ارز ۲۴۷۷ تومانی انجام شده است که موجب رشد میانگین ۴۰ درصدی داروهای تولید داخل  و حدود ۹۰ درصدی داروهای وارداتی شده است. بنابراین هیچ دستورالعمل جدیدی برای تغییر نرخ ارز دارو و قیمت گذاری دارو نداشته ایم.

حاجی آخوندی افزود: مهمترین اولویت سازمان غذا و دارو در زمان حاضر رفع فوری کمبودهای دارویی است و توانستهایم طی ماههای گذشته تعداد اقلام کمبود دارویی را که ‌اوایل سال بحرانی شده بود، به حدود ۳۰ درصد برسانیم و رفته رفته به سمت شرایط عادی حرکت می کنیم.

وی گفت: اولویت دیگر سازمان غذا و دارو حمایت از صنایع داروسازی کشور است که اجرای راهبردهای ملی را در این مسیر شروع کرده‌ایم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.1454s, 20q